yıllık enflasyonun yüzde 15.3'e ulaşması

#ekonomi 

bugün açıklanan verilere göre yaşanan durum.

tüik'in açıkladığı verilere göre haziran ayı enflasyonu aylık %2.61 oldu yıllık ise %15.3 oldu. aylık en yüksek artış %5.98 ile gıda ve alkolsüz ürünlerinde yaşandı. yani yine direk vatandaşı ilgilendiren bir enflasyon yaşanıyor.

kardeşlerim 2023'te bunların hepsi çözülecek. biraz daha sabır.

haber
devamını gör...
dün dolar alacaktın puju hata ettin dedirtecek dolar yükselişine sebep olmuş durum. mutfak enflasyonunu %30larda olduğu gerçeği de ayrı bir tartışma konusu olur
devamını gör...
kaçınılmaz son. aslında son değil, böyle giderse devamı var. mutfak, market fiyatları aldı başını gitti.

yani genel ekonomik gidişat düzelmedi. epeydir gün kurtarıyoruz ve moda tabirle yapısal sorunlar birikiyor ve öteleniyor.

ancak devlet bey hiç tasarrufu düşünmüyor kendine. belki yeni kabinede bu sorunlara el atacak birileri çıkar.

ve fakat sıkıntı daha derin. bence krizin önemli bir kısmı da siyasi. ...
devamını gör...
15 nedir abi? bizim tavan oranimiz 10 olmaliyken 15 nedir?

sonumuz iyi degil.
devamını gör...
başkanlık sistemi geldikten sonra hepsi düzelecek.

mide bulgurla aşınmaz...
devamını gör...
sistem tam oturmadı ondan. ikibinyirmüçten sonra rokete bağlayacağız. güçlü lider sorunu yaşayan batı korkuyor.
devamını gör...
gerçek enflasyon oranı değildir. çarşıda hissedilen çok daha fazlasıdır.
ekonominin başına geçirileceğine dair dedikodusu yapılan daron acemoğlu'nun türk ekonomisi hakkındaki görüşleri;
--- alıntı ---
türkiye ekomonisi için beklentiniz nedir?

"seçim belirsizliği ortadan kalktı. türkiye ekonomisi hızlı bir şekilde iyileşecek mi? ben öyle düşünmüyorum. türkiye ekonomisinin yapısal sorunları olduğunu düşünüyorum. yüksek enflasyona, düşük yatırım oranlarına ve doların değer kazanmasına neden olan seçimle ilgili belirsizlik değildi. yapısal sorunlar, son 10 yılda türkiye’nin ekonomik büyümesinin krediler ve gayrimenkul sektörü tarafından körüklenmesi gerçeğiyle ilgili. türkiye ekonomisinde, son 10 yılda, çok fazla verimlilik artışı olmadı. teknolojik gelişme veya gayrimenkul sektörü dışında yatırım artışı yaşanmadı."

ekonomide stagflasyon riski var mı?

"bence ‘sert iniş’ riski var. bu senaryo, gayrimenkul ve inşaat sektörleri üzerinden, tüketimle körüklenen ve dış ticarete konu olmayan büyümenin yaşandığı gelişen ekonomileri gözlemleyenlerin çok aşina olduğu bir senaryodur. bu şekilde bir büyümeyi daha sonra ani duruşlar izler. bazen negatif büyüme ve bazen enflasyon, bazen bankacılık sektöründeki problemleri beraberinde getirir. türkiye, ümit ediyorum ki, negatif büyümeyi, özellikle inşaat sektöründe birçok şirketin iflasını ve daha sonra bankacılık sektörüne ve ekonominin geri kalanına yayılan riskleri içeren sert inişten kaçınır. ancak ‘sert inişi’ önlemek için gerekli olanı yaptığımızı düşünmüyorum."

türkiye ekonomisi kırılgan mı? ımf programı yardımcı olabilir mi?

"evet, türkiye için ciddi riskler var. en yüksek enflasyon oranlarından birine ve cari işlemler açığında da en yüksek oranlardan birine sahip bulunuyoruz. ama dediğim gibi, altta yatan yapısal problemlerden daha çok endişeliyim. bir ımf programının yardımcı olabileceğini düşünüyorum, ama sadece kısa vadede değil orta vadede düşünmemiz gerekiyor."

acemoğlu, bir ülkede ekonomiyi etkileyecek diğer faktörlere de dikkat çekerek, "ulusların düşüşü adlı kitabım da dahil olmak üzere birçok araştırmam bu bağlantıyla ilgili oldu. demokrasi büyüme için faydalıdır. siyasal özgürlüğü destekleyen siyasal kurumlar büyüme için faydalıdır. bu, tabii ki siyasal özgürlük olmadan büyümeye sahip olamayacağınız anlamına gelmez. çin bunun mümkün olduğunu gösteriyor. fakat bir bütün olarak, toplum baskıdan arındırılırsa, ifade özgürlüğü varsa, demokratik kontrol mekanizmaları söz konusuysa, ekonomi güç ve çıkar çevreleri tarafından ele geçirilmemişse, büyüme teşvik edilir ve daha yüksek kaliteye ulaşır. bu doğrultuda, basın özgürlüğünde geriye düşüş, yargı bağımsızlığının ve diğer kurumların bağımsızlığının azalması, insan haklarına getirilen sınırlamalar, sağlıklı ekonomik büyüme ihtimalini azaltacaktır." dedi.--- alıntı ---
devamını gör...
gardaşım ben ekmeği bi liradan alıyorum. hani nerede zam, enflasyon? bunlar hep dış güşlerin oyunu anlayın artıggg.

şaka maka enflasyon değil olsa olsa enflasyoncuktur bu.
devamını gör...
şahsımı çok kötü etkileyen gelişme.

ev kirasına zam yapacağım bu ay ve tüfe üzerinden olacağı için çok fena olacak.
devamını gör...
15 rakamı mühim. 15 temmuz’a atıf var. siyasi olarak bitiremedikleri ülkemizi ehönomik olarak bitirmek istiyorlar. geçit yok! devam inşallah.
devamını gör...
ülkemizin gerçekten ne denli büyük gelişimler yaşadığını gösteren durum. ya niye bu kadar zengin ve refah içinde olmalıyız anlamıyorum, biraz sıkıntı çekelim.
sonra kıskanıyorlar bizi, nazar ediyorlar.
devamını gör...
2023'te bor çıkarmaya başlayınca bu sorunların hepsi çözülecektir.
devamını gör...
eskiden çok daha yüksek oranlar vardı ama muhtemelen şimdi daha çok zorluk çekeceğiz. çünkü dünya değişti, konfor arttı, dolayısıyla alıştığımız yaşam standardını terk etmek çok daha zor ve acı gelecek.

türkiye'nin sorunu mevcut dünya düzeninin bir paket oluşunu anlayamaması sanırım. liberal ekonomi, demokrasi, demokratik hukuk devleti filan hepsi bir paket.

demokrasiniz ve hukuk sisteminiz bu düzenin standardına uygun değilse ekonominizin teklemesi kaçınılmaz.
devamını gör...
çarşı pazar enflasyonu bu rakamların çok üstünde. yazın meyve sebze ucuz olurdu ki bu sene o da görülmüyor.. inşallah düzelir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar