yulaf ezmesi

daha çok soğuk ülkelerin sıkça tükettiği bir besin olan yulaf bir tahıl türü özel işlemlerden geçtikten sonra çiğ olarak tüketilebilecek şekilde dövülmüş haline yulaf ezmesi denir. üzerine süt döküp meyva ilave ederek kahvaltılar da; köftelerde, çorba ve muhallebilerin kıvamının tutmasında, kek ve çöreklerde kullanılan sağlıklı bir tahıl ürünüdür.
devamını gör...
yerken mutsuz olduğum tek nimet. ciğer kavurma bile yedim böyle hissetmedim... ki yemem sakatat hayatta, eti de çok sevmem.
devamını gör...
belli bir alışma sürecinden sonra tadı çok güzel gelmeye başlayan besin. hatta buzdolabından çıkan buz gibi karpuzu ufak ufak dilimleyip yediğinizde aman diyorum. çıtır çıtır.
devamını gör...
tadı kötü gelen yulaf ezmesi yoktur, doğru karışımı yapmayı bilmeyen sözlük yazarı vardır arkadaşlar. doğru malzemelerle birleştiğinde inanılmaz hoş tadların elde edilebileceği, aşırı tok tutan ve de bağırsak hareketliliği için her daim önerilen sağlıklı yiyecekler kategorisindeki mucizevi bir yiyecekten bahsediyoruz. ıyyy yulaf ezmesi mı at mıyım la ben olarak bakmayalım mevzuya.
kahvaltı yahut ara öğün olarak çok pratik ayaküstü hazırlayıp tüketebileceğiniz bir tarifim var. şimdi bir adet kuru kayısı+ bir adet muzu dogruyorsunuz. iki kaşık yulaf ezmesi ve aldığı kadar sütü ekleyip karıştırıp afiyetle yiyorsunuz.
bu arada sütü kaynatıp içine yulaf ekleyip sabaha kadar bekletip yulafı yumuşak tüketenler de var onu henüz denemedim, yorum yok o yüzden.
ikincisi yoğurt+ yulaf ezmesi+ meyve mixi. bu meyveler özellikle muz, kiraz, çilek, yaban mersini tarzı tadları daha yoğun bişeyler olursa daha iyi olur.
daha zibilyon tane kombinasyon yapılabilir yulafla. şimdilik aklıma gelenler bunlarrr. a.o. arkdşlr.
devamını gör...
evden uzağa çıktığımda tükettiğim bir yiyecek. neden derseniz hem sağlıklı, hem tok tutuyor, hem de otel, misafirhane nerede olursanız olun paketi açıp tabağa boşaltıp, içine isteğe göre marketten aldığınız bir süt veya meyve suyunu karıştırıp yiyebiliyorsunuz. içine biraz da yulaf kepeği serpiyorum, mis gibi kahvaltı.
devamını gör...
her bakımdan muhteşem bir taam. zayıflamak isteyen içinde kilo almak isteyen için de birebir. fakat dikkat edin! alışık olmadan bir oturuşta 300-400 gr yulaf boğmak dehşetengiz mide sisligine ve yanmasına sebep olur.
devamını gör...
ben, yoğurt + yulaf ezmesi + nane ile bazen de ilaveten semiz otu ile karıştırarak yiyorum. cacık gibi yani. yulafı en iyi bu şekilde tüketebiliyorum. çünkü katıksız yemek biraz ağır oluyor.
devamını gör...
sütle pişirip içine azıcık vanilya konulduğunda, kakaoda ekleyebilirsiniz, soğutup tercih edilen meyve, bal ve yemişle tatlı formuna sokulabilecek sağlıklı atıştırmalıktır.
devamını gör...
bir zamanlar sadece zenginlerin tükettiği besinler kategorisinde bir şey sandığım nimetti. iki parça muz, iki yumurta, bir avuç yulaf ezmesi ve tarçını robottan geçirip tavada krep gibi pişirdiğinizde oldukça faydalı ve sağlıklı bir besin elde ediyorsunuz. ekmek niyetine tüketilebilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar