yom kippur

yahudilerin en kutsal günü. bu günde, topluca oruç tutulur ve kişi günahlarından ötürü bağışlanmak için dua eder. mütedeyyin yahudiler tüm günü, kimi zaman öğleden sonra verdikleri kısa ara haricinde, sinagogda, "mahzor" adı verilen özel bayram dua kitabından dualar okuyarak geçirir. Dindar olmayan birçok Yahudi de Yom Kippur'da sinagoga giderek ibadet etmeye ve oruç tutmaya özen gösterir. Yom Kippur akşamı, mumlar yakılmadan önce, "seuda mafseket" adı verilen oruç öncesi yemeği yenir. yom kippur akşamı sinagogda ibadet Kal Nidre duası ile başlar. yom kippur'da, özellikle de kal nidre esnasında beyaz kıyafet ve deri olmayan ayakkabılar giyilmesi adettir. ertesi gün, sabahtan akşama kadar dualar okunur. ne'ilah adı verilen son dua vakti, şofarın uzunca bir süre üflenmesi ile sona erer.
devamını gör...
yahudi takvimindeki en kutsal gün olan, yılın ilk ayı tişri’nin 10. günü. bir gün önceki akşamdan 10. güâ­nün akşamına kadar oruç tutulur. eskiâ­den bunun başrahip tarafından tapıâ­nakta yapıldığı söylenir. bu günü yaâ­hudiler genellikle sinagoglarda ibadetle geçirirler. bu günde günahların bağışâ­lanması için topluca dua edilir. bağışâ­lanma günü akşamında şofar (koçboynuzu) çalınmasıyla oruç sona erdirilir.

(bkz: bağışlanma günü)
devamını gör...
yahudilerin en büyük festivalidir. manası kefaret günüdür.

25 saatlik bir açlık, sinagogta geçirilen zaman ve ilginç adetlerle bu süreci tamamlarlar;


- deri ayakkabı giymeme.
- yıkanmama, banyo yapmama.
- parfüm ve losyon gibi ürünler kullanmama.
- cinsel aktivitelerden uzak durma.
devamını gör...
bizdeki beraat kandiline benzeyen bir yahudi günüdür. kutsal ağırlığı oldukça fazladır. bu kutsal ağırlığından dolayı da biraz kadir gecesine benzer. ya biz onlardan kopya çekiyoruz ya onlar bizden. orasını anlayamadım henüz.
devamını gör...
günahlardan arınma, tevbe günümüz; ulu milletimize yehova'nın(bein adam lemakom'dan ırak) tanıdığı kurtuluş köprüsü.

2015'in 23 eylülünde en yakını gerçekleşecek. cogitoda benim mevzuu köşemde kadir gecesi gibi iletilerden ziyade bunu görmek istiyorum.
devamını gör...
yahudilerin altın buzağıya tapmaları, bu sebeple Allah'ın gazabına uğramaları ve bu suçtan bağışlanmaları sebebiyle kutladıkları bir bayram. bu günde 26 saatlik bir oruç tutulur. arefe günü havraya gidilir, ölülerin ruhları için mum yakılırdı. gün boyunca havrada ayin yapılır, ı. krallar bölümünden parçalar okunarak oruç gününe son verilirdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar