zamandizinsel sıralama

1. (Tematik)
1. [kütp.] kitap, kitapça, kesik, alıntı gibi bilgi kaynaklarının ya da katalog kartları ile kaynakçaların yayın tarihine göre sıralanması.

2. [yazb.] roman, öykü, oyun gibi yazın yapıtlarında olayların ortaya çıkış zamanına, oluş zamanına göre anlatılması.

(alm. chronologische reihung/ordnung; fr. ordre chronologique, m; ing. chronological order)

*
devamını gör...
olayları zamanda oluş sırasını gözeterek sıralayan kronolojinin türkçe adı.

benim için tam bir konfor alanı.

olaylar aktarılırken oluş sırasından sapılırsa, birbiri içine geçen zamanlar olursa bir şekilde huzursuz oluyorum. kendimde bütün olup biteni bir sayı doğrusu üzerine döküp yıllarına göre baştan dizme ihtiyacı duyuyorum. öte yanda zamanın ölçülebildiğine de inanmıyorum. göreliliğin krallığında zaman ölçmeye çalışmayı gereksiz bulduğum halde, miladi takvimin konfor alanından da burnumu çıkaramıyorum.

filmlerde, dizilerde, kitaplarda da zamanın bükülerek yuvarlandığı ve birbirinin üzerine tekrar yazıldığı yapımlara da istemsizce çekiliyorum. huzursuzluk başlıyor, ve sonra zihnimin içinde de bir kronolojik sıralama çalışması. çalışma bitince kısa süreli (yeni bir sıralama bulana dek) sükunet geliyor.

ilköğretim hayatım boyunca önce olayları tarih sırasıyla verip, sonra kültür/sanat/ eserler bölümlerinde tarihi sıralamadan şaşan, kafamı karıştıran ve beni senelerce olaylarlar sıralamasının kenarına kültürel, sanatsal etkinlik not aldıran tarih kitaplarından duyduğum rahatsızlıkla da şurada hesaplaşmış bulunayım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar