yükselenin ne

#ilişkiler  #özgürler 

nefret getiren sorulardan biri.
burçlara inanmadığınız gibi bağzı sarı sakızlar yengeç gibi yanaşmak üzere garip garip sorular sorarlar ya, işte en ucubelerinden.
yaw sana ne burcumdan yükselenimden he dipçik!
devamını gör...
+ yükselenin ne
- dolar
+ ihihi gerzekalı
- ne var kızım ne gevşek gevşek gülüyorsun
+ ya o o değil. yani senin doğduğun saatte ufukta yükselen burç hangisi?
- ben doğarken dolar 1 liraymış işte
+ ihihi sapşik
- burcu kim?
devamını gör...
bu yükselen meselesi biraz karışık bir konu. yükselen burç nedir nasıl tespit edilir kısmı karışık değil. karışık olan kısmı türkiyede yaz saati ve kış saati olarak 2 farklı yerel saat uygulamasının olması.

yeni kuşak için kayıtlara ulaşmak daha kolay. bu nedenle yükselenin ne sorusuna muhatap olan kişi doğduğu anda saatin yaz saati mi kış saati mi olduğunu biliyor.

ben mesela kendimden örnek vereyim. türkiyede güneş enerjisinden aydınlanmada daha uzun süre yararlanmak için 45.meridyenin yani ığdırın saati kullanılıyor. kış saati için de ironik olarak benim doğduğum 30.meridyenin geçtiği izmit'in yerel saati uygulanıyor.

ben ocak doğumlu olduğum için normalde ekimden sonra kış saatine geçildiği için benim doğduğum anda ülkenin saati ile yerel saat aynı olacak ve yükselen burç hesaplama cetveline baktığınızda dogum gününüzde doğum saatinizin karşısında yazan burcu yükselen burcunuz olarak alacaksınız. bunu yapmak için doğum saatinizi de bilmeniz gerekir. ben doğum saatimi de tam olarak bilmiyorum. sabah ezanından 15 dakika kadar önce doğmuşum. yükselen burç 1 saatlik periyotlarda değiştiği için bu çok sıkıntı değil. sadece 1979 yılında ocak ayında izmitte sabah ezanı saat kaçta okunuyor bunu bilmem ve bu saatten 15 dakika çıkarıp doğum saatimi bulmam gerek.

işte bu saati bulsam bile bu saat kış saati mi yaz saati mi belli değil çünkü normalde ekimden sonra kış saatine geçilmesi gerekirken bazı yıllarda buna uyulmamış.

1979 yılında yayınlanan resmi gazeteden kış saatine geçilip geçilmediğini kesinleştirmek lazım.

sonuç olarak yükselenim akrep.

burçlara da inanmıyorum ama insan merak ediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar