yılkı

#sözlük 

kelime anlamı olarak ehlilleştirilmemiş demektir.

hiç ehlileştirilmediği veya sahipleri tarafından çeşitli nedenlerle salıverildiği için doğada serbestçe yaşayan özgür sahipsiz at / at sürüleri anlamındakullanılır.

öztürkçe olup eski uygur türkçesinde, divan-ı lügat’it türk ,orhun yazıtları ve dede korkut hikayelerinde geçmekte ve sayıları azalsa da halen anadolu’nun çeşitli yerlerinde yılkı atı sürüleri bulunduğundan anadolu’da kullanılmaktadır.

ayrıca abbas sayar’ın 1970 tarihli ‘‘yılkı atı ’’adlı bir romanı ve grup kızılırmak’ın son çalışması olan 2005 tarihli ‘‘yılkı’’ adli bir albümü ile aynı adlı bir şarkısı da vardır.
devamını gör...
edip cansever şiiri.


ben burda bir sıkıntıyım, atımdan iniyorum
benim atım her zaman
kim bilir kime sesleniyorum, sessizlik
yosunlar, taşlar, o mezar yazıtlarından
yaz gelmiş, zakkumlar açmış, elimi bile sürmedim
sürsem bile ne çıkar, ama sürmedim
ölü bir şey kalıyor dünyadan, yapraklardan.

ben burda bir sıkıntıyım, atımdan iniyorum
benim atım her zaman.
devamını gör...
kimi edebi çevrelerde özgürlük timsali gibi enteresan anlamlar yüklenen tabir. yılkı çaresizlikten tabiata salınmış, kurda kuşa yem olması muhtemel attır. przewalski türü dışında tabiatta vahşi at yoktur.
devamını gör...
(#5891591)
geçenlerde tantuni üzerine yaptığımız bir söhbette yaşadığım yerde 1 adet tantunici olduğunu söyleyince, istersem istanbula gelirken bana getirebileceğini söylemişti.

böyle de koca yürekli bir insan.
lakin istanbulda yaşayamadığımdan dolayı kaçırdığım fırsatlardan biri oldu.
devamını gör...
derdinle dertlenebilecek,gönlü güzel abimiz. anlayışlı ve nasıl konuşmasını çok iyi bilen biri. müzik zevki de çok iyi ayrıca.
devamını gör...
bereket muhtemelen benden değildir ama 3 yıl 7 ay 17 gün sonra kavuştuğu sevdiği tarafından ilk günkü gibi yağmurla karşılandığı için zeki müren kadar mes'ud ve bahtiyar bir yazar.

ayrıca yukarıdaki güzel sözler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar