#sözlük  #hukuk 

sözlüğümüzün üyeleri ve okurları tarafından çeşitli mercilere ulaştırılan şikayetlerin sonucu olarak, platformumuza uygulanan bir hukuki yaptırımdır. erişim sağlayıcıları birliği aracılığıyla derviche moderne’e iletilen bildirime göre; erişim engelleme kararları başlığı altında ve 5651 nolu kanunun farklı maddelerine dayandırılan gerekçelere binaen dünya sözlük’teki yüzlerce başlık veya tanım linki erişime kapatılmıştır.

kıymetli yazarlarımızın bilgisine sunarız.
devamını gör...
ekşi sözlükte yüzlerce örneği bulunan hadisenin sözlüğümüzde de yaşanmasıdır.

moderasyon olarak suç teşkil edecek tanımlara zaten izin verilmiyor. yazarlarımız da içinde hakaret ve iftira içeren tanımlar yazmıyor. buna rağmen hala şikayet ediliyor demek...

fırsat bulduğum her an muhalif liderlerin (hdp hariç) hakkında atıp tutan tanımları şikayet edeceğim, bakalım mahkemeler bunları da engelleyecek mi...
devamını gör...
hakikaten burası herkesin gayet saygılı ve dikkatli olduğu bir platform. ufak tefek oto-sansürler de yapmıyor değilim kendi adıma. buna rağmen tanımlarımızın engellenmesi ayıp yani. hiç gerek yok bunlara.
devamını gör...
keşke bunları yazan yazlara da bu durum bildirilse de herkes hatasının farkına varsa.

t: kanuni bir yaptırım.

bu arada hepsinin haksız olduğunu düşünmüyorum. dün birisi cumhurbaşkanının ilkokul mezunu olduğunu iddia etti. böyle delilsiz iftira atan olursa ben de olsam kaldırılması için uğraşırım.
devamını gör...
tüm baskılar gibi neyi amaçlıyorsa tam onun tersi yönde bir kuvvet oluşturacak hareket.

iran'da rejim islamcılaştıkça halkın ateizme meyli, yaşantısında haramlara meyli korkunç hızla artıyor. bunu gelenlerden, burada misafir ettiğimiz müşterilerimziden, burada okuyan öğrencilerden tam bu cümleler ile duyduk, gözlemliyoruz. bir şeyi ne kadar baskı unsuru yaparsan o şeyden toplum itilecektir. bunu hala idrak edememek, hala yeni baskı unsurları ile milletin karşısına dikilmek ancak felaketin şiddetini arttırır bence. siz şimdi ancak ertelersiniz, günü geldiğinde ise felaketiniz çok daha vahim olur.
devamını gör...
bu kanunun tüm siyasi partileri kapsaması lazım. hükümet partisi diye dokunulmaz , eleştiri yapılmaz değil. bu bize karışmasın kimse, tek kral biziz vb. diktatör rejime girişin ilk evrelerinden biri. hükümet olarak; a partisine , b partisine istediğini söyle. sana biri birşey söyleyince engelle, sansürler. oldu canım görürsem söylerim.
devamını gör...
en çok merak ettiğim acaba hangi entrylerimi silmişler. en azından sınırlarımı öğrenirdim.

bir de temyize gidebiliyor muyuz?
devamını gör...
hoşlanılan kızın kurbanda danayı tek başına devirmesi başlığına dokunulmadığı için benim için önem arz etmeyen durum. zaten son 1 yıldır hep 50 liralık tanım giriyorum..
devamını gör...
sözlükten çektir olup gitme zamanının geldiğini gösterir. böyle bir karar mı olur lan?
devamını gör...
iyi tarafından bakarsak dünya sözlüğün gücünü gösterir.
devamını gör...
tuhaf durum. küfür ve hakaretin yasak olduğu bir sözlükte hangi yüzlerce başlık veya tanım linki erişime kapatılmış merak ettim.
devamını gör...
şu mesele daha detaylı açıklanırsa isabetli olur sanırım.
5651 sayılı kanun'un bir sürü alt maddesi var.

iftira, aşağılama varsa "baskı yapıyorlar" savunması komik olur.

muallaklık giderilmeli.
devamını gör...
kişi veya kurumlar kendileri hakkında olumsuz , gerçeğe aykırı ifadeler içerdiğini düşündüğü bir yayın olursa ilgili siteyi , yayın kuruluşunu, mahkemeye resmi mercilere şikayet edebilir orası tamam da '' sözlüğümüzün üyeleri ve okurları tarafından çeşitli mercilere ulaştırılan şikayetlerin sonucu olarak '' bu ifadeye takıldım ben. herhalde ilgili parti veya her kimse oturup tek tek bizim tanımları okumuyor . içimizde irlandalılar mı var acaba. burda neyi çözemediniz de resmi mercilere şikayet etme gereği duydunuz acaba ve şikayetle engellenecek ne gibi yazılar varmış . hayır burdaki yazılar engellenip kaldırılıyorsa diğer sözlüklerin komple kapanması gerekmez mi .

mahkeme kararı ve engellenen tanımları görsek iyi olurdu . en azından anlayanlar bir yorum getirebilirdi olaya.
devamını gör...
açıkçası şaşırdığım durumdur.
dünya sözlüğün bu kadar ciddiye alınıyor olması takdire şayan bir durum.
hem de devletin bu kadar takıyor olması über ilginç bir durum.
devamını gör...
yüreğin soğudu mu muhbir vatandaş? yoksa birkaçımızı da içeri arttırmadan rahat edemeyecek misin?

evlerimizin dört duvarı arasına büyük biraderi sokana kadar devam, afferin sana!
devamını gör...
şu anki siyasi durumla ilgili değil de zamanında fetö ile ilgili yazılmış entrylerle alakalı bir yaptırım olabilir, çok seveni varmış buralarda, arada eski başlıklarda denk geliyorum.
devamını gör...
sözlük sahibinin savcılığa ifade vermeye çağrılması ile sonuçlanmıştır, emeği geçenleri tebrik ederim...
devamını gör...
zamanında atatürk e hakaret edilen bir sürü tanımı ben şikayet ettim bunu da yazdım zaten tanımlarda ama bunun peşine düştüklerini sanmıyorum konu başkadır.
devamını gör...
kimleri rahatsız etmişiz ki böyle bir durum yaşanmış? sayın savcımız oldu olacak neler yazacağımızı, neleri yazamayacağımızı da not edip verseymiş bari.. geçmiş olsun.
devamını gör...
yazılan yazıların sonlandırılmasıyla zihinlerdeki şahsi fikirlerin sonlanmayacağı gerçeğinden uzak bir karar, üstelik; hakaret ve iftira tasdik olunmuyor, yazarlar uyarı alıp gerekli cezalandırma yoluna da gidiyor iken...
devamını gör...
hakkında tanım yazılan kişilerin veya sözlükten birilerinin başvurusuyla yapılan işlem.

yakında birbirinizi şikayet edeceğiniz bu sözlük kalmadığında anlarsınız değerini. ekseriyetle küfür yok, hakaret yok, kimse kimsenin ailesine hakaret etmiyor, dini değerlere saldırı yok, siyasi eleştirilerde bile kantarın topuzu kaçmıyor genellikle...

sözlük kurallarına uygun olmayan, hakaret içeren, kantarın topuzunu kaçıran tanımlar zaten en kısa zamanda siliniyor. yazan kişi uyarılıyor, baktık hala üslup aynı, yönetim yazarı gömüyor.

her eleştiriyi suç görmek çok büyük bir aptallık kusura bakmayın arkadaşlar. eleştiri doğrudur yanlıştır, yapma hakkımız var. eleştiri yapacak başka platform yok neredeyse... bizler parti değiliz ki basın açıklaması ile eleştiri yapalım.

iktidarı eleştiren bizler zaten dikkat ediyoruz yazdıklarımıza. şahsen zaten kim olursa olsun küfür-hakaret içeren tanım yazmıyorum. mümkün mertebe kanunların izin verdiği sınırda dolaşırım ama ihlal etmem. kişilerle derdim varsa özel mesajda kavga ederim o ayrı. çoğu muhalif yazar da sınırlar içerisinde kalıyor. sözlük kurallarını ihlal edeni hemen gömüyor moderasyon.

burada muhalefet ve muhalif yazarlarla ile ilgili öyle tanımlar var ki tanım yazan kişilerin başı iftiradan-hakaretten belaya girer. kimsenin moderasyona veya savcılığa gidip şikayet ettiğini bilmiyorum. bu nedenle de çoğu da halen sözlükte duruyor. moderasyonun hakkını teslim edeyim, gördüklerinde de sildiklerini biliyorum.

velhasılı kelam devletin savcısını kafanıza göre meşgul etmeyiniz, şikayet ettiğiniz kişi masumsa-aklanırsa kendisini şikayet eden hakkında muhakkak suç duyurunda bulunur.

not: daha önce kızgınlıkla şikayet edeceğim dediğim halde bugüne kadar hiç kimseyi şikayet etmedim.
devamını gör...
yaz kızım..
yazarların anonim ve dünyalı olarak ayrılmasına ,

o e1k denilen nursuzun durmadan kurun halini ve inşaat politikamızı gözümuze sokucu tanımları ve ironi ile kime lafı soktuğu anlaşılmayan hallerinin durdurulmasına,

anne sütü eksikliğine bağlı yaşanan beyinsel zafiyetleri görmezden gelen yazarların şımartılmasına karar verilmiştir.

cipiu'de bundan sonra odatv, ntv den değil sadece a haber'den link taşısın seçimler var.
devamını gör...
son derece anlamsız buldum. yönetim kısmı zaten hızlı şekilde işlem yapıyor. fırsat bu fırsat diyip şikayete dönüştürmeye anlam vermek zor.

insanların aynı fikirde olmak zorunda olduğunu düşündüren şey ne onu yine bilmiyorum. seninle aynı fikirde olmak zorunda değil. kimse bir diğerini sevmek zorunda değil. haliyle bırakın insanlar özgür şekilde fikrini belirtsin. en ufak eleştiri sonrası terör örgütüne üye olduğunuzu iddia eden insanlar var. politika her zaman eleştirilebilir. inançlar yine öyle.

eğer bir gün beni şikayet etmek isteyen olursa bunu gönül rahatlığı ile yapabilir. ben zaten genel anlamda kara koyunumdur, herkesle ortak bir görüşün altına girmem. böyle bir durum olursa hayatıma renk gelir arkadaşlar. gerçekten. son zamanlarda heyecan duymamı sağlayan bir şey yaşanmadı. ayrıca ne söylediklerini anlamadığım için polislerle eğlenceli diyaloglar geliştiriyoruz. ama bunu yaparken karşı tarafın iftira ve uydurma suç nedeniyle sizi uğraştıracağını unutmayın. çünkü bu hakkımız hepimiz sabit.

geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
devamını gör...
sözlüğe girerken hep google a “dünya sözlük” yazıp giriyorum, aramalarda faydası olur belki diye.

neyse işte google a yazınca sanırım 2nci linkte ekşi sözlükçülerin bir çağrısı var, atatürk’e hakaretle ilgili.

olayı bilmiyorum, araştırmadım da ama hakaret hakarettir, ayşe’ye, fatma’ya, ahmet’e ona buna herkese aynıdır hakaret. bazı konukar daha hassas tabi ki onlara ayrıca önem vermek gerekir.

böyle şeylerin önüne geçmek hiç birine izin verilmemelidir.

sevmemek başka hakaret ise bambaşka, sözlük sahibi yerine hakaret edenler sorgulansaydılar keşke.
devamını gör...
bunu yapan kişi ya da kişiler bariz gerizekali. hatta gerizekalinin bayrak tutani. jurnallemek ne lan.burada devlet sırrı mi acikliyoz. bırakın gazimizi atalım.orada konuşma burada konuşma aman suna bisi deme, ne lan bu. adam gibi tartismaktan, eleştirmekten aciz tiplemelerin eline mi kaldık.
devamını gör...
bu sözlükte sadece 15 temmuz sonrası 2-3 kişiyi
darbe ile ilgili ihbar etmiştim bu konunun ilgili olduğunu sanmıyorum. aradan 2 yıl geçmiş. ilgili ise de darbeciler ve pkk lıları şikayet etmekten pişman olmam.

ama herhangi bir siyasiye hakaret bile edilse bu konuda herhangi bir şikayette bulunmam.

engellenen tanımları keşke okuyabilsek. çok merak ediyorum.
devamını gör...
öncelikle geçmiş olsun . sözlüğe ilk geldiğim zamanlarda birkaç muhalif tanım yazdım diye nickaltına dengesiz bir partizan, fetöcü imasında bulunmuştu . ben de ilk zamanlarda önemsemedikçe gördüm ki başkalarına da aynı tavrı sergiliyor. moderasyona rica ettim ve bu iftirasını sildiler kendilerine teşekkür ediyorum .

burada çözülmesi gereken bir şeyi devletin mahkemelerine taşımak çok gereksiz kardeş başka işiniz gücünüz mü yok allasen ?yanılmıyorsam bu yine partizan kişilerce yapılan bir iş gibi geliyor bana. çünkü o hale gelindi ki laiklik elden gidiyeaa bak 155 ararın hayin diye bağıran sade bir vatandaş da görüleceği üzre insanlarımız jurnalciliğe yönlendiriliyor özendiriliyor . sırf bu jurnalci iftiracılar yüzünden bir sürü insan işinden oldu hapse girenler bile var . herkes elini vicdanına koysun bu dünyanın bir de ahireti var iftira günahtır fişlemek haksız jurnalcilik de kanaatimce öyledir . küfre zaten müsaade edilmiyor bırakın da insanlar da düşüncelerini paylaşsın asılsız ise gerekli uyarılar yapılsın sözlük müeyyideleri uygulansın. devletin hukuk mercileri de hırsızı katil hainle uğraşsın.
devamını gör...
tabii aşırı özgürlüğü birazcık törpülemek lazımdır!
devamını gör...
suç unsuru oluşturan bir şey varsa, sözlük sahibi de sözlük yöneticisi de sözlüğün yetkilisi de savcılığa gidip ifade vermeli. bunda da gocunacak herhangi bir durum olmamalı. öte taraftan soruşturma dosyasında gizlilik kararı yoksa dosya incelenmek suretiyle kimin niçin şikayetçi olduğu öğrenilebilir. ayrıca yüzlerce dünya sözlük linkinin mahkeme kararı ile engellenmesi ayrıdır, savcılık dosyası ayrıdır.
devamını gör...
şaka gibi gerçekten. bunu yapanların harbiden işi gücü yok mu? kusura bakmayın ama saçmalık resmen. küfür hakaret oldumu zaten moderasyon işini yapıyor olmadı sen söyle (şikayetçi kişi) onun dışında ironik olarak eleştirileri, doğru bir şeyden yola çıkılan şeyleride şikayet ediyorsanız pes yani. harbiden pes. herkes birbiri ile aynı düşünmek zorunda değil ki aynı zamanda eleştirmeme yasağıda yok. neyse ya çok şey yazardım. casus gibi gezen yazarlar varmış resmen yuh valla.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar