zekai aksakallı

özel kuvvetler komutanlığı komutanı olarak görev yapan bir yiğit, bir serdengeçti. bu milletin ve bu şanlı ordunun namusunu kurtaran bir babayiğit. ayrıca azerbeycan- ermenistan sınır hattına gidip keskin nişancı silahı ile ermenistan sınırına atış yapabilecek kadar cesur bir yürek taşıyan paşa...
devamını gör...
darbenin ağzına tüküren büyük komutan. tarih seni minnetle anacak.
ömer halisdemir gibi bir dilaverin kumandanı ancak senin gibi olurdu paşam. karşı karşıya gelsem ellerini öperdim.
devamını gör...
genelkurmay başkanı ve cumhurbaşkanının yaverlerinin hain olduğuna bakarsak, kendisi ömer halisdemir'i yaver yaparak aynı zamanda adam seçme konusunda da adamlığını göstermiş adam gibi komutandır. bence genelkurmay başkanlığına getirilse yeridir. bu komutana vereceksin ki tsk'yı pisliklerden temizlesin.
devamını gör...
fırat kalkanı harekatını şehidimiz, aslanımız ömer halisdemir'e 'vur' emri veren zekai aksakallı'nın yönettiği söyleniyor. haydi ya Allah!
devamını gör...
--- alıntı ---

15 temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinde kritik rol oynayan zekai paşa'yı türkiye'ye mal eden ve onu farklı kılan özelliklerine yakından bakalım. ama önce bir hususun altını çizelim. aksakallı'yı çok fazla ön plana çıkarmak ne kendisi ne de tsk'da hâlâ geçerli hassas dengeler bakımından fayda sağlar. ancak, mevcut şartlar altında korg. aksakallı'nın şahsında vücut bulan ve türk milletinin olmasını arzu ettiği özellikleri de hatırlatmakta bir sakınca yok.

aksakallı paşa, "salon" değil, "saha adamı." askerlik hayatını ankara kulislerinde, karargâhlarda tüketmiş biri değil. göreve adanmış bir komutan. 15 temmuz sonrası, zorunlu olarak ankara'da kaldığı, olası kıpırdanma noktalarını kontrol ettiği günlerde bile, "benim şimdi başika'da olmam, suriye sınırına gitmem lazım. hiç olmazsa oradaki mehmetçiklere, yerel dostlarımıza moral vermenin tam zamanı" diyen bir asker.

ayrıca, 15 temmuz gecesini, aktörlerini, güncel pozisyonlarını en iyi bilen birkaç isimden biri aksakallı paşa. bu nedenle bile yeri ayrı!

***

o koyu karanlık gecede, darbeci general semih terzi için "vur emri" veren bir komutan, bunu nasıl başardı acaba?

askerlik yapanlar bilir. bir astsubay, generale bırakın silah çekmeyi, 50 metre öteden görse esas duruşa geçer. peki, hepimizin kahramanı şehit astsubay ömer halisdemir, ölüme gideceğini bilerek ve tereddüt etmeden aksakallı paşa'nın emrini nasıl yerine getirdi? aksakallı yüzbaşı rütbesinde tunceli'deyken tanımıştı ömer halisdemir'i. gözü pek bir anadolu çocuğu idi. o günden itibaren yanından hiç ayırmadı. uzmanlıktan astsubaylığa geçişini teşvik etti. sınava girmesini sağladı. hatta bizzat eşlik etti. 20 yılı aşan bağlılığın eseriydi halisdemir. ve iyi ki darbe gecesi özel kuvvetler komutanlığı'nda nöbetçiydi. adamını seçmeyi bilen aksakallı paşa, semih terzi ve fırat alakuş gibi isimleri ise hiç ama hiç istememişti. tayin ve terfilerle görünmez bir el tarafından kuşatılmıştı aksakallı da!

lakin paşa, hep teyakkuzda idi.

***

unutmadan... aksakallı, darbe girişimi sırasında peşindekileri atlatıp, güvenli bir bölgeye geçtiğinde, telefonla arayan, "sana yardıma gelelim" bahanesi ile yerini tespit etmeye çalışan isimlerin tamamı tutuklu. üstelik bunlar korgeneral seviyesindeydi. o gece aksakallı paşa'nın konvoyunun helikopterle ateş altına alındığını, bir hellfire füzesi fırlatıldığını, korumalarından birinin bacağının koptuğunu ise yeni öğreniyoruz.

demem o ki... milletin ordusunun, milletin komutanlarına ihtiyacı var. gözü karargâhta, aklı terfide, gönlü nato'da komutanlarla nereye varıldığı ortada. türkiye'nin bulunduğu coğrafyada ordunun ve milli güvenliğin yedeğinin olmadığı bilinciyle hareket edilmesi hepimizin zorunluluğu...
--- alıntı ---

okan müderrisoğlu imzalı bir yazıda böyle anlatılmış.
devamını gör...
rahatsızlanarak gaziantep te hastaneye kaldırıldığı söylenen komutan. tansiyon düşüklüğü olduğu ve önemli bir şeyinin olmadığı söyleniyor ama güvenilir bir kaynakta bir şey görmedim. inşallah iyidir.
devamını gör...
aksiyon filmlerindeki gibi kurtuluş öyküsü var. 15 temmuz gecesi olanları şöyle anlatıyor;

düğün salonundan çıktım. araca binerek orduevinden ayrıldık. anayola çıkışa yaklaşık 30-40 metre kala yolda siyah renkli mercedes vito marka bir minibüs hızla yanımızdan geçerek ani frenle önümüzde durdu. aynı zamanda arabanın soluna gri renkli bir binek araç yaklaştı. araçtan inen sivil giyimli 2 kişi, oturduğum sağ arka kapıya yaklaşarak, camdan “bizimle geleceksiniz” dedi. birinin elinde silah vardı. şoförüme, “araçtan inme, kapıları kilitle” dedim. camdan onlarla konuşurken kolumu çekiştirdiler, eşim önüme atlayınca eşimin sol kolu yaralandı. bunun üzerine “şerefsizler, durun geliyorum” dedim, sağ arka kapıyı açıp inecek gibi yaptım. sağ ayağımla öndekine tekme atınca ikisi birden sendeledi, geri viteste bekleyen şoförümün hızlı hareketi ile kıskaçtan kurtulduk.
devamını gör...
eğer ki, askerimizin katillerine merhamet gösterirse...allah onun her halükarda hayrını versin.
merhamet etmeyene kırbaç olsun.
devamını gör...
ramazan bayramını el bab'da geçiren özel kuvvetler komutanı.

bayram namazında minbere çıkarak askere moral konuşması yapmış.

devamını gör...
özel kuvvetlerler komutanıydı son atama ile 2. kolordu komutanı oldu. 2. kolordu komutanlığının önemini bilmemekle beraber zekai aksakallı paşayı ilerisi için yani bir kuvvet komutanlığı ya da genelkurmay başkanlığı için hazırladıklarını düşünüyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar