zenannâme

enderunlu fazıl hubbanname için teşekkür eden sevgilisinin isteği üzerine yazdığını söyler.fazıl hubanname ve zenanname’de resme yaklaşan tasvirleriyle yeteneğini sergilemiştir.
devamını gör...
enderunlu malum eşcinsel, sevgilisi hubanname gibi bir eser yazmasını ve bu sefer kadınlardan bahsetmesini ister. yüzyıllardır divanına kadın sokmamış osmanlı şairine bir hakarettir bu ama el mahkum yazılacak. zira sevgili düşmanlarına meyletmekle tehdid etmektedir. neticede zenanname yazılır.
devamını gör...
enderunlu fazıl’ın yasaklanan kitabı.
osmanlı’da toplattırılan ilk kitaptır. sebebi kadınların cinsel yaşamlarına dair müstehcen minyatürler içermesidir.

divan şiirinde kadınların yerinin olmadığını düşündüğü halde, sevgilisinin isteği üzerine kadınları ele alan zenannâme (kadınlar kitabı) adlı eserini yazar. zenannâme; 18. yüzyıldan kalma resimli mesnevi otuz üç ülkenin kadınlarını fiziksel özellikleriyle ve sosyal hayatlarıyla ele alır. eserde bulunan kırk dört adet minyatürde doğum sahneleri, kadınlar hamamı, kır eğlenceleri tasvir edilmiş, gelenek, davranış, kadınların giyim kuşamları ve sosyal hayattaki rolleri ele alınmıştır.

kitap abdullah buhari tarafından resmedilmiştir.devamını gör...
enderunlu fâzıl'ın sevgilisinin isteği üzerine yazdığı, divan şiirinde kadınların yerinin olmadığını düşündüğü için otuz üç ülkenin kadınlarını fiziksel özellikleriyle ve sosyal hayatlarıyla neredeyse burun kıvırarak anlattığı kitabı.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.