yulaf

(bkz: avena sativa)
latince ismi; avena sativa.

yeşŸil yulaf özlerinden elde edilen ekstredir. güçlendirici, cinsel isteğŸi artırıcı veya strese karşŸı kullanıldığŸı bilinmektedir. avena sativa nın hormonla salgılarını artırır. ayrıca ürik asit seviyelerini azaltarak üriner sistemi de koruduğŸu tespit edilmişŸtir.
devamını gör...
50-150 cm boyunda, bir yillik otsu bir tahil bitkisi. yulafin çiçek durumu arpa ve bugdaydan çok farklidir. burada basak yerine bilesik salkim durumu yer alir. basakçiklar 2-3 çiçekli olup, eksen üzerinde salkim seklinde dizilmislerdir. kilçik nispeten kisadir. kavuzlar tanelere yapisiktir. tarimda kullanilan türü avena sativa dir.
devamını gör...
bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir.
devamını gör...
tıpkı öbür tahıllar gibi bol nişastalı taneleri (tohumlar) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir. daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir. sapçıkların ucunda bulunan başakçıkların her biri iki ya da üç tohum içerir.*
devamını gör...
--- alıntı ---

yulafın ve yulaf ezmesinin faydaları: sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. vücuda rahatlık verir. sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir. dişleri korur. bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. iktidarsızlığa iyi gelir. troid bezinin düzenli çalışmasını sağlayarak, guatrı önlemeye yardımcı olur. kandaki şeker miktarını ve kolesterolü düşürür. mide ve bağırsak bozukluklarını giderir ve idrar söktürür. özellikle çocuklarda görülen hazımsızlığa karşı faydalıdır. adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır. saçları güçlendirir ve parlaklık verir. uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur.

--- alıntı ---
devamını gör...
bunun ezmesini sütle çatır çatır yiyenleri görünce merak edip aldım.o nasıl bir tat yahu muzla, çilekle, kuru meyve parçalarıyla bir yere kadar ama insan evladı zayıflamak için bunu kendine yapmamalı bence.
devamını gör...
ılk zaman o ne öyle ya at yemi resmen dediğim birkaç tarifi denemek için aldığım sonrasında da tuhaf bi şekilde tadına alıştığım hatta bazı tariflerin hoşuma gittiği besin maddesi.*
devamını gör...
lif açısından zengindir. gece birşeyler yenecekse bunun yenmesi mideyi yormaması açısından daha uygun olur. ama evdeki bir garip atlar için olanını mı almışlar nedir, arkadaş ne sütte yumuşuyor ne bir tadı var.
devamını gör...
mükemmel nimet. geç saaatlere kadar yatmıyorsanız ve bir şeyle uğraşıyor bu yüzden daha da karnınız acıkıyor ve yemek yemek istiyorsanız, kaldı ki geceler gün içinde benim en aç olduğum zamanlar oluyor ki bir boğa çeviririm. ama boğam yok. neyse çare yulaf.peki üstün körü getirileri neler:
1- içinde hayvan gibi lif var kolay hazmedilir
2- protein açısından zengin
3- deli gibi tok tutuyor
4- içine bal meyve vs katılırsa acayip lezzetli oluyor.
5- gece gece mideyi yormuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar