yom kippur savaşı

altı gün savaşı'nda, tüm cephelerde, israil karşısında yaşanan hezimet, arap devletlerinde büyük bir kızgınlığa yol açmıştı. diplomatik çabalar israil'in işgal ettiği sina yarımadası, golan tepeleri gibi toprakları geri vermeyi reddetmesi ile sonuçlanmıştı. bunun üzerine ekim 1973'te yahudilerin kutsal ayı olan yom kippur'da mısır ve suriye birlikleri eşgüdümlü bir sürpriz saldırı gerçekleştirdiler. israil, golan ve sina'da ilk başta gerilemek zorunda kalsa da, ikinci haftanın sonunda golan tepelerini geri aldı ve mısır birliklerini sina'dan püskürttü. bu savaşın başında yaşanmış olan geçici üstünlük, arap devletlerini umutlandırmış ve arap toplumunda baş gösteren israil'in yenilmezlik miti sarsılmıştır. bu bir açıdan, haçlı orduları karşısında hep yenilen müslüman dünyasında, imadeddin zengi'nin bir kaç haçlı ordusunu peşpeşe yenmesi ile sarsılan haçlıların yenilmezliği mitine benzemektedir. fakat imadeddin zengi'yi takip eden nureddin zengi ve onu takip eden selahaddin eyyubi, haçlılar karşısında adeta "islamın dirilişine" önderlik etmişlerken, israil karşısında böyle bir önder kişi/devlet gelmemiştir.
devamını gör...
arap devletleri yahudiler için en kutsal olan günde saldırmıştır. aynı zamanda da ramazan ayında olmuştur savaş.

bu savaşın en önemli sonucu arap devletleri basbayağı yenildiği gibi savaşan mağlup generallerden bazıları savaş kahramanı ilan edilip ülkelerinin başlarına bela olmuşlardır.

(bkz: hafiz esad)
(bkz: hüsnü mübarek)
devamını gör...
hukuken, israil ile suriye ve mısır ittifakı arasında cereyan eden savaştır.
6 ekim 73 gece saatlerinde suriyeden, sovyet subaylarının ve ailelerinin tahliye edilmesinden şüphelenen israil genelkurmayı kırmızı alarm vererek savaşa hazırlıklı olarak girişti. öyle tatildeydik falan, bayramdı seyrandı gibi yalanlar efsanedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar