yıllarca aynı eşyayı kullanmak

#özgürler 

üzerinde sıklıkla durulan,tartışılan konulardan biri bir eşyayı senelerce kullanabilmek. toplum genel olarak tüketim konusunda çıldırma noktasına geldi. seviye manyaklık noktasına gelmiş durumda. hala kullanılabilir, sevilen bir giysinin giyilip, yıllarca aynı ayakkabının giyilmesinde abartı bulamıyorum.

(bkz: aynı ayakkabıyı 3 sene giymek)
devamını gör...
ona bağlanmanıza sebep olur.

lisedeki mekanik kurşun kalemimi 3 yıl kadar ve sonrasında aldığımı ise 6 yıl kadar kullandım. onları kaybettiğimde ciddi anlamda üzülmüştüm. ağırlıklarını biliyordum lan ben onların.

ulan.
devamını gör...
kullanmak değil kullanıp atamamakla devam eden bir çeşit hastalık... tutku da diyebiliriz. sadece kendi eşyalarımı da değil üstelik annemin fuları, kazağı, yarım kalmış parfümü, dedemin piposu, samiye teyzenin sehpası, annanemin dikiş makinası, çeyiz sandığı, babamın tıraş fırçası, kravatları, pensesi, kargaburnusu, rendesi, eğesi... düğmeler, düğmeler, üç nesil birikmiş ve atılamamış düğmeler, tahta makaralı iplikler, vazolar, gaz lambaları, tepsiler, kadehler, çerçeveler, karaflar.... bit pazarı mirim, ev oldu bir bit pazarı... ama hepsinin anısı var, hepsinin kokusu var, hepsinin ciğerimde bir noktası var... atamam... biriktiririm...
devamını gör...
eskiyip işe yaramaz hale gelene kadar kullanırım anasını satayım, ben yoksulluk sınırının altında bir kazançla yaşıyorum. kullanmayacağım bir şeye de para vermem.
devamını gör...
üniversitede çalışıp kazandığım para ile aldığım bir polar kazak, ki sene 2003 civarı, hala giyiyorum. hala sıcak tutuyor. o zaman çok beğenerek almıştım. tupturuncu. trafik ışığı gibi. rengi dahi hala canlı. ben bunu neden atayım şimdi? kaldı ki elden çıkarmam gerekse bir sebepten, giysi kumbarasına atarım başkası faydalansın. zenginlik fakirlikten önce tüketmek ile alakalı bir şey bu. bize dayatılan sisteme bir başkaldırı aslında bu yıllarca kullandığımız eşyalar.
devamını gör...
bir tane çay kaşığım var. sıradan demir bir kaşık işte. nedense çok seviyorum. kaybolmadığı sürece hayatımın sonuna kadar kullanmayı düşünmüyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar