zeigarnik etkisi

* bir teori. bunu en iyi şu görselden anlayabiliriz. görseldeki puzzle ın birini alın ve alanı boş bırakın işte bu zeigarnik etkisidir. yani insanın tamamlanmamış, doyuma ulaştıramadığı işleri kafasında öylece kalır. kolay kolay unutamaz. tüm bunlar doyuma ulaşmış işlerden daha hatırda kalır. bir nevi ukdedir işte. *
devamını gör...
guncel hayattan ornekleyeceksek: başarısızlıkla noktalanan 17 aralık operasyonunu gerceklestirenler bu duruma örnek teskil eder...

kursakta kalma durumu... yutkunma.
devamını gör...
yarım kalanlar,tamamlanmışlara göre daha iyi hatırlanır. kpss döneminde etkisinden kurtulamadığım teoridir. hayatın bütün noktalararına uyarlamak mümkün. gerçekten yarım kalanlar,unutulmaz.
devamını gör...
akla takılan şarkı sözü ya da hatırlanmak isteyip tam dilin ucuna gelip hatırlanmayan şeyleri gün boyu düşünme, hatırlayınca rahatlama da buna iyi bir örnek. yarım kalan şey nedeniyle bilinçdışı bilince baskı yapar.
devamını gör...
sıkılıp bıraktığim filmlerin sonunu rüyalarımda tamamlamamın müsebbibi.
en son uzaylının birine evlatlık veriliyordum
devamını gör...
yarım kalanların tamamlananlardan daha fazla hacme sahip olması.

yarım kalan tartışmaların ardından gelen hislerin, kendine kendine kavga etmelerin çoğu kez sorumlusu. çoğu kez hep pişmanım bu etkiyle; ya söylediklerim için ya söylemediklerim için.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar