zar

örtücü koruyucu tabaka.ayrıca kimi oyunlarda kullanılan plastik,kemik ve fildişŸinden olmak üzere çeşŸitleri bulunan her yüzünde birden altıya kadar(altı dahil) olan rakamları belli etmek için siyah noktalar olan küp...
devamını gör...
ilkokulda ve ortaokulda kesip biçmekten gözlerimizi yaşartan, mikroskopta incelemekten gına getiren, lam kırdıran lamel yardıran organik hücre parçası.
devamını gör...
tavla ve başka oyunlarda kullanılan kemik, fil dişi, plastik vb. maddelerden küp olarak yapılan ve altı yüzünde, birden altıya kadar benekler bulunan oyun aracı.
devamını gör...
kendisiyle ilgili uygulamalardaki bazı marifetlerin* hile sayıldığı nesne. küp şeklindedir ve * 6 yüzü vardır. karşılıklı gelen 2 yüzdeki rakamların toplamı 7 olacak şekilde tasarlanmıştır. buradan da anlaşılacağı gibi, üzerindeki değerler 1'den 6'ya kadardır. ve rakam yerine her değer için bir nokta konulmuştur. beyaz üzerine siyah noktalı olan modelleri türk piyasasında tavla türü oyunlarda en sık karşılaşılanlarıdır. oysa eski barbut zarlarının bir çoğu kehribardan yapılırmış.*

(bkz: zar tutmak)
(bkz: zar kehribarı)
(bkz: zar tutuyorsun ey hayat)
devamını gör...
kimin oyuna önce başlayacağını belirlemek yahut oyunlarda hareketlerin nasıl olacağını belirleyen bir 6 yüzlü.
karşılıklı beş kez aynı rakamı atma ihtimalimiz matematiksel olarak çok da yüksek bir olasılık değilken başımıza gelmesiyle çıldırtan, woahahahahaha tepkileri verdirten bir oyun gereci aynı zamanda.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar