yks

sınavın ilk oturumu olan temel yeterlilik testinde 40 matematik, 40 türkçe sorusu olacak. bu şekilde öğrencilerin başarısını ölçmek zor. bir de matematik belirleyici olacak deniliyor. matematik yapamıyorsan yandın.
devamını gör...
bu yıl ilk defa uygulanacak yeni üniversitelere giriş sınavı. vay be, sözlüğümüzde üniversite sınavına girecek kardeşlerimiz de varmış. aklıma öss'ye girdiğim gün geldi şimdi. okul bahçesinde yüzlerce öğrenci beklerken hoparlörden bir ses geldi. sanırım okul müdürü yahut sınav merkezinde görevlendirilmiş en yetkili şahıstı. kendisini görmedik, sadece hoparlörden sesini duyduk. bize birtakım önerilerde bulundu ve sonradan dua edeceğimizi söyledi. yüzlerce öğrenci ve veliler ellerimizi açtık, o dua okudu, biz amin dedik. hayatımda ilk defa böyle bir şeye şahit olmuştum.

anımı bir kenara bırakıyorum. Allah sınava gireceklerin yardımcısı olsun. yalnız sakın ola hayatınızı üç saatlik bir sına... neyse söylemeyecem, klişeleşmeyecem.
devamını gör...
10.15’te başlayacak olan sınav. 10.00’dan sonra gelenleri almayacaklarmış. 09.45 misali. ama 10.00 olunca pek dikkat çekmiyor sanırım yeni taktik. ben de gireceğim çünkü başka işim yok. lakin çok heyecanlandım neden bilmiyorum. gerçekten üniversite hayalleri için girenlerin kalbi yerinden çıkıyordur herhalde. Allah kolaylık versin. ben de yeter hiçbir şeye heyecanlanmayayım artık kalbim fazla kullanımdan şeyolacak. neyse.
devamını gör...
bir kuşu kuş yapan nedir sorusuyla felsefe sorusu çözdüğünü hissettiren, ablasının hesap makinesiyle yaptığı işleri yapmaya hallenen velede anlam veremeyen, buzdolabına yapıştırılmış magnetten bile soru çıkaran ösym'ye hayret ettiren sınavdı. süre cidden sıkıntıydi, bi 20 dakika daha şart.
türkçe soruları zorlayiciydi. matematik iyiydi mantık yürütmeceli sorulardı. fen kolaydı, kuş sorusuna milyonlarca farklı cevap var, merak ediyorum.
soru tipleri tepetaklak olmuş anlayacağın, ama yine de iyiydi. ha o gazali ne demiş cidden anlamadım ama olsun.*
t: oyun hamurunu tek tek çizenlerle; hesaplayanlar arasından sözelci sayısalci ayrımının yapılabildiği sınav.*
devamını gör...
başvuru kılavuzu ilan edilerek biletler satışa sunulmuş. çok şey söylenebilir ama özet yapan bir tweet görüntüsü paylaşayım yeter.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar