yüzüne karşı bir adamı övmek

her zaman art niyet, beklenti veya yalakalıktan dolayı yapılmaz. bazen başka bir insanı çok sevdiğin zaman hisler galeyana gelir ve o kişiyi översiniz. bir konuda bir insana hayranlık duyarsınız, bunu dile getirirsiniz. çok nadir rastlanan haslete sahiptir bunu takdir amaçlı söylersiniz. yanlıştır ama olur. illa kötü bir niyet olması gerekmiyor. dünyanın geneli böyle yapıyor diye herkes öyle demek değildir bu.
devamını gör...
zamanında ingilizce telaffuz için bir ders alıyoruz arkadaşla. bir havalar bir havalar londra merkez aksanı öğreniyoruz. öğreten kişi bir gün bir anda bize bakıp dedi ki; beni övsenize.

beni bir gülme aldı ama zor tutuyorum kendimi, patladı patlayacağım. daha önce ömrümde bu kadar saçma bir istek duymamıştım. arkadaş daha dirayetli davrandı. bbc'dekiler gibi konuşuyorsun demişti. ben hala karnımdaki gülme ağrısı ile kasılıyorum tabi. adam bildiğin benzinle çalışan araç gibi övgü ile çalışıyordu ya la. gerçekten öyle mi düşünüyorsunuz? dedi, ciddi ciddi sevindi.

sonra bu aksan dersi işinin şimdilik pek de akıllı işi olmadığını fark ettik zaten. ama hayatta var böyle insanlar, sizden bunu bekliyorlar. he beklentilerini karşılamamak sizin elinizde. orası da ayrı mesele.
devamını gör...
insanların beğendiklerine karşı genelde yaptığı işlerdendir. halk olarak beğendiğimizi övmeyi de hoşlanmadığımızı yermeyi de çok severiz.
bu noktada asıl iş adama düşüyor. insanlar tarafından övüldüğünde de yerildiğinde de motivasyonu etkilenmeyen, tavrında bir değişiklik olmayan adam sağlam adam sayılır.
anne baba, hoca ve yakınların övmesi nasıl değerlendirilmelidir başka bir mevzu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar