tur ile kesinlikle gitmeyin, gitmeden önce araştırma yapıp kendi programınızı hazırlayın. daha ucuza daha keyifli bir gezi olur.
gideceğiniz ülkede yaygın hastalıklar var mı araştırın, var ise gitmeden aşısını olun ilacını alın. sonra benim gibi birden ateşlenince sıtma mı oldum diye paniklemeyin.
müslüman bir ülkeye gitmiyorsanız, helal gıda konusunda önleminizi alın. günlerce kuru bisküviye talim etmeyin.
vize istemiyor denilen ülkelere balıklama atlamayın, biraz daha araştırın. sınır kapısında vize ücreti mukabili vize veren ülkelere de nette vizesiz yazıyorlar. vizesiz diye gittiğiniz ülkede sınır kapısında verecekleri vize için fotoğraf istediklerinde sırf yanınızda foto yok diye şey gibi kalmayın.
her zaman nakit dolar bulundurun, sınırda alacağı vize için yanında amerikan doları olmayan kanadalı çiftin bana para için yalvarması gibi bir duruma düşmeyin.
gideceğiniz bölgenin mevsimsel durumunu araştırın, sürprizler ile karşılaşmayın.
devamını gör...
ilk defa çıkacaklar için:

- pasaportunuzu, vizenizi bir kere daha kontrol edin. olmaz demeyin, her şey olabilir. sen ayın 16'sında çıkacaksındır ama adam vize başlangıç tarihini 17'si diye atar, havaalanında kurur kalırsın.

- yanınıza gideceğiniz ülke parasından bir miktar alın. ama abartmayın. özellikle avrupa ve amerika'da neredeyse cash olayı kalkmış durumda. her şey kredi kartı. benim gibi kredi kartı kullanmayan biriyseniz hesap yapın. otel parası, yeme içme, vb. için bir bütçe çıkarın, üzerine biraz ihtiyat payı da bırakın. bir de parayı en büyük banknottan olacak şekilde almayın. bir kısmı bozuk olsun. yani 200 eur tek parça olmasın. elinizde 5, 10,20 euro filan bulunsun.

- turistik bir geziyse tur'la gitseniz bile free takılın. tabii bunu yapabilmeniz için dersinizi iyi çalışmanız lazım. ve tabii, bunu her ülkede yapmayın. avrupa ok ama misalen bir hindistan veya çin'de bu pek akıllıca değil. tur daha güvenli ve ucuz.

- kimseye bulaşmayın. efendi olun, insan olun. adam gibi gezin gelin...

devamını gör...
geziye gidiliyorsa spor yada rahat ayakkabı, yağmurluk yada rüzgârlık, yaz bile olsa akşam için bir hırka, erceful bağırsak düzenleyici, yara melhemi, antibiyotik, ingiltere gibi prizleri farklı ülkeler için uyumlu priz başlığı, vs.
devamını gör...
eger burada yabancı ülkeden yazar veya okur varsa ve türkiye gezisi düşünen varsa onlara birkaç tavsiyem olabilir.

1-çelik yelek.
2-biber gazı spreyi.

neyse turist demek döviz demek. listeyi kısa tutmak lazım.
devamını gör...
dışarı çıkıyorum bi şey isteyen var mı diye soracaksanız bütün marketi satın almaya hazır olun.

edit: bir de espiri yapıldığında anlayın. önrümü yidiniz.
devamını gör...
*benim gibi ütüsüz bir hayat düşünemem diyenlerdenseniz muhakkak seyahat ütünüzü atın valize. yalnız yola çıkmadan bir gün önce alıp denememek gafletine düşerseniz yaban ellerde elin cadı resepsiyon görevlileriyle cebelleşir odayla resepsiyon arasında ütü belasına mekik dokumak zorunda kalırsınız.

*turla gidiyorsanız eğer turun düzenlediği extra gezileri muhakkak gözden geçirin hangisine gitmek, hangisine gitmek istemediğinizi iyi analiz edin. sonra gitmek istediklerinize turla değil kendiniz gidin ki üç katı fiyat ödemek zorunda kalmayın.

*gittiğiniz ülkenin nesi meşhur, gezilecek görülecek yerleri nerelerdir ve nasıl gidilir bunları bloglardan muhakkak araştırıp gidin. öyle bloglar var ki gidilecek yere hangi vasıtayla ve hangi duraktan bineceğinizi dahi yazıyorlar.

*muhakkak yanınızda fotoğraf makinesi götürün ve gittiğiniz yerlerin bol bol fotoğraflarını çekin. sonra ülkenize dönüp anıları yadedersiniz.

*gittiğiniz ülkenin toplu taşıma kurallarını bir gözden geçirin ve tramvaylarda falan halk bilet okutmuyor diye bileti okutmamazlık etmeyin. yoksa mazalllah bir bilet kontrolcusu gelip acımadan cezayı kesiverir.

*kaldığınız otellerde genelde kahvaltılar doyurucu oluyor o yüzden yanınıza peynir zeytin falan götürmek gafletine düşmeyin. illa birşey götürecekseniz uno'nun çikolotalı kruvasanını bir de karışık kuruyemiş götürün. içiniz ezilip yemek yiyecek bir mekan bulana kadar açlığınızı bastırmaya yardımcı olur.

*avrupa'da caddeler bisiklet sürmek için bulunmaz nimet. muhakkak bisiklet kiralayıp çılgınlar gibi bisiklet sürüp hem bu zevki tadın hem de daha az yorularak şehri gezme fırsatı bulun.

*son olarak da kafa dengi iki arkadaş iyidir yurt dışı seyahati için ama dört arkadaş çok daha iyidir. eğlencesi neşesi bol olur.

ilk etapta söyleyeceklerim bu kadar. *

zoraki edit: pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın. ola ki bir kontrolde yanınızda değilse 1000 euro ceza ödemekle tehdit edilebilirsiniz..*
devamını gör...
yurtdışı çıkış harcı herhangi bir banka şubesine de yatırılabilmektedir. bir iki gün öncesinden sıra olmayan bir banka şubesine gidip yatırın, boş yere havaalanında vakit kaybetmeyin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar