yüksek seçim kurulu

yaklaşık 6 yıldır bünyesinde bulunduğum, her seçim dönemi yenilen pehlivanların suçlamaya doyamadığı güzide kurumum.*

ilk tanımdakine ilave olarak her ilde o il merkezinin en kıdemli hakiminin başkanlığında toplam 3 hakimden oluşturulan bir il seçim kurulu başkanlığı,

her ilçenin en kıdemli hakimi ile son milletvekili genel seçiminde o ilde en çok oy alan 4 partinin temsilcileri ile o ilçede en çok hizmeti ve 10 yıldan fazla kıdemi bulunan ve kurayla adı belirlenen 2 devlet memurunun oluşturduğu ilçe seçim kurulu ve o ilçenin her türlü seçim işine canla başla koşturan bir ilçe seçmen kütük bürosundan müteşekkil kurumdur.

ayrıca il ve ilçe seçim büroları adliyelerde veya hükümet konaklarında hizmet verirler.

ayrıntı isteyen olursa kutuyu renklendirebilir dostlar.
devamını gör...
[kamy.] seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçmen kütüklerinin hazırlanması, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili tüm işlemlerin yapılması ve yaptırılması; seçimle ilgili bütün yolsuzlukların, şikayet ve itirazların incelenip kesin karara bağlanması, tbmm üyelerinin seçim tutanaklarının kabul edilmesi görevlerini yerine getiren kurul.

(alm. der oberste wahlausschuss; ing. supreme election board)

*
devamını gör...
neden ihtiyac duyuldu mühürsüz pusulalari kabul etmeye sorusuna "bir ihtiyactan degil iste oyle gerekti " şeklinde açıklama yaptığı için vergi veren bir türk vatandaşı olarak kendilerine teşekkürü borç biliyorum. anadolu ajansı %99 la seçimi açıklamışken hala %70lerde veri girişi yapmış olmaları da bir başka değişik durum tabi. acaba bu yavaşlıklarından dolayı teşekkürü geri mi alsam napsam ha müdür? seçimi anadolu ajansı yapsın.


oooooh mühürsüz oy pusulasını kabul edince nolcaaak yaaaa

https://twitter.com/KeremPo...
devamını gör...
2010dakı yasa degısıklıgı oncesınde uygulanan kararları ornek vermıs baskana sahıp kurun. ancak 2010dan sonra o kararlar verılmıs mı o onemlı.

ysknın verdıgı kararların ıc hukuk yolunun kapalı olması da ayrı bır ıronı.
devamını gör...
"mühürsüz pusulaları akp temsilcisinin talebi üzerine geçerli saydık" açıklaması tatmin edicidir. hatta verdiği örnekler yeni kanun çıkmadan önce yaşananlarla ilgili. sallıyor muyuz, sallaaa, yemişler kanununu.
devamını gör...
bu kuruma karşı sol kesimde aşırı bir düşmanlık var. işler tersine dönse bu sefer de sağ kesim aynı şeyi düşünecek. sebebini anlamak zor değil. her neyse adamlar seçim organizasyonu ayarlıyor ve olabildiğince şeffaf bir şekilde oy sayımı yapılıyor. şeffaf diyorum çünkü sandıklara her partiden görevliler gidiyor. belli ki bu görevliler arasında işini doğru yapmayan birileri oluyor ve bir şeyler yanlış gidiyor sonuçlarda sorunlar çıkıyor. itirazlar yapılıyor tekrar sayım yapılıyor. yalova'da benzer bir durum yaşanmıştı ve yapılan itiraz sonucunda başkanlık el değiştirip chp'ye geçmişti. yani her şey gayet açık bir şekilde partilerin gözetiminde yapıldığı halde sahtekarlığa göz yumulması bekleniyor. oylar yanlış yazılmış kaydırma yapılmış belgeler havalarda uçuşuyor ama bunları görmektense insanlar ysk nın bir sahtekarlık yaptığını falan düşünüyor sürekli. belli ki hatalar ve sahtekarlıklar var yani bunlar düzeltilsin eğer chp kazandıysa kimse bunu zaten reddedecek değil. hatalar düzeltilmeden kazanılmasını kimse içine sindiremez ki. mesela burak yılmaz kendini yere atıyor. beşiktaş veya milli takım maçlarında kazanılan penaltıyla maçı kazansak içinize sinecek mi?

bence son kararı beklemekte fayda var. seçim başlamazdan evvel kurumu itibarsız yapan sahtekar yapan kişiler, ysk istediği kararı verise bunun doğru bir hareket olduğunu kabul ederlerse bu sefer kendileriyle çelişmiş olmayacaklar mı?
devamını gör...
ösym onca skandaldan sonra sınav esnasında sınav salonunun görüntülerini kaydetmeye başladı. yüksek seçim kurulu da benzer bir uygulamayı neden yapmaz ve bu görüntüleri neden bir platform üzerinden yayınlamaz merak ediyorum. dileyen istediği sandığın görüntüsünü sesli olarak internetten canlı izleyebilsin. tabii bu arada kedilere de dikkat etsinler. ne olur ne olmaz müdahale etmek isteyebilirler.
devamını gör...
şu sıralar troller tarafından, başkanının fetocu olduğuna yönelik söylemler kullanılmaya başlanmış. hoş zaten onları desteklemeyen herkes ya fetocu veya pkkcidir. değilse bile en azından onların destekçisidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar