yoğurt çalmak

ilk yoğurt hangi mayayla çalındı şeklindeki tartışmalara kesin cevabı annneannem vermiştir. geçen gün yörüklerin yaşantısının anlatıldığı bir belgeselde bu bilgi doğrulandı. hıdırellez sabahı yağan çiğ taneleri yaprakların üzerinden bir kabın içine toplanıyor ve maya olarak kullanılıyor. yoğurt iyi tutarsa o senenin bereketli geçeceği belli oluyor. bir sene boyunca o mayayla yoğurt çalınıyor, hamur o yoğurt suyuyla yoğrulup bir sene o mayayla ekmek yapılıyor. bilge insanlar şu yörükler.
devamını gör...
ilk kez yapıldığında insanı çocuğu olmuş gibi sevinçlere eriştirir. yemek yaparsın, hazırlığından pişirmesine, tadının nasıllığına kadar hepsi senin elindedir. yoğurt çalmaksa elinden geleni yaptıktan sonrasında tevekkülü doğuruyor. ve "kün" ile yoğurt oluveriyor. *

ayrıca yoğurt mayası bulunamadığında nohut ile gerçekleştirilebiliyor*.
devamını gör...
ilk bakışta insana kolay gelen çalmadır. nasreddin hoca yı anlıyorum. evet, ya tutarsa? * *

lakin, tamamen fizikötesi kurallar işler bu işte. bir kere gündüz mayalanmaz, çünkü tutmaz. gece, kaynattığınız süte, serçe parmağınızı deydirirsiniz, hafif sıcaklık gelecek, fakat parmak yanmayacak haldeyse mayayı çalarsınız. iş bitti mi? hayır. bir güzel sofra bezine, battaniyelere sararsınız. mayayı çaldığınız tencereyi her zaman ki köşesine koymalısınız, yoksa yine tutmaz. bir de, kaynamış sutu kaynattığınız zaman mayalamadınız, süt soğudu. sonrasında mayalayacaksınız, hemen hafif sıcaklık ile mayalayalım demeyin, yine tutmaz, ilk başa dönmeniz lazım gelir.
yoğurt çalmak ta, ne çabalar, ne stratejiler vardır.

yoğurt çalmayı da halilim oyun mu sandın...*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar