yurt yangını hakkındaki yayın yasağı

yasaklar ülkesi türkiye'de yine sıradan bir yasak!

radyo ve televizyon üst kurulu (rtük), yangına ilişkin, soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirildiğini açıkladı. yapılan duyuru şöyle:

"adana aladağ ilçesi sulh ceza hakimliği'nin 2016/150 d.iş sayılı kararı ile 29.11.2016 tarihinde aladağ ilçe merkezinde bulunan aladağ özel ortaöğretim kız öğrenci yurdu'nda meydana gelen yangın ve taksirli ölüm olayına ilişkin olayına ilişkin olarak bazın basın ve yayın organlarında yanlış bilgiler verildiği, ölenlerin kimliklerinin yanlış söylendiği, söz konusu yayınların gerek ilçe genelinde gerekse yurt çapında huzur ve güven ortamı ile kamu düzenini bozucu eylem ve davranışlara dönüşebileceği ve yürütülen soruşturmanın akamete uğratılabileceği kanaatiyle yapılan ve yapılacak tüm haberlere tüm yazılı ve görsel basınla internet ortamında 5187 sayılı basın kanunu'nun 3. maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulmasını ve yapılan yayınların kaldırılmasına karar verilmiştir. tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur."

https://tr.sputniknews.com/...
devamını gör...
über demokrasi. eeeeeeyyyyy dün ya bak da demokrasi gör. bak da yayın hürriyeti gör. bak da gelişmiş haklar, haber alma özgürlüğü gör. eeeeey! meeeeeey!
devamını gör...
çocukların cesetlerinin gösterilmemesi için alındıysa doğru karardır.

süleymancılar eleştirilmesin, valilik eleştirilmesin, belediye eleştirilmesin, milli eğitim bakanlığı eleştirilmesin, içişleri bakanlığı eleştirilmesin, hükumet eleştirilmesin diye alındıysa yanlış karardır.
devamını gör...
hakkında yalan yanlış spekülasyon yapılacaksa acılan 3 ayrı soruşturmayı etkileyecekse doğru.
diğer her türlü ihtimal için yanlış.
devamını gör...
bunların uygulanabilirliği yok, dünyada hala taş tabletler üzerine yazı yazılıyor mu zannediliyor bunlar. bir milyon haber ve on milyon tweet var ve bunların binde birini bile göremezler, okuyamazlar bile.

bu sadece haberci gazeteci üzerinde baskı oluşturmaya yarıyor ve kimse umursamıyor bile.

yayın yasağı nedir kardeşim. adana'da koydun diyelim, bahamalar'da kimi bulup engelleyeceksin.
devamını gör...
bundan önce terör olaylarındaki yayın yasaklarını ısrarla desteklemiştim çünkü açıkça pkk'yı koruma amaçlı yalan haber yapan bir medya vardı. bu olayda yayın yasağı getirmenin mantığını anlayamıyorum. fotoğraflarla sınırlı da değil. gerçekten bazı hak ve gerekliliklerin suyunu çıkarmakta üstümüze yok.
devamını gör...
eskiden bu yasaklar olmadığından bu düşüncelerde herkes haklıdır. ama böylesine yasakların olmasının zararı değil yararı vardır. film izler gibi yananların yandıklarını görmek ve çığlıklarını işitmek mi özgürlüktür.
devamını gör...
ottomanm2d iddiasına göre cia+fetö'nin dershane işini gündeme getirmek için yaptığı eylemmiş.

arkasında gizli olaylar varsa böyle bir yasak makul.

doğruysa zaten bu tür eylemler toplumu etkilemek amacıyla yapıldığı için destekliyorum.

değilse de hükümet kendine göre sebeplerden ötürü yasaklamış da olabilir.

hiç olmazsa bir kez olsun anarşi yapmayı bırakın da devletinizin verdiği bir kararı destekleyin yahu!
devamını gör...
1 gün bile sürmeden kaldırılan yasaktır.

devletin sonuna kadar yanındayız, devletin aygıtlarını kullanıp sorumluluktan kaçanları ise her zaman eleştireceğiz.
devamını gör...
tamı tamına 11 saat sürmüş yasak, yani toplam bir delilik. şimdi ne oldu? dünkü haber oldu.

tam olarak neyi kurtardık 11 saat içinde? anlatalım:

2-3 milyon kadar tweet atıldı konuyla ilgili, görsel paylaşıldı. türkiye'de 8 milyon kadar aktif web sitesi var, ortalama yüz bin kadar haber sitesi var, 1200 tane toplam radyo televizyon var, yayın yaptılar, akşam ulusal tivilerde tartışıldı, gün boyu ana haber bültenleri geçti.

sonra aladağ ilçe sulh hakimi oturdu kapıcılarla birlikte, boşta birkaç savcı ve avukat da buldu, neyin doğru neyin yanlış olduğuna, neyin gösterilip neyin gösterilmeyeceğine, neyin denilip neyin sakıncalı olduğuna karar verdi, inceledi ve beğenmediğine burun kıvırdı. ııııh dedi.

aslında tam olarak ne yasakladığını kendisi de bilemedi ama yasakladı. nasıl yasakladı peki? çok önemli değil. yasakladığı haberi yüz bin web sitesinde bir milyon tweet'e çıktı ve haberleri gördükçe "abi süper yasaklıyorum bak" diye böbürlendi.

polisler, savcının emriyle aladağ ilçe yerel gazetesini bastılar ve yasağa uymayan yayın yönetmenini - kendisi düğün davetiyeleri basan press operatörüdür aynı zamanda - kolundan tutup götürdüler. "abi bizim okunmuyor ki" tostçulara veriyoruz sadece diye savunma yaptı.

öyle geçti yani, bir sonraki yasak için helecanlandık hep.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar