yks 2020

bu yılki ayt sınavında öğrenciler sadece ilk dönem konularınından sorumlu olacaklarmış.

böylece türev, integral bilmeyen çocuğu teknik üniversiteye, solunum bilmeyen öğrenciyi tıp fakültesine, organik kimya çalışmayan adamı eczacılık fakültesine göndereceğiz.

bundan böyle, yeni corona salgınlarını dua ederek püskürtürüz.
milletçe yatmaya devam.
devamını gör...
25-26 temmuz’da yapılacak sınav. sorular da 12. sınıfın ilk dönemindeki konulardan çıkacak. tabi 9,10 ve 11.sınıf müfredatı dahil.
devamını gör...
cumhuriyet tarihinin en kolay üniversite sınavlarından biri (hatta en kolay sınavı) olacak olan sınavdır.

günümüzde üniversite sınavına çalışan gençlerin en büyük problemi konuların zorluğu değil, müfredatın yoğunluğu. şaka değil, dört sene boyunca hafta içi her gün 8 saat boyunca aldığınız eğitimin sınavını 5 saat 15 dakikada vermek zorundasınız. milli eğitim ve ösym birkaç senedir müfredatın sadeleştirmesi için zaten çalışmaktaydı. her sene yayınlanan kazanımlarda da gördük ki öğrenciler önceki seneye nazaran daha sade bir sınava girdi. mesela 2018 yks konularında ve müfredatında bulunan katlı integral, yüksek mertebeden türev, laptü diye kısalaştırdığımız öncelik kuralı 2019'da öğrencilerin karşısına çıkmadı.

2020'de ise ne var: koca bir hiç! asıl matematik-fen yeteneklerinin sergilendiği organik kimya, bitki biyolojisi, genetik, elektrokimya, modern fizik, atom fiziği, limit-türev-integral yok! cumhuriyet edebiyatı yok! çağdaş türk tarihi yok! yani sadeleştirilmiş bir müfredatın yanı sıra, bu sene eksik (bomboş da denebilir) bir müfredat öğrencileri bekliyor.

milli eğitim tabii ki de eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına böyle bir yola gitti ancak tamamı polinomlardan ve fonksiyonlardan oluşan bir matematik testi düşünemiyorum. hepsi bir yana, bu öğrencilerin üniversitede bir şeyler yapmaları için eğitimini alamadıkları dersleri öğrenmeleri gerekiyor. integral bilmeyen insan mühendis, organik kimya bilmeyen insan eczacı ya da doktor olamaz.

düzenleme: kendim sayısalcı olduğum için sayısal konularından örnekler verdim ancak eminim ki şu durumu ts, tm ve dil öğrencileri de çekiyordur.
devamını gör...
coronavirüs salgını nedeniyle bir ay ötelenen sınavı
tekrar daha evvelki bir tarihe alacaklarına dair söylentiler var.
umarım söylenti olarak kalır.
devamını gör...
covid-19 salgını nedeniyle eğitime ara verilmesi ile 12. sınıf 2. dönem konuları çıkarılmış olan sınavdır.

havuçlu soda'nın bahsettiği gibi (#6826011) önemli konular mecburen çıkarılmış üniversitelere bu bilgileri bilmeden gidecek kişiler oluşmuştur.

ayrıca ilk önce 26-27 temmuz'a ertelenen sınav 1 ay sonra bugün itibariyle 27-28 haziran'a geri çekilmiştir.

bir ileri iki geri ile öğrencilerin de psikolojisini iyice alt üst etmişlerdir. ertelenen sınavı geri çekmek nedir? ağustos'un sonuna koy o zaman. ya da en başta ayarla adam akıllı tarihi.

az önce de sosyal medyada çok tepki gelince yök iki yeni hamle daha yaptı.

tyt süresini bu sene için 30 dk uzattıklarını ve barajın 180 den 170 e indirildiğini açıkladı.

tam tüccar kafası.
devamını gör...
ben geçen sene dahi üniversite sınavına hazırlanırken 10'dan fazla defa bayıldığımı hatırlıyorum, üzülmekten, netlerimin yükselmemesinden. şimdi bu çocuklar, 17-18 yaşında belki de hayatlarının en zor zamanlarını yaşıyorlar.

farsça'da genç "hazine" demek, hazineye kıyılır mı? (bkz: ece üner)
devamını gör...
sınav saatlerinde sınavın yapılacağı okullarda sokak kısıtlaması yapılacakmış.
anladığım kadarıyla ilgili okulların bahçeleri ve civarında yığılmanın önüne geçilmek isteniyor.
devamını gör...
yıl olmuş 2020 hâlâ üniversiteye gidenler var.
yazık gençler ömrünüzü böyle heba etmeyin.
en güzel gençlik yıllarını, taze ve bilgiye aç beyinlerinizi , ne işe yaradığını bilmediğiniz aptalca formülleri ezberleyerek heba etmeyin.
valla sizi omuzlarinizdan silkmek istiyorum ne yapıyorsunuz diye.
ben daha yeni kesfettim internet diye bir şeyin olduğunu tüm bilginin istediğim tüm kitapların, hocaların ulaşılabilir olduğunu.
mit hocalarının online derslerini takip edebiliyorsunuz mesela, ya da ders kitaplarını indirebiliyorsunuz bir tikla
tutkunu keşfedip, onu beslemenin çok kolay olduğunu yeni keşfettim.
meslek için okuyorsunuz belki fakat türkiye'de her hangi bir bölümde mezun açığı yok kendinize gelin.
devamını gör...
kuzenlerime dün gece itibariyle ara gaz verdiğim ancak olmadı seneye deneriz rahatlığını duyunca hak verdiğim üniversiteye giriş sınavı.

ara ara sınav sistemi konusunda darbelere maruz kalan nesillerden biri oldunuz, Allah hakkınızda hayırlı olanı nasip etsin. hem siz yapamıyorsanız onlar da yapamıyor, önemli olan sıralama diye moral motivasyon sağlayanlarınız bol olsun. *
devamını gör...
sınava giren tüm öğrencilerin bugün için kurtuluş günü. inşallah bu kurtuluşları hepsi için hayırlısı olur. zor günler geçirdiler. artık keyifli günler geliyor. hadi bakalım gençler görelim sizi alt edin o sınavı ve kazandığınız yerlerin keyfini çıkarın. *
devamını gör...
sinava umitlerle giren tum genc kardeslerimin, umitlerini yakalamasini olmadi yaklasmasini diledigim sinav. umitlerin birkac saatlik bir sinava baglanmadigi gunleri de goruruz ins.
devamını gör...
geçen sene tyt matematikten 5 - 10 net arası, ayt matematikten -0.5 ile 10 net arası inşaat mühendisi olanlar vardı.

bu sene bakalım kontenjanlar artarsa herkesi yerleştirme derdine düşülürse sıfırın altında matematik yapanlar da mühendisliklere yerleşecek sanırım.
devamını gör...
milli eğitim müffetişi hüseyin şevki topuz ile evden korna çalarak desteklediğimiz yüzbinlerin sınavı. sorulara baktık bu sene baya kolay, 8 matematik, 4 tane türkçe neti ile çok rahat nişantaşı üniversitesine yerleşebilirsiniz.

en kötü bizim oğlan tarlalarda telef olmasın diyerek 2 yıllık burdur'da okutup muhasebeci evladınızda olabilir. sonra domates neden 8 lira ya diyerek karl marx başlığı altında ahlak keselim. sir charles heggings bursuyla londra'da okuyacak muhafazakar kızlarımıza da rotring seti göndereceğim.*
devamını gör...
kardeşimle matematikte kapışma kararı aldığımız sınav. ikimizde matematiğimizin birbirimize göre daha iyi olduğunun ısrarlı savunucularıyız. ödül de bu konudaki gururumuzu ve onurumuzu kurtarmak. inşallah o benden çok çok daha iyi yapmıştır. *
devamını gör...
ben bu sınava evde canım sıkıldığı için girdim türkçe çok kolaydı, dil bilgisi yok denecek kadar az sayıdaydı. tarih genellikle okuduğunu anlama sordukları için pek ciddiye alınmıyordu ama bu sene sorular bilgi sorusuydu. coğrafya tatlı sorulara sahipti full bekliyorum. felsefe ve din sorularında yorumum insan bi tane bilgi sorusu sorar hiç eleyici değildi. matematikte panik yaptım bazı sorular evet kolay sorulardı fakat en kolayı bile zaman alıyordu o yüzden 17 tane işaretledim orada biraz moral bozukluğu yaşadım, geometri bakmadım ama dediklerine göre çok kolaymış moralim bozuldu. fen sözel gibiydi ama soru tipi hep hangileri doğrudur, hangileri yanlıştır tipinde olduğu için hep bi ikilemde kaldım ya çok iyi ya çok kötü gelecek.
devamını gör...
bir okulda covid 19 tanısı konan yada hasta ile temaslı insanların sınava alındığı yerde gözetmenlere bilgi verilmediği söylenen sınav. tamam ciddi anlamda gözetmen sıkıntısı varmış bunu öğrendik ama yukarıdaki olay fazla normal olmuş. önlem olarak gözetmen sınıfa girmeyecekmiş.
devamını gör...
ayt sınavından çıktım daha önce de bu başlıkta tyt sınavından bahsetmiştim şimdi ayt hakkındaki yorumlarım şunlar:matematik sorularının %25'i temel matematik ile yapılabilecek sorulardı, çalışıp girmediğim için trigonometride tan'ın yarım açı formülünü unuttum ve trigonometri sorularını yapamadım ama genel olarak baktığınızda 15+ mat 5+geo neti kolayca yapılabilir ve yapmışımdır herhalde. fizik soruları acayip dandik sorulardı hani sorunun dandiği nasıl olur diye sorarsanız tam olarak öyle olur arkadaşlar hepsi sözel çoktan seçmeli sorular, çözdüğün tek bi soruya emin olamıyorsun. fiziği bu kadar sözel sormaları başarılı olmanızın önünü kesiyor hem yaptığınıza emin olamıyorsunuz moraliniz düşüyor hem de öğrencinin 5 bilgiden birini karıştırsa yanlış yapmasına neden oluyor. kimyayı hiç bilmediğimi farkettiğim bi sınav oldu onu çözemedim yorum yapmıyorum ve biyoloji hakkında yorumun sorular güzeldi ben sevdim bence iki sınavda bi sayısal için çalışmasının karşılığını verecek tek kısım,ayt biyoloji kısmıydı hazırlayanlara helal olsun.

not:sözel göz ucuyla baktım fazla fazla kolay sormuşlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar