zekanın ikili ilişkilerdeki rolü

çok zeki olduğu için tercih edilen insanlar olduğunu düşünmüyorum zira stephen hawking de çok zeki ama diğer faktörler açısından olumsuz bir durumda. benim gözlemim beni bağlar tabi ama kadınlar ciddi konular konuşulunca sıkılıyor.
devamını gör...
zeki insanlar için vazgeçilmezdir. aptallığa, cahilliğe, anlayış fakirliğine sırf güzellik¶ örgüsü için katlanacak adam zaten zeki değildir. zeki olan, güzelleştirmeyi de bilendir.
devamını gör...
önemli bir etken. kimi kisiler iliskide zeki kadin ya da erkek tercih etmezler. kendilerinden ustun ozelliklere sahip kişilerle birlikte olmazlar. eger olursa kendilerinden bir seylerin eksilecegini ya da on planda olamayacaklarini dusunurler. atladiklari nokta su, her insan esittir biraz az biraz fazla onlari ayricalikli yapan ise zekalaridir. kimisi bunu kullanir kimisi kesfedip kullanamaz. zeki insanla birlikte olmanin omuhtesem hazzini bilemezsiniz. bir konu uzerinde saatlerce konusup farkli alanlarda tartisip ondan edinim saglayabilmek bir iliski icin cok onemlidir. zekasini kullanamayan bir insanla ne yapacaksiniz? o muhtemelen ise gidip, yemek yiyip, mabadini devirip yatacaktir. paylasim yok, bilgi alisverisi yok. oldukca sıkıcı. ıliskilerinizde her zaman baskilanan taraf olmak zorunda kalmak mi, ikinci plana atilmak mi iyi? yoksa bas kosede olmak mi? zeka sizin elinizde, kullanin onu.
devamını gör...
ikili ilişkilerde zeka değil strateji önem kazandığı için geri plandadır. ne kadar iyi taktik geliştirip uygularsan başarılı olursun. yani zrkayla çok iyi taktik geliştirebilirsin ama uygulama kabiliyetin ypksa yerle yeksân olursun. bulaşma abi zekiyim insanlar bana hasta ayaklarına bu işler zor çok zor.
devamını gör...
insan zekasını sınırlandırmayıp da emotional quotance yani duygusal zeka açısından bakacak olursak eq'nun ikili ilişkilerde çok önemli bir faktör olduğunu söyleyebilirim.zira goleman kendi dürtülerini frenleme,başkalarının duygularını paylaşabilme olarak özetler bu zeka türünü.
ve bu zekası güçlü insanların ikili ilişkileri başarılı bir şekilde yönetmeleri; başkalarının duygularını da ustaca kontrol edebilmelerinden mütevellit her türlü insan ilişkisinde avantaj kazanmaları muhtemeldir.
devamını gör...
yaptığınız hataları en aza indirgerken aynı zamanda karşınızdaki kişinin sizi kırmamak için en ideal yolun en yumuşak kelimelerin seçimini yapmayı da kolaylaştırır. genellikle bu tür şeyler hayal kurmak veya kurdurmak ile olur. hayale kapılıp kendinizi kandırmayın. dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi; o hayalin neresinde olduğunuzdur. bu da ikili ilişkilerde zekanızı kullanarak yapmanız gereken bir durumdur. ha bir de edilecek sohbetler de zeka seviyenizi göstermektedir. buluşmalarınızın büyük ölçüsü kısır döngü veya aynı konuyu içeriyorsa bu sizin zekanızla ilgili olan bir problemden ziyade karşınızdakinin size ''seninle muhabbetim bu kadar işte'' algısı verme çabası da olabilir. bence çabalamaktan ziyade açık konuşmak da ilişkinin hem samimiyet hem de zeka ile harmanlanmış olan kısmıdır. yeter ki kendinizi karşınızdakinden çok zeki sanıp ona göre davranma hissiyatından vazgeçin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar