z kuşağı

2000 yılı sonrasında doğanlar.

network kuşağı olarak da adlandırılıyorlar. bu veletler teknolojinin patladığı zamanın internet sıpaları. sorgusuz, sualsiz, dertsiz tasasız bir nesil. üstelik doğuştan tüketiciler. otoriteyle araları da hiç iyi değil.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en ahmak, en dinsiz ve eşcinselliğe en yatkın nesil. düşünenler için ne ibretler vardır.

bu tanımı düzelttiğim halde hala sansürlü kaldı. kınım kınım kınandın moderasyon.
devamını gör...
çoğunun tek derdi şaç, marka, internet oyunları olmasına rağmen, hâlâ içlerinde duyarlı, farklı konulara kafa yoranlar da vardır. diye düşünüyorum.
devamını gör...
z kuşağı ile alakası olmayan bir nesil olmama rağmen bu kadar eleştirilmesini çok yanlış buluyorum. zira kendi kuşağımla olan farkı da görebiliyorum.

ve öyle bir yerden yere vuruluyor ki sanki bitmiş , çürümüş, içi boşalmış, mahvolmuş bir nesil yetişiyor. hayır ve de asla böyle bir nesil yetişmiyor. herkes bi şekilde ibn-ul vakt olarak doğar. doğduğu ve yetiştiği çağın algısına göre de bir kanaat elde ederek hareket eder. her nesil bir sonraki nesli yerin dibine batırmaya bayılır ama kendi nesil kritiğini hiç yapmaz. bu nesil de mutlaka hatalar yapacaktır ama önemli olan yapılan hataların çıkılan yolda kendilerine azık olması. herkes bu şuur ve bilinçte olursa tüm arızalar yolda giderilir.

hiç bir neslin kullanma kılavuzu yoktur. hoş bu bilgisayar da değil zaten. fişi tak falanca düğmeye bas düzelsin şeklinde de asla olmaz. çıkılan yolda hep beraber ortak bir çözüm arayışı ile olur.
devamını gör...
sanalla gerçeği birbirine karıştırabilen, teknolojiyi ilahlaştıran, dünyanın gerçeklerinden habersiz nesildir. kendisini akıllı sanır ama bilgisi hep yüzeyseldir. medyanın günlük reklam diliyle konuşur ve ciddi konularda söyleyecek sözü yoktur. sadece ezberleri vardır. faydasız ilimlere kendisini adayabilir. mühendis olur ama kelime i şehadetin ne olduğunu bilmez.
devamını gör...
şikayetten ve ağlaklıktan nefret ediyorum. çözüm üretmeli insan. her fırsatta z kuşağına laf atanlar var. ama bu kuşak buhranlı bir çağa denk geldi. arafta kalmış,internet ve sosyal medya ile birlikte de tam anlamıyla sayko olmuş bir nesil. bencil bir nesil. ama gerçekçiler. çözmelisin bu kuşağı. yakala onları. yoksa asla acımazlar.
devamını gör...
çoğu muhafazakar kesimin çocukları. doğum oranlarına bakarsanız görürsünüz. gezi olaylarında y kuşağı methi meşhurdu şimdi de z kuşağı oldu. her seçim muhalefet umut verip hüsrana uğramaktan bıkmadı.
devamını gör...
genelleme gibi olmasın ama x ve y kuşağı gibi ideolojilere, inançlara körü körüne inanmayacak kadar akıllılar ama çok tembeller, kolay yoldan para ve meşhur olma amacıyla tiktok, youtube gibi sosyal mecralarda kendilerini heba ederler. araştırmadan agnostik, deist ve ateistliğe kayarlar tembellikten.

çoğunluğu böyleyken ideolojilere ve inançlara körü körüne bağlı sorgulayan bir kesim de elbette içlerinde vardır, umudumuz onlar.
devamını gör...
akp'nin kendisine bağlamakta zorluk çekeceği kuşak. neden mi? çünkü akp hala z kuşağının daha doğmadığı yahut da çok küçük olduğu zamanları hedef göstererek siyaset yapmayı bırakmadı. "insanlar hastane kuyruklarında ömür tüketiyordu, bu sorunu biz çözdük" gibi söylemler x ve y kuşağını etkileyebilir belki ama z kuşağı bundan etkilenmez. etkilenmesi de gerekmez zaten. onlara ne 1990'lı yılların sosyo ekonomik yapısından. gençlere yönelmek lazım. onları dinlemek ve sözlerine kulak vermek lazım. çünkü gelecek onlarındır. ancak onlara kulak verirken içinde bulunduğunuz küresel çağın etkisiyle geleneklerimize ve kültürümüze sırt dönmemeliyiz. z kulağına bunu iyi anlatmalıyız. zira bir nesil bozulursa, peşine gelen nesillerden bir şey bekleyemeyiz.

pek umut vadetmiyorsunuz z kuşağı gençler. tik tok ve instagramda babaannelerinizi trolleyip like peşinde koşuyorsunuz ama yine de içlerinden ateş gibi gençleri tespit edip eğitebilirsek onların önderliğinde yükselebiliriz. hadi bakalım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar