zamanın çok hızlı geçmesi

ahir zamanının belkide en büyük alametlerinden birisidir.
hz peygamber (s.a.v) efendimiz " ümmetim için kıyamet alametlerinden biride ahir zamanda zamanın çok çabuk geçmesi olacaktır.

hatta öyle ki bir cumadan diğer cumaya ateşin samanı tutuşturması gibi çok çabuk ulaşacaklar ".

evet kardeşlerim zamanın ne kadar hızlı geçtiğinin hepimiz farkındayız. kıyamet alameti olduğuda peygamber efendimiz tarafından haber verilmiş.
peki zaman nasıl oluyor da giderek hızlanıyor?
devamını gör...
--- alıntı ---

susma hani aşk insanı zaten bulurdu?
susma hani yıllar aşka çare olurdu?
söyle yıllar mı daha hızlı bir kurşun mu?
böyle sensiz her gün biraz yok oluşum mu?

--- alıntı ---
devamını gör...
saat>dakika > saniye > salise > rabia > hamise > sadise > sabia > samine > tasia > aşire bu denkleme göre acele bir işiniz varsa 1 saat size 1 aşire gibi gelebilir,ya da acil bir şey bekliyorsanız 1 aşire size 1 saat gibi gelebilir. bu insanın zamanla bağlantılı işinin önemine göre görecelendirilebilir.
devamını gör...
canınızın sıkılmadığına ve geçirdiğiniz vakitten hoşnut olduğunuzun göstergesidir. yoksa denildiği gibi acı veren saatler geçmek bilmez. Allah korusun.
devamını gör...
izafiyet teorisi , uzaklığın ve zamanın gözlemciye bağlı olarak değişebileceğini ifade ederek newton'ın mutlak uzay zaman kavramını anlamsızlaştırır. (bkz: einstein) . ayrıca
--- alıntı ---
zaman ancak hareketle, cisim hareketle, hareket cisimle vardır. o halde; cisim, hareket ve zamandan birinin diğerine bir önceliği yoktur.
--- alıntı ---
devamını gör...
vizeler hangi ara geldi yahu ? diye sormama sebeb olan durum.

ciddi ciddi hızlandı bu aralar ,seçimlerin ardından 6 gün geçti desem inanır mısınız?
devamını gör...
isteyerek yada istemeyerek, severek yada sevmeyerek zamanımızın bir şekilde dolduğuna yada doldurulduğuna işaret eden,
bizim de aslında yapmak istediğimiz başka şeyleri yapamadığımızın farkına vardığımızda hissettiğimiz duygudur.

devamını gör...
zamanın mekanda tecelli eden izafî bir mahluk olmasından kaynaklanan hâl.

zamanı yavaşlatmak telaşındaki insan için zaman hızlanıveriyor; herhangi bir işi muacceliyet kesbettiğinde ise, neredeyse duruyor.
devamını gör...
zaman kavramının newton yasalarına tabi olarak duz bir çizgiye sahip olmasını einstein kırdıktan sonra zaman daha farklı algılanmaya başlanmıştır. zamanın göreliligi ise einstein tarafından cok basit şekilde açıklanır. kısaca hatun ile beraber iken zaman su gibi akıp giderken hapiste vakit hiç geçmez. peki zamanın ötesinde ne var. zaman yolculuğu gibi seyler hayal mı? gibi soruları da beraberinde getirmistir. zaman kavramı kendi içinde bile farklı zaman dilimlerine ayrılabilir. ve gelmis gecmiş hiçbir alet edevat zaman'ı olcememistir. örneğin saat zamani ölçmez. saat belli bir zaman dilimini gösterir. süre ile süreç arasındaki fark gibidir yani. süreyi ölçmek yanda belirlemek mümkün iken süreç devamlı akan bir yapıya sahiptir. örneğin suyun akisini değiştirebilirsiniz ama suyun akisini durduramazsiniz ve suyun içinde yanı okyanus'larda nasıl ki yer altı suları varsa zaman da öyledir. dışarıdan bakınca sabit duran ama deniz'in içinde devamlı hareket eden yer altı sularına benzetilebilir.
devamını gör...
çok hızlı geçmemesi istenildiğinde gerçekleşen durumdur.
devamını gör...
zahiridir çünkü zaman düşündüğümüz gibi akışkan bir kavram değildir. zaman sadece anlık karelerin birbirlerini takip etmesi ile oluşan ileri veya geriye yönelik bir görüntüdür. tıpkı bir çizgi filmin kağıda çizilip sonra o kağıtların peş peşe konularak hareket ediyormuş görüntüsü vermesi gibi.
eğer illa çok hızlı geçecek diye tanımlayacaksak o zaman karadelikten uzaklaşıyorsunuz demektir.
devamını gör...
yanlış hatırlamıyorsam henri bergson zaman-bellek ilişkisine dikkat çeken en önemli filozoftur. edebiyatı da etkileyen bergson'da zaman, bellekte iki olay arasında geçen süredir. dolaysıyla izafidir. bizde necip fazıl, ahmet hamdi de bu görüşten derinden etkilenmiştir. hatta marcel proust'ta da bu fikriyat incelikle işlenir.

bu izafiliği şimdi topyekün yaşıyoruz. gündelik hayatın akışı oldukça hızlandı. hız artınca olaylar arasındaki mesafeler kısaldı. mesafeler kısalınca, yanından hızla geçtiğimiz elektrik direklerinin duvar haline gelmesi gibi yolu sindiremeden geçip gidiyoruz. artık bu boyutta yaşadığımız bile bir muamma haline gelmiştir.
devamını gör...
garip bir şekilde öyle olduğu sanılan ama aslında her şey seyirinde giderken bize o şekilde hissettiren durum. mesela çocuklarım bir an da büyüdü. fekat daha dün hamileymişim gibi, ne zaman doğurdum, emeklediler yürümeye başladılar, konuşuyorlar hepsi flu. hakkaten yaşlanıyorum ha. bi bakmışım okula başladılar derken evleniyorlar. omg! hiç hazır değilim.
devamını gör...
öncelikle kendi halinde bir düşünce olarak;

(bkz: #1821409)

sonra özel görelilik kuramında tüm uzayı saran bir ağ olarak düşünün ki lineer algebra'dan bildiğiniz öklit uzayında yani 3 boyutlu uzayda vektörel anlamda uzayzamanın 4'lü konumla ifade edilişini pek anlamak mümkün olmasa da, şahsen ben bu konuda acizim*, geçenin aslen zaman yoksa siz mi olduğunu düşünürsünüz...
devamını gör...
zamanın mekanla olan ilişkisinden kaynaklanan bir durum. zaman, mekanla tanımlanır. mekanın içerisinde meydana gelen değişimleri insanoğlu zaman olarak adlandırır.

şimdi biraz konuyu açalım:

uzay, büyük bir mekandır. bu mekanın içerisinde yıldızlar, galaksiler ve bunlar gibi pek çok gök cismi vardır. bu gök cisimlerinde meydana gelen mekansal değişimler, zaman olarak adlandırılır. örneğin, dünyanın güneş etrafındaki bir tam turu, bir senedir. kendi etrafındaki bir tam turu ise bir gündür. dolayısıyla her ikisi de bir mekansal değişimdir. mekansal bu değişimleri mikro boyutta düşündüğümüz zaman, mikro taneciklerin düzensiz mekansal hareketleri, kuantumu oluşturmaktadır. oluşan kuantum uzayı, görecelik kanunlarıyla zaman ifadesine dönüşür. zamanı anlatmak için kullanılır.

mekansal değişimi zaman olarak olarak adlandırıyorsak, zamanın insana göre hızlı ya da yavaş akışı neye göre değişir?

insanın mekansal hareketine ya da duygu durumuna göre. sürekli mekan değiştirdiğiniz bir gününüzde, zamanın sizin açınızdan çok hızlı aktığını hissedeceksiniz. mekansal değişim arttıkça yine mekansal bir değişim olan zaman kavramı bir nevi mekansal değişim miktarlarının çarpımı gibi bir durum ortaya çıkaracaktır.

duygu durum değişimi ise zihinsel faaliyetlerin yavaşlaması ya da hızlanmasıyla alakalı olduğu için zaman kavramı olarak ifade edilen mekansal değişime odaklanamadığınız ya da tam odaklandığınız için hızlı ya da yavaş geçecektir. zihinsel faaliyetlerin hızlı olması, zamanın hızlı akışı, zihinsel faaliyetlerin yavaşlaması zamanın yavaş akışı demektir.
devamını gör...
bugün yine gerçekliğini iliklerime kadar hissettiğim durum.

şaka maka ; marta gireli 10 gün geçti arkadaş!

bu ne hız .

amma tabikide ilk tanımda da söylediğim gibi peygamber efendimiz bu durumu önceden bildirmiştir.şöyle ki

ahir zamanının belkide en büyük alametlerinden birisidir.
hz peygamber (s.a.v) efendimiz " ümmetim için kıyamet alametlerinden biride ahir zamanda zamanın çok çabuk geçmesi olacaktır. ''demiştir.

devamını gör...
insanın farkına vardığında tüylerini ürperten gerçeklik. bu durumu hz peygamber (s.a.v) efendimiz " ümmetim için kıyamet alametlerinden biride ahir zamanda zamanın çok çabuk geçmesi olacaktır. ''diyerek aynı zamanda bir kıyamet alameti olarak da yorumlamıştır.

ciddi ciddi her geçen saniye ; ne yazık ki ''tüm her şeyimiz'' olan han'dan ayrılma vaktine yaklaşmamız demek.

şaka maka daha 15 temmuz geçen hafta yaşanmış gibi. üzerinden 50 gün geçmiş inanamıyorum*
devamını gör...
haftaya bayram olduğunu duyunca düşünüp dehşete kapıldığım olay...
hala ramazan'a yeni girmişiz gibi geliyordu bana.
devamını gör...
necm ve metafizik ilmine göre birkaç yıldır vuku bulmaya başladığı söylenmektedir.
devamını gör...
18 ime kadar gün saydığım, 25 imden sonra tutamadığım, 35 inden sonra bıraktığım, 40 ımdan orta yaş krizine girdiğim zamandır. şelale gibi mübarek.
devamını gör...
kesin hz. adem'de böyle düşünmüş ve kıyamet alameti demiştir.

çözüm ise basit; iddada maçlara alt oynayın. 1 dakikanın 1 saat sürdüğünü göreceksiniz, sürekli her maça oynayınki 1 gün 32423 gün sürsün.
devamını gör...
elimizden kayıp giden zaman bize ölümü hatırlattıysa ne mutlu! keşke ölümü bir an bile unutmasak; böyle mi olurdu halimiz?
devamını gör...
günümüzün hızla dönen dünyasında ara ara fırsat bulur da kendimle baş başa kalabilirsem içime düşen bir kor ateş edasıyla fark edebildiğim gerçeklik. insana düşüncesi bile boğazına bir yumak gibi saplanıyor , konuşamıyor, korkuyor ve ürküyor.
ne ara ? demekten başkada ağzımdan sözcük dökülemiyor.
sahi bugün şu satırları yazarken de soruyorum ; ''ne ara bitti ramazan-ı şerif?''.
ahir zamanın en büyük alametlerinden olan bu durum hakkında peygamber efendimiz (s.a.v) buyurdular ki ;
--- alıntı ---
ümmetim için kıyamet alametlerinden biride ahir zamanda zamanın çok çabuk geçmesi olacaktır.
--- alıntı ---

bu hızla kayıp giden zaman inşallah ''sayılı gün '' kastıyla şeb-i aruza kavuşmak için hızla geçiyordur .yoksa vay halimize
devamını gör...
hatırlıyorum da bir zamanlar 18 yaşımıza girmek için nasıl yol gözlerdik. lakin yaşı iyi den iyiye devirince zaman daha bir hızlı akmaya başlıyor. çok çeşitli sebepleri var bunun aslında.

eskiden heyecanla beklerken artık öyle ya da böyle geleceğini bildiğin bir şeyi o kadar da tutkuyla beklemiyorsun.
sonra modern dünya her an bir koşuşturmayı dayattığı için nasıl geçtiğini anlamıyorsun.
ve kaçınılmaz gerekçe, yaşlanmak.

insanlar yaşlandıkça zayıflayıp, yürümekte bile zorlanırken ilginç bir şekilde ölüme koşar adım gider.
devamını gör...
bilhassa kış aylarında ayyuka çıkıyor. sabah zombi gibi kalkıyorum, bir bakıyorum gece olmuş ve yarın yine zar zor uyanacağımı düşünmekteyim.
devamını gör...
yaşanılmayan boş bir hayat her zaman çok çabuk geçer, zamanı tutamazsınız.
zaman, onun içini doldurduğunuz oranda yavaşlar.
devamını gör...
insanın bulunduğu şartlara göre zamanın hızlı akmasıdır. mesela sevgilinin yanında 1 saat 1 dakika gibi gelir. ama otobüs beklerken 5 dakika 1 saat gibi.
(bkz: zamanın göreliliği)

ayrıca zamanın olmadığını da kaç kere söyledik.* (#6005694)
devamını gör...
çok doğru bir önerme. bazen öyle çok şey yapmak istiyorum ki, zamanı yettiremiyorum.

sonra diyorum ki “keşke bir gün 48 saat olsa”.
devamını gör...
bazen insanı fazlasıyla korkutabilecek hale gelebilen durum. yani düşünsenize 2017 bitti ve biz 17 ocak 2018 gününe girdik...
devamını gör...
ayların hafta gibi, haftaların gün gibi geçmesi olayı.. bir hafta bir günde bitiyor swh.
devamını gör...
bir sonraki ay maaşı artacak personel için doğru olmayan önerme. bitmeyen mart yapmışlar.
devamını gör...
ben bunu dinlediğim şarkılardan çabuk sıkılmaya başlayınca anladım, eskiden bi şarkı keşfettiğimde daha çok dinlerdim şimdi şekerli sakizlar gibi biraz çiğnedikten sonra tadı kaçıyor.
devamını gör...
acayip hızlı geçiyor hem de. insanın en büyük sermayesi en büyük serveti zaman. ve biz haracamada çok iyi bir milletiz.
devamını gör...
bazı anlar vardır ki o anlarda zamanı durdurmak isteriz. her şey o anda yerli yerindedir, eksiksiz bir bütünlük içerisindedir.
güzel olan ne varsa hiç bitmesin isteriz. ama şunu bilmeliyiz ki tomurcuğun çiçek olup açması gibi solacağı zamanlarda olacaktır. solacaktır da… sabırla yeniden açmasını beklemez isek -yanından öylece geçip gidersek- çiçeklenmez bahçemiz.

zaman da öyle, tutup yakalayamıyorsun. avuçlarından süzülüp gidişini izliyorsun sadece...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar