yirmilik diş ağrısı

insanda kafasını duvardan duvara vurma isteği uyandıran ağrı. üstelik başa, çeneye, kulağa bile etki edebilen donanımda, böyle über bir şey... kaç gündür yaşadığım hayatı sorguluyorum, dişim ağrımazken yapmadığım şeylerin pişmanlığını yaşıyorum resmen. o da dert miymiş ya diye beni üzen şeylere hayıflanıyorum. bence sağlığın kıymetini bildiren, oldukça etkili bir fiziki başkalaşım sinyali bu ağrı.
devamını gör...
huzursuz bacak sendromu gibi alakasız ve saçma bir diş ağrısı çeşidi. normal bir diş namusuyla ağrır, apse yapar ama sadece kendisi ağrır genelde çevresinde sorun yoksa ortalığı velveleye vermez. bu diş çok namussuz... hem 20 yaşından sonra çıkıyor, hem de ben burayı beğenmedim hadi beni salın deyip yükleniyor çeneye, ağıza, boğaza... hepi topu 3 4 yıl olmuş kardeşim az daha görevini yap, çıkarken yaşattığın ağrıların bi ödülünü ver, dur durduğun yerde işte! yok illa ben gidicem... şunu unutma yirmilik,
şairin de dediği gibi;

nice ölümlerle sınadığım bu hayatı sensizlikle deneyeceğim* şimdi...*
devamını gör...
şunca yıllık ömrü hayatımda çektiğim en büyük acıdır. hali hazırda beni bekleyen üç operasyon daha var. sola getirip bastırmaya çalıştığım korkumu tetiklemeyin rica edeceğim.
devamını gör...
adının yirmi yaş olduğuna aldanmayın 35 te ziyarete gelmiştir. önce diğer azı dişlerde hissedilmeye başlayan ağrılar git gide artmaya başladı. tam şunu bi götürüp göstereyim derken sorunun yatay çıkıp diğer dişleri ittiren yirmilik diş olduğu anlaşılmıştır. hafta sonu olduğu için arvelese sarıldım dayanmaya çalışıyorum. bu arada arveles bir kez daha hayranlığımı kazandı. çabuk etki ediyor ve 4 saat falan ağrıyı kesiyor.

böbrek taşı ağrısı çekmiş biri olarak saygı duyuyorum kendisine. diğer dişlere vuruyor çeneye vuruyor kulağa vuruyor her yere çalışıyor namussuz.
devamını gör...
yirmilik dişler öndeki azı dişlerini öyle ittiriyor ki ağzınızın içine taşla bastırıldığı hissine kapılıyorsunuz, o derece. çektirmesi de dibindeki diş etini kesip kökünden çıkarmayla oluyor, o da ayrı bir ağrı. güzel oluyor, ağrılı oluyor hasılı.
devamını gör...
aylardadır çıkamayan ve ağrısı ile vertigo oluşturan ağrıdır.

boğazım, kulağım, başım... kafamın her zerresi ağrıyor.
delirtecek cinsten bir ağrı bu, insana kafayı yedirir.

daha önce ufak tefek diş ağrısı çekmiş şahsım için bu ağrı ölüme bir adım niteliğindedir ve dişlerimi sıkı sıkı kontrol etmeme rağmen "keşke sizlere daha iyi baksaydım." dememe sebep olmuştur. oysa bu ağrının onunla hiçbir alakası yok ama insan psikolojik olarak rahatlamaya çalışıyor.
şimdi bir de doktor "sinire yakın bu, çekilmez." falan derde bayılır kalırım ben. tam da sınav haftası ya, sınav haftası ağrıyacağı tuttu.
devamını gör...
hayatım boyunca hiç yaşamadığım ağrı.

yirmilik diş diye bir şeyin varlığını kardeşimi dişçiye götürdüğümde öğrenmiştim. ben hep 50 liralık diş kullandığım için sıkıntı yaşamıyorum.
devamını gör...
20 mmlik makineli tüfek mermisi gibidir.
diş fırçalamaya ilk 20'lik dişlerden başlanır, sonra bir tur daha fırçalanır.
eğer çürürlerse ait olduğu bedene tarifsiz acılar verebilirler.
devamını gör...
insanın çok eski dönemlerde kullandığı ancak binlerce yıldır kullanımına ihtiyaç kalmadığı dişlerdir. o yüzden de çene yapısı ona göre evrilmiş ve küçülmüştür. herkeste çıkmayan bu dişler, çıktığı zaman da sırf bu küçülen çene yapısından dolayı çıkmakta zorlanır ve şiddetli ağrılar yaratır. arkadaşımda da vuku bulmuştu ve çenesini kırıp 20'lik dişe yol açtılar. bu uygulanmazsa çekilir. ayrıca diş röntgenine baktıysanız, gerçekten de g3 mermisi gibidir. ancak ameliyatla alınır o.
devamını gör...
korkunçtur. beyin tümörüyle karıştırılabilir.en azından ben öyle sanmıştım. hayır hayır ben yanımdan kamyon geçerken karşıdan karşıya geçen kadının altında ezildiğini düşünüp dehşete düşmüyorum.
devamını gör...
lan ameliyat falan diyonuz gören de açık kalp ameliyatı yapıyorlar hemen bir operasyonla benimkiler alındı falan ashsdhs. ağzına veriyor uyuşturucuyu en kral nesterle diş etinde iki küçük çizik atıyor çekiyor bu. bayiliyorsunuz her şeyi dramatize etmeye.
herneyse 16 yaşında iki tanesi de çıktı altta. çıkarken hafif rahatsız etti sonra ekstra iki disim oldu 12 yıldır benimleler. benim problemim zaten genel olarak diş yapım zayıf ağzımda pek cok kanallı diş var bir tane de kırık dis. ağrı yapıyor artık çekilmesi gerek. dün oynarken iyice kırdım zaten.
devamını gör...
http://3.azı dişler olarak ağızda yer almaları gereken dişlerin yaptığı ağrı. eğer çene yapınız uygunsa bir miktar ağrı yapıp sonra diğer dişlerin yanına gelirler usul usul ve hayatınıza devam edersiniz.

eğer çeneniz küçükse daha doğrusu dişlerin dizili olduğu ark yeterince geniş değilse, ki artık çoğu insanda böyle, dişler gömülü kalıyor. çıkmak için şekilden şekile giriyorlar. yandaki dişin köküne baskı mi dersiniz, ters dönmüş gelmiyorum ben ağıza falan diyen diş mi dersiniz, bulduğu küçücük boşluktan kafasını çıkarıp diş etini iltihaplandıran mı dersiniz, artık hangisi geldiyse başınıza bir çok farklı durumla karşılaşabilirsiniz.

en ağrılısı diş eti iltihaplanınca olan durum aslında. genelse diş hekimine bu aşamada geliniyor. gömülü 20lik vakalarında diş bir nevi ameliyat ile alınıyor. prosedürler en azından böyle, yani herhangi bi diş çekimi gibi değil prosedür.

ameliyat deyince korkmanıza gerek yok ama. 10 dakikada bile bitiyor bazı işlemler. bazen üzerinden kemik kaldırmak gerekiyor biraz, dişi oynatabilmek için. bu durumda yüzde ödem olabiliyor ama korkulacak bir şey değil. zaten sonrasında ilaçlarınızı düzgün aldığınız zaman sıkıntı yaşamıyorsunuz. ağrı kesici olarak bi alerjiniz falan yoksa apranax fort tavsiyemdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar