zam

#haber  #özgürler 

maaş hariç her türlü satılabilen metaya yapılan fiyat arttırma işidir. maaşa yapılana zam denemez çünkü onu o artış miktarını ölçecek bir alet henüz icat edilememiştir. çok hassas bir alet olması gerektir. atomun ağırlığını ölçmek gibi birşeydir.
devamını gör...
2010'un ilk günlerinde benzin ve sigarada karşılaşılacak olumsuz olgu. benzinden ne istiyorsunuz? petrol ülkeleri koltuğumuzda olduğu halde, dünyanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz. pjetrol bir kurumdan diğer kuruma geçince kar ediyor. kardan kara geçiliyor. burada hiç mi zarara uğrayan yok?
devamını gör...
kaynak bulamayan beceriksiz ve basiretsiz hükümetlerin, halka çıkardıkları faturadır. gelmiş geçmiş bütün hükümetler aynı yolu kullanmışlardır. eski hükümetler % 100 civarı enflasyonlu ortamda ürünlere % 20-30 civarı zam yaparlardı. şimdilerde enflasyon yok oldu denilen bir ortamda her gün çeşitli zamlar yapılması anlaşılamamaktadır. melih gökçek belediyesinin ödemediği milyar dolarlık doğalgaz faturaları neden tüm ülkeye ödetilmektedir bu da anlaşılabilir şey değildir.
devamını gör...
böyle giderse "petrol" ile akrabalık bağı kurulacak meşhur kelime.

"benzine zam, motorine zam, petrole zam"

hükümetlerin "zam" konusundaki hassasiyetlerini söylemeye bile gerek yok. genellikle kendilerini savunma adına "elimizden gelen bişey yok" gibisinden izahat yaparlar. petrol zammmı buna en iyi örnektir.

örneğin, bazı kalemlerin zammı otomatiğe bağlanmıştır. yıl içinde sürekli artarlar.
aynı sistemi memur ve işçi maaşlarında da işletse hiçbir sorun kalmayacak.

belli bir katsayı/oran tespit etsinler. vatandaşın aleyhine olan zamlar o orana/katsayıya ulaştığında memurun/işçinin maaşı da zamlansın. yani senede sadece 2 kere zam değil, yıl boyu sürekli zam! al sana adalet!

bu sistemi uygulayabilecek hükümet çıkar mı orası tartışılır. hiç sanmıyorum.


devamını gör...
belli bir aşamadan sonra alışkanlık yapandır.

aşinalık, alışkanlık ve sonra zaten hissetmiyorsunuz artık!
genellikle elde olmayan sebeplerden ötürü yapılır. ya bir de elde olsaydı!

bu böyle devam eder durur. evet bazan durur. ama hep devam eder. sonu da yoktur.

devamını gör...
bir şeyin fiyatını artırma, bindirim. *

bir rivayete göre de "güncelleme" anlamına geliyormuş. nereden baktığın bağlı tabi. fiyatı artırarak yapılan güncellemelere zam deniliyor. doğru yani!
devamını gör...
alışkanlık yapınca sorun olmuyor demek ki.

benzin ve motorin zaten otomatikte. doğalgaz ve elektriği de koyduğumuzda zamın ucu nereden görünüyor bir bakın!

elektrik % 9,2 (mesken)
doğalgaz % 18,7

bu zamların sebebi de belli aslında. "artan petrol fiyatları..." gandi kemal demiş ki "zam yaparak herkes devleti yönetir." e doğru söze ne denir. bu sahne ne kadar çok tanıdık değil mi! ak partinin kuruluş günlerini hatırladım... tarih tekerrür edecek.

bu zamlar (güncellemeler!) ak partiye yol, su ve oy olarak geri dönecektir muhakkak!

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar