yozgat

çamlık ormanıyla insana büyük haz veren, halkının inaçlı olması nedeniyle bazı kişiler tarafından yobaz olarak nitelendirilsede, bu vatan için en çok şehit veren yiğidin harman olduğu yayladır.
devamını gör...
havası ve suyu ile insanı hayran eden kıymetli ilimizdir. özellikle soğuk ve tertemiz suyu hiçbir şeye değişilmez. her mahallede çeşmeleri mevcuttur, yaz kış buz gibi gürül gürül akar, kana kana içersiniz, suyun soğuğundan dişleriniz sızlar.

bir de çamlığı vardır, çamların mis gibi kokusu içinde güvecinizi yapıp dostlarınızla beraber afiyetle yediğimiz hayran edici mekandır.

rakımı yüksek olması hasebiyle soğuk iklime sahiptir. kışları sert geçer.

yozgat ilimizde bir de yeni açılmış olan bozok üniversitesi de mevcuttur.
devamını gör...
almanya, avusturya gibi avrupa ülkelerine cok fazla göc vermis kücük bir sehirdir.
o derece ki yozgat mi büyük türkiye mi sorusunu avrupalilara sorduran tek sehir.
devamını gör...
yazın bile yorganla yattığınız, akılla direk yimpaşı getiren memleket. yıllarca devletten yardım almamıştır bununla ilgili çeşitli rivayetler vardır devlet buyuklerinden birisinin yozgat valisinin kızını bir geceliğine istemesi aldığı tepkiden dolayıda devletin yardım etmediği yasakladığı şehirlerden biri olması gibi. yerli halkınin garip alışkanlıkları vardır, kadının adı yoktur. sanılanın aksine pek çok solcu vardır
devamını gör...
halkinin büyük kismini yurtdisina göndermistir. hatta bazi köylerde yaslilar haricinde herkes disardadir. avrupa'da hala kendi köylerindeki gibi yasar, düzen, kural, nizam tanimazlar. avusturya'daki gurbetcilerin büyük kismi yozgatlidir. hayatimda görmedigim hanzolugu bunlarda görmek nasip olmustur. devletin onca imkan tanimasina ragmen hala magara insani seviyesinde yasamak icin ayak diretirler.
devamını gör...
normal yurdum insanından ne eksik ne fazla hanzolukları olmayan insanların yaşadığı normal yurdum vilayetlerinden biridir. güzel yurdum da yaşanmıyorsa hayatınız boyunca göremeyeceğiniz şeyleri çevrenizdeki yozgatlılarda türk olmaları sebebiyle görebilirsiniz.
çok fazla göç vermiştir dolayısıyla merkez nufusu 60 bin küsürlerdedir. cumhuriyetten sonra yatırım konusunda unutulmuş vilayetlerin başında gelir. ankarada yaşayan yozgatlı sayısı rivayetlere göre 500 binin üzerindedir.
devamını gör...
halkının kaderci zihniyeti olan, eksikliklerden yoksulluktan şikayet etmeyip, devletine küsmeyip tüm bu olumsuzluklara rağmen dağa çıkıp isyan etmek yerine yükünü tutup gurbet ellere giden halkın diyarı yozgat.
neyi meşhur diye sorduklarında alamancısı diye söylenen memleket
devamını gör...
bir gece yarısı operasyonuyla tüm havuzları detarjanlanıp köpükler altında kalarak faili meçhul gariplikler literatürüne adını yazdırmayı başarmış olayın yaşandığı şehir.
devamını gör...
uçsuz bucaksız bozkırları olan, pınarlarından dört mevsim soğuk su akan, köylerinde kerpiçten yapılmış evleri bulunan, tarlalarda çalışırken güneşten yüzleri harelenmiş yağız anadolu delikanlıların yaşadığı, yitik bir anadolu şehridir.

mahrumiyet bölgesidir memleketim.
devamını gör...
çapanoğlu isyanından dolayı devlet tarafından gayr i resmi olarak cezalandırılmış ildir. ilk büyük fabrikası doksanların sonunda yapılan sorgun şeker fabrikasıdır. muhafazakar bir şehirdir yozgat. öyle kafana göre sokakta zibidi gibi gezemezsin, sokakta içki içemezsin, hele ki milletin karısına kızına yan gözle bak, anında tekmeyi yersin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar