zeki müren'in şişirilmiş bir balon olması

dümdük bir hakikattir.
yaşadığı dönem olsun, öldükten sonraki dönem olsun halk tarafından dinlendiğini milyonda bir ancak görürsünüz. madem süperdi, madem herkes severdi, niye kimse dinlemiyor? mesela bu sözlükte bile 70'li yıllarda, 80'li yıllarda ve daha sonrasında ölmüş şarkıcılar dinlenir, paylaşılır, ancak zeki müren'e ait bir parça paylaşana neredeyse denk gelemeyiz. ama her ne olursa olsun hepimiz ona süper demek zorundayız. onun sanat güneşimiz olduğunu söylemek zorundayız. yoksa? yoksa bir halttan anlamadığımızı söyleyecekler...
bırakın zeki müren'i bu memlekette bülent ersoy'u bile takdir etmek zorundayız. çünkü öyle buyuruyor birileri, biz her ne kadar bülent ersoy'u dinlerken rahatsız da olsak gene de onun süper olduğunu söylemek zorundayız.

haa sakın bunları sevmemizi buyuranlar, bunların cinsel tercihlerinden ötürü bize bunu buyuruyor olmasınlar?
devamını gör...
katıldığım önermedir. tek saygı duyduğum tarafı işini çok iyi yapmasıdır.

ses aralığı çok dar.
sesi vurgulu
gırtlak yok
hançere sıfır.besteleri çok iyi o ayrı.

lakin türk sanat müziğini çok olumsuz bir tarza büründürmüş ve taverna batı saundu gibi saçma bir saundu getirmiştir.
devamını gör...
öldükten sonraki dönem zambiya halkı tarafından dinlendiğini milyonda bir ancak görürsünüz ancak ülkemizde böyle bir durum olduğunu sanmıyorum, büyük bir keyifle, yer yer kederle dinliyorum şahsen. eserlerini dinlerken türkçe bildiğim için kendimi şanslı saydığım bir kaç sanatçıdan biri.
sonuç olarak katılmadığım önerme, müzikal bilgim yok ancak bu açıklama kişinin cinsel tercihleri nedeniyle yapılıyorsa büyük haksızlık.
devamını gör...
sevilmek zorunda değil ama sanatına laf etmek biraz ucuz kaçıyor.
devamını gör...
peki şuan "sakın bunları sevmememizi buyuranlar, bunların cinsel tercihlerinden ötürü bize bunu buyuruyor olmasınlar?". evet, gördüm ve arttırıyorum.
devamını gör...
teknik kısmını, ne kadar doğru ve elit bi müzik yapıp yapmadığını bilmem ama halk tarafından dinlenilmediği gibi bi tespitin doğru olduğunu sanmıyorum. sanat müziği dinleyip de zeki müren dinlemeyen herhalde nadir bulunur. halk komple sanat müziğine uzak diye ayrıca bi tespit yapılabilir. benim gördüğüm kadarıyla gayet dinleniyor.

aç kardeşim ordan bi radyo alaturka.

ikiiii gözüm, iki iki çeşme
yanaklarııım ıslaaanır
bu gidişlee deli deli gönlüm
dert çektikçe uslaaanıır.
devamını gör...
zeki müren bile şişirilmiş balonsa bu ülkede gerçek manada sanatçı yok demektir.
tanım: katılmadığım söylemdir.
devamını gör...
ya bakın arkadaşlar işin geyiği bir tarafa, şu aşağıdaki videodaki sözlerin yapmacılığa bakın, sanat hakkında yaptığı tanıma bakın, ödülleri gösterirken girdiği pozlara bakın, bu hareketler bu sözler vs. hiç bize belletilen zeki müren mitiyle uyuşuyor mu?
evet sanat müziği çok dinlenilmiyor eyvallah, fakat iki dakika youtube tıklanmalarına bakarsanız söz gelimi muazzez abacı, muazzez ersoy falan bile sanat güneşimizden çok daha fazla dinlendiğini görürsünüz. sonuçta onlar da sanat müziği okuyor.

devamını gör...
büyük bir kazançtır, ekoldür, yetenek ve zarafet örneğidir.

bakışı çağırır beni uzaktan - selahattin pınar bestesidir.

devamını gör...
murat bardakçı'nın bu konuyla ilgili yorumu muhtemelen teknik musiki bilgisinden ileri geliyor. ancak aynı konuşmada evrensel sanat eseri diyebileceğimiz eserler ortaya koyan bir toplum olmadığımızdan da bahsediyor kendisi. zira sanat üzerine olan ortaklaşa kanı onun evrenselliği üzerinedir ki beethoven'ın 9. senfonisi gibi eserler bunun güzel örneklerinden. zeki müren'i severek dinlerim lakin mesela bülent ersoy'un sesi kendisinden çok daha güçlüdür. uluslararası anlamda eser üreten toplumlardan olmadığımız için dünya klasmanında bir sese sahip olmadığını söylemek gerek. ancak şunu ekleyelim ki sahnesi, şovu ve konuşması dünyaca örnek alınır, taklit edilir.

tekrar sanat anlayışına dönersek ben bu konuda oscar wilde'ın görüşlerine katılarak sanatın son derece bireysel olduğunu ve sanatçının kendisi dışında kimse için eser verme zorunluluğu olmadığını düşünüyorum. kısacası sanat son derece kişiye özeldir. bu yüzden ondan alınan haz da aynı şekilde bireysel olacaktır.
devamını gör...
niye şişirildiği belli değil mi kadın mı erkek mi belli değil. halkı bu duruma alıştırmak için biçilmiş kaftan.

t: doğru tespit.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar