yumurta

köyde biz ona "yımırta" derdik.

özelikle mart ayı gelince "mart martlar, tavuklar gıdaklar" ve "folluk"lardan taşan yumurtalar, samanlıklara, çalı diplerine kadar ortalık yerlere dolar taşardı. ne yemekle ne de satmakla bitiremezdik o zaman.

bu dönemde anaç tavuklar da "külük" olup kuluçkaya yatarlar. tavuktan çıkan bu yumurtalar tavuğun altında 21 gün içinde tekrar tavuk olmak üzere civciv olarak dünyaya gelirler.

bir not daha. daha düne kadar "aman yumurtadan uzak durun" diyen doktorlar şimdi özür dileyerek söze başlayıp yararlarını saymakla bitiremiyorlar.

(bkz: fol yok yumurta yok)
devamını gör...
acaip ilginç bir besindir. tabağa geliş serüvenini, az daha dursa civciv ve dolayısıyla tavuk olacağını ve bir tavuğun tavuk olmamasının nedeninin onu henüz yumurtayken yemiş olması olduğunu düşünse insanın hayatta yiyemeyeceği, çok şık görünümlü bir mucizedir.
edit: ben düşündüm yiyemedim sen düşünme.
devamını gör...
semih kaplanoğlunun son filmi. ''siz anlamazsınız adam sanat yapmış'' ''entel entel konuşma adam bir bok anlatmıyor filmde'' tartışmalarının en çok yaşandığı film belki de. nejat işler gerçekten güzel oyunculuğunı sergiliyor ve anlatılmak istenenin illa ki de kelimelere dökülmesi gerekmediğini en güzel şekilde anlatıyor bence film. izlerken onların konuşmadıklarını siz konuşuyorsunuz gizli gizli. bence ''bakıyım bakalım adamın yaptığı sanatı anlayabilcek miyim'' ya da ''boktan bir film izlicem'' önyargılarıyla izlemeyin bu filmi. yusuf'un ya da ayla'nın yerine koyun kendinizi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar