yobaz

sadece dini değil her hangi bir fikri körü körüne savunan, mutassıp kişidir bu. gerçi islamcı camiada anlamı kaydırılarak olumlu anlamda kullanıldığına da pek çok kez şahit olmuşumdur.
devamını gör...
kendini aydın, ilerici olarak tanımlayan dünyadan habersiz zavallıların tek derdi dinini en uygun şekilde yaşamak olan insanları aşağılamak için kullandıkları kelime.
devamını gör...
dinini uçlarda yaşayan,halkı rahatsız edici eleştiri ve yorumlarda bulunan insan türüdür...
bu entry de yazan arkadaşlardanda sezmedim değil hani...
devamını gör...
yobaz biziz en güzel taraflarımızla biz. akıl devlerin değil cücelerin silahı. inaç asildir. medeniyetler inancın eseri. akıl mühendisleri yaratır inaç kahramanları. cemil meriç in bu sözleriyle tanımladığım kelime.
devamını gör...
bazıları tarafından sadece dini konularla alakalı bir durum , dindarların maruz kaldığı bir durum gibi algılanıyor.

oysa yobazlık temelinde yeniliğe kapalı olmak, sabit fikirli olmak, birşeye körü körüne bağlanmaktır.

mesela her durumda atatürk ve laiklikten pay çıkartmak atatürk yobazlığıdır.

her meselede anıtkabire gitmek bu yobazlığa örnektir.

hatta sırf atatürk çanakkalede savaştı diye çanakkale zaferini kutlayan, atatürk harici oradaki hiçbir komutanın ismini öğrenmemizi istemeyen tarih kitaplarıda bu yobazlığa örnektir.

devamını gör...
iki kelimeyi bir araya getirip konuşacak derecede zekası olmayan, yaratıcılık nedir bilmeyen zavallıların, her dindar insana taktıkları lakap. onlara göre dindar olan herkes örümcek beyinlidir, yobazdır. ancak bilmez ki kendisi yobaz bile olamayacak kadar acizdir.
devamını gör...
son zamanlarda iltifat gibi gelmektedir insanın kulağına.

misalen ben. kapalıyım, namaz kılıyorum diye yobaz olarak nitelendirileceksem, zerre gocunmam bu durumdan. çünkü insanlar artık neyin ne olduğunu anlayacak kapasiteye sahip değil, doğruyu yanlıştan, yobazı müminden ayıracak melekelerini çoktan kaybetmişler. bir insana namaz kılıyor diye, başı kapalı diye, kısacası müslüman diye yobaz diyebiliyorsa bir kişi ve yobaz olmamak için yapmamız gereken nüfus cüzdanın din hanesinde yazan islam' a inat kafir gibi yaşamaksa, ben almıyım be güzelim. böyle yobaz yobaz mutluyuz biz.

o yüzden yobaz kelimesini öyle orda burda kullananlar önce bir anlamını öğrensinler, kime denileceğini bir kavrasınlar da sonra kullansınlar. yaftalamak için olmasın bu sefer.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar