yks 2019

yarın gerçekleşecek olan sınav. Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın. herkesin istediği bölüme yerleşmesi dileğiyle.
devamını gör...
bir sene boyunca çalıştım, çok ağladım, çok ter döktüm, çok üzüldüm.
ama hepsine değecek. inansınlar, inanmasınlar, hiçbiri umrumda değil. ben bu sınavdan adam olarak çıkacağım. isteyen tebrik eder, isteyen küfreder. ben bunu hak ettim sözlük! 18 yaşımı heba ettim bu sınav için ben! ve bu durumda olan bir tek ben değilim. tam 900 bin öğrenci bu sınavın korkusuyla bir yılı geçirdik. kaç arkadaşımı üzüntüden bayıldığında ayıltmaya çalıştım, kaç tane şeker gibi adamın stresten sigaraya, alkole başladığını gördüm. hepimizi o kadar değiştirdi ki bu sınav, gün geldi kendimizi tanıyamadık.

türk çocuğu çalışkandır dediler, çalıştık. türk milleti büyüktür, büyük düşünün dediler; hayal etmediğimiz şeyleri yaptık. hakkımızı vereceksin ösym! türk çocuğu çalışkansa, türk çocuğu hep büyük düşünecekse sen de bize hakkımızı vereceksin!

düzenleme: vermedi.
devamını gör...
Allah vatana, millete, ümmete faydalı kılsın. başarıyı şükürle karşılamak nasip olsun. Allah muhafaza bir başarısızlık hasıl olursa bambaşka hayırlı bir kapı açılsın hepsine.

dualarımız sınava girecek kardeşlerimizde, isra suresi 80’i samimiyetle okusunlar sınavdan evvel: ve şöyle niyaz et: “rabbim! girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!”
amin!

ayetteki bu dua benim gücüne en inandığım silahlarımdandır.
devamını gör...
(bkz: liseli detected) (bkz: sözlükte liseli istemiyoruz) şaka bir yana sizi kaygılandıran olgu "emeğimin karşılığında ya başaramazsam ?" evhamıdır ve klişe olacak ama gerçekten sonuç ne olursa olsun dünyanın sonu değil, sizden değerli hiç değildir kardeşim. bizzat yaşadıklarımdan biliyorum uzun uzadıya yazmayacağım. bugüne de yılın 365 gününden yalnızca bir gün işte bakışı kadar rahat bakın, bir yandan da avını izleyen bir avcı kadar konsantre olun, hayırlısını isteyin. muvaffakiyetler dilerim. bu saate kadar uyumadıysan gayet nazikçe uyumanı da tavsiye edebilirim.
devamını gör...
normalde her sene kendimi deneme amaçlı giriyorum bu sınava. çözemediği matematik, geometri, fizik ve biyoloji sorularında yardımcı olduğum fen lisesi mezunu kız kardeşim de bu sınava girdiği için bu sene girmeyi uygun bulmadım. kriz seneye de devam ederse seneye hem bu sınava hem de kpss'ye gireceğim muhtemelen.
devamını gör...
Allah giren kardeşlerimizin yardımcısı olsun. bunu söylemek için henüz erken ama kardeşlerim, sınav sonucunda asla ama asla, kesinlikle, altını çize çize söylüyorum "yerleşelim de hangi bölüm/üniversite olursa olsun" diye sakın ha düşünmeyin. ömrünüzden seneler gider ve bir ömür pişmanlığını yaşarsınız. bölümü, üniversiteyi, üniversitenin imkanlarını, hocalarını, müfredatını iyi araştırın. kalacak yer konusunda da öyle. yoksa sudan çıkmış balığa dönüyorsunuz.. ha bir de zorunlu hazırlık var mı yok mu ona da bakın, sürpriz olmasın bende olduğu gibi.
devamını gör...
tyt bölümünde matematikten 17 tane soru yaptığım sınav. tarih yazsın bunu rica edeceğim, dövme yaptırmayı falan düşünüyorum. ben ki lisede matematik ve geometri dersleri sözlü notlarıyla 1 getirilen insanım.* matematiğim ciddi anlamda sıfırdır. kendisi 7. sınıfta alfabe matematiğe dahil olmaya başladığı an bıraktığım bir derstir. bugün 17 tane soru yaptım. doğru mu yanlış mı olduklarına bile bakmayacağım çünkü 17 tane! çalışanların emeklerinin karşılığını almasını dilerim. gerçi ben 17 tane matematik yaptım ama bunu sonra anlatırım...*
devamını gör...
öss olsa yapardım da buna nolmuş töbe anlamadım. türkçe sorularında yemin ederim önce bir damla yaş gözlerimden süzülür (cengiz ciğim çık aklımdan lütfen)gibi olmadı değil, okuduğumu anlamıyorum oldum ve bu hissi yds den de sevmem ,o kekremsi tat geldi aklıma. ama diyorum nasıl olur bu ana dilimiz yani. hayır ben türkçede iddialı falan hiç olmadım ama okuduğumuzu anladık mi sorularında da ne bileyim anladık yani bu zamana dek. ayhh o bölümde bı yamuldum ama bunu kabul etmem 55 dakikayı falan almış. ondan sonrası tam bir kaos, facia, çığ, tusunami falan . sayisalciyim olum ben ,matematikciyim diyordum en son ;ilk soruyu çözemeyince dedim ki beni hangi grup yaptınız vicdansızlar,insan ilk soruya denklem çözme falan koyar! işte nasıl desem , tüm hocalarım, yıllarca eğitimime para döken ailem, topolojiden tek derste geçiren cemil hoca falan o an dile gelip,sen yarın ki sınava girme çocuğum, sana beyin nakli gerek dedi gözümün önüne gelen hayat fragmanımda. ama salağız da o kadar değiliz şükür ki bı fen bölümünü açtım aman da ne göreyim,çengel bulmaca sorusu: potasyum un simgesi: k. artık bu cevabımın üstüne bütün istatistikler degisicek, sınavın tüm algoritmasını bozdum , fende %100 yaptım dicem ya 😏.
ay şükür ki bu yarısı rüya, yarısı gerçeğe çok yakın kabus yok değil gerçeklik 12.30da son buldu da , parayla rezil olma surecim bitiverdi. ayt ye yürek yemediğim için girmedim ,hobi olarak ösym sınavlarına girme sektörü bitmiş gençler. genç dimağlara kolaylıklar.
devamını gör...
doğdukları günleri hatırladığım üç kuzenimin girdiği sınavdır. arayıp nasıl geçti diye sormadım. hepsinin beklentisi farklıydı.
bir tanesi daha minnacık bebeyken kendine hedef koymuş kazanmak istediği bölüm ve üniversiteyi belirlemiş hedefi yüzde birlik dilime girmek.
diğeri güzel sanatlarda okumak istediği için barajı geçeyim yeteneğime güveniyorumcu.
en sonuncusu pek çalışamadım bu sene bir yer tutmasa da olur tutarsa da olurculardan.
türkiye panoraması bizim aile gibidir.
devamını gör...
üniversitede çok katlı integral öğrenen, integralde hacim hesabını bilen, türevde kallavi soruların çözümlerini kavrayan, fizik, kimya ve biyolojinin ileri safhalarını öğrenip bu derslerde liselilere ders verme kapasitesine gelen insanların "çok kolay" diyerek eleştirdikleri sınav. madem bu kadar iddialısınız, gidin yüksek lisans yapın. doktora için üniversitelere başvurun. ana kitlesi 18 yaşındaki gençlerden oluşan bir sınava girmeyi, üstüne üstlük "kolaydı yeeaaa" diye eleştirmeyi kendine beis gören 25-30 yaşındaki adamların haline mi acımalı, yoksa kendi egosunu tatmin etmek isterken hayalleriyle oynayıp içlerine kurt düşürdükleri gençlerin haline mi acımalı?

gerçekten çok değişiksiniz. 30 yaşında adamlarsınız bir de. insan sizden olgunluk bekliyor.

düzenleme: sınavım zaten iyi geçti. ama çoluk çocuk giriyor bu sınava. ben girme demiyorum, hobi olarak gene gir. bizim matematikçi de 40'ta 40 yaptım diye konuşuyor ona bakarsan.
devamını gör...
diğer senelerde olduğu gibi herkesin aynı sorulara maruz bırakıldığı, zor olan sorularda herkesin zorlandığı; kolay olan soruları da çoğunluğun kolayca çözebildiği sınav. insanları zorlamak için yapılan bir sınavın zor olmasından yakınmak bizim öğrencilerimizin ortak özelliğidir. yakın bir zamanda 1 senemi it gibi çalışarak geçirip girdiğim ve bu çalışmalarım sonucunda kolay gelen sınava sene boyunca yanımda dizi, film izleyip bu kadar çalışıp astronot mu olacaksın diyen arkadaşlarım çok zordu yks hakkımızı yiyor tepkisini verdiğini çok iyi hatırlıyorum.

yapılması gerekenler, öğrenciden istenen şeyler belli. zorlayabilinecek maksimum nokta da belli. sene boyunca bir şeyler öğrenmeden çıkmış sorular üzerinden çalışıp aslında bilmediğiniz ama sorularını ezberlediğiniz için çözebildiğiniz konuda bilginizi soran soruları çözemediğinizde de oturup yakınmak kolay. oturup adamakıllı çalışmış öğrenci ise laf etme gereği duymadan türkiyenin en iyi okullarını kazanıyor.
devamını gör...
katıldığım sınav. matematikten 17 hahaha yok yok bu kez konu bu değil. içimden bir ses üniversiteye hazırlandığım, başladığım seneden daha yüksek puan alacağımı söylüyor. öyle olursa inanılmaz gülerim.*
devamını gör...
sonuçları açıklanmış. 48 bin sıralama yapmış bulunmaktayım.
makine mühendisliği hakkında bilgisi olan yazarları mesaj kutuma beklerim efendim.
devamını gör...
(bkz: #6637742) şurada zamanında tüm gerçeklikleri yazdığım için sonuç pek şaşırtıcı olmadı, fen bilgisinde hakaten %100 olan başarımı (4 soru olduğu gerçeğini herkese söylemek zorunda değilim) dilden dile aktaracak aile büyüklerine anlatmadım değil. sonuçta ıq reklamı da lazım. öyle minimalist bir sınav kağıdı vermişim ki ,o kadar olsun. puan hesaplaması yaparken harcadığım efora falan 3-5 puan vermiş olmalılar ki bı ben beğendim puanımı. hayır puanla zannetmiyorum ki töbe bı yer tutsun ama böyle nasıl desem sıcak samimi bir rakamlar seçkisi olmuş. inşallah herkes emeğinin ekmeğini yer, okulunu okur, yüreğinin sesini dinler ,ay yetiş seda bacım laf asla bitmiyor..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar