tarihçi murat bardakçı'nın cnn türk'te katıldığı bir programda söylediğidir. ben zeki müren dinlemeyi pek sevmem ama kötü bir sanatçıdır da diyemem. açıkçası ilk defa zeki müren' i böyle eleştiren birini duydum. linkte yer alan videoda osman hamdi'yi falan da eleştiriyor.

--- alıntı ---

"türk müziğinin canına okuyan isimlerden biridir benim için zeki müren. türkçesi kötüdür. rrr diye böyle türkçe mi olur? bazı harflerin üzerine rrr diye basacaksın... yani türkçesi kötüdür.

popüler sanatçıyla klasik sanatçıyı karıştırmayın. zeki müren 1950 sonrası amerikanvari star kavramının bir örneğidir türkiye'de. bunda sanat aramayın stardır o.."

--- alıntı ---

http://m.ensonhaber.com/mur...

devamını gör...
bir hatırlatma olsun diye buraya not düşüyorum. murat bardakçı aynı zamanda bir müzik tarihçisidir. türkiye de sayılı müzik tarihçilerinden biridir. aynı zamanda klasik türk müziğine verdiği katkıyı değme müzisyenler akademisyenler vermemiştir.

ayrıca bir icracidir. sanırım türkçeyi de son derece iyi kullandığına hepimiz şahidizdir.

tanım : murat bardakçı beyfendinin iddiasıdır. bence de haklıdır. zeki müren bir stardır ama iyi bir müzisyen değildir. icrası eski müzisyenlerin yanına dahi yanaşamamaktadır.

not: murat bardakçı iktisat eğitimi almış, ancak kendini gazetecilikten başka bir meslek erbabı olarak görmemiştir.

aşağıda kendisinin türk müziğine yaptığı katkıların bir kaç örneği mevcuttur.


http://www.kitapyurdu.com/k...

http://www.kitapyurdu.com/k...
devamını gör...
daha bir hafta önce tam da bu konuyu bazı arkadaşlar konuşmuştuk. zeki müren olsun, bülent ersoy olsun, bunlara yapılan iltifatlara anlam veremediğimi söylemiştim. hele bülent ersoy bildiğin insanı rahatsız eden bir ses çıkarıyor. zeki müren öyle değilse de, abartılı , iltifatlar aldığını söylemiştim. kendimce bu durumu, cinsiyetsiz toplum projesinin hamlelerinden olduğunu düşündüğümü söylemiştim. bunları söylerken, masadaki arkadaşların, ''ulan Allah'ın gundisi kalkmış zeki müren'i beğenmiyor'' diyecekler diye bekliyorken. ilginç masadaki herkes bunların müzik tarzını da, sesini de rahatsız edici bulduğunu söyledi. Allah'tan bardakçı eleştiride bulunmuş da, artık konu hakkında olumsuz konuşurken acaba köyün delisi muamelesi görür müyüz diye korkmayız.

devamını gör...
mimar sinan üniversitesinde efsane halini almıştır zeki müren, sadece müzik konusunda değil sanatın herhangi bir alanında yetenekli olduğu konuşulur.
zeki müren'in şöyle sembolik yanı da vardır, lgbt eğilimi görmezden gelinir, mesela ünvanı paşadır, mesela tüm servetini mehmetçik vakfına bağışlamıştır, eğilimlerine bakıldığında bu kararlar çelişkilidir.
tanıdığım biri, epey provakatif bir tipti kendisi, zeki mürenin türk halkının ikiyüzlülüğünü temsil ettiğini söylemişti, zira kendisinin eğilimleri başka birinde olsa yemediği dayak kalmazdı, ama türk halkı zeki müren'i sırtında taşımıştır.
benim alanım olmadığından sanatı hakkında bir şey söylemem doğru olmaz fakat, eğer cidden abartılmışsa niçin abartıldığı tartışma konusu olabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar