zengin alim alerjisi olan insanlar

değişik bir kafayı yaşayan insanlardır. Allah zenginliği dilediğine vereceğini buyurmuş kitabında. sen kimsin birader? alimler zengin olamaz diye bir ayet mi var? nasıl bir akıl tutulması yaşıyorsunuz anlaşılır gibi değil.
devamını gör...
din için de zenginlik için de çokça zaman ve sıhhat lazım.

din için sürekli okumak ibadet etmek, koşturmak gerekli.

para için de yine sürekli iş takipi yapmak, çalışmak lazım.

yani dininize ve zenginliğinize bu kadar zamanı nereden buluyorsunuz? ikisi bir arada biraz zor gibi.
devamını gör...
ya millet zengin yatlarda yiğenleriyle öpüşüyorlar onlara kimse bir şey demiyor ama ilim sahibi iman sahibi birisi zengin olduğu zaman o insanlara dert oluyor. ben de anlamıyorum bunu. istiyorlar ki müslümanların hepsi bi hırka ile falan dolaşsın. alerji buradan kaynaklanıyor. ya insan dünyaya sırtını çevirse dünya onun peşinde koşar gel benim güzelliklerime kapıl der.
devamını gör...
söz konusu din alimleri fakirliğin bir sınav olduğu, kabullenilmesi ve çekilmesi gerektiği fakirliğin nimet olduğu gibi şeyler söyleyerek fakir olmayı yüceltip zenginliği küçümserken, maddiyatı ve dünyevi zevkleri kötüleyip manevi değerden bahsederken kendileri ve çevreleri çatır çutur para yiyip 6 aylık bebeklere altın varaklarla kına yaptıkları için olabilir mi? sadece soruyorum.

anlamayanlar için detaylandırayım: hadisler şöyle diyor:
“siz işitmiyor musunuz, siz işitmiyor musunuz? sâde yaşamak îmandandır; sâde yaşamak îmandandır.” (ebû dâvûd, tereccül, 1/4161; ibn-i mâce, zühd, 4.)
“canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır!” îkâzında bulunmuştur. (buhârî, libas, 1.)

sonra bu insanlar (tekrar ediyorum) paralarını altına sarıp çatır çutur yiyorlar.
devamını gör...
tastamam hikayeler, zanlar, bak şu da şöyle yiyormuş tarzı kulaktan dolma bilgilerden oluşan bir alerjidir bu. islam'da hiçbir zaman zenginlik yerilip fakirlik övülmez. zenginliğin Allah tarafından dilediğine verildiğine dair ayet varken kim böyle bir şey söylemeye cüret edebilir? islam'da yerilen şey mal mülk sevgisinin kalbe yerleşmesidir, mal mülk sahibi olmak değil. kalplerin içini de Allah bilir ancak.
devamını gör...
bizim insanımız alimleri/hocaları melaike zannettiği için alimler zengin olamaz, alimler güzel kıyafet giyemez, hatta mümkünse yamalı elbise giymesi makbuldür. az güler çok ağlar. televizyon asla izlemez. şarkı türkü tövbe tövbe haşa haşa...asla sinirlenemez çünkü o alim saçmalamasın lütfen onun nefsi yok ki, sen beni çıldırtmak mı istiyorsun onun nefsi yok diyorum.
devamını gör...
parasını dinden, din anlatarak kazanamaz onun dışında yaptığı meslekle, el emeğiyle vs. elbette parasını kazanır.
yoksa dini kitap(özellikle salavat,faziletli dualar, muska vb.) satma yanmayan kefen satma, şifalı yiyecek ve içecek satma, bilmem kim hazretlerinin eşyasını satma ile olmaz.
ki anlattığı dini bile ücret karşılığında satmamalı.
yasin 21: "sizden herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."
devamını gör...
önce alerji bünyeseldir. adam seksen küsür yaşındadır ve halen daha devletin cebindeki elini çekemiyor. yoksa , tarih şahittir ki ,haysiyetli alimlerin zalim oldukları görülmemiştir. zenginliğin illa parasal zenginlik olmadığını anlamak lazımdır.
devamını gör...
zengin âlim olmaz! âlim kişi dünya hesabını oldukça kısa ve sade tutandir.
milyonluk ciplerde gezen seyhlerinizi bu çocukça söylemlerle kutsamaya çalışmayınız lütfen.
devamını gör...
hazreti ebubekir gibi malının neredeyse hepsini infak edecek kadar alimseler zengin olabilirler, olsunlar da. ama nerede öyle alim. eski alimlere diyeceğimiz yok, benim zorum yeni alimlerle. cihat nedir, mücahit kimdir gündemine almayan alimlerle.
devamını gör...
dinden zengin olmuşsa, dini gizleyip bel'amlık yaparak zengin olmuşsa ve kendi nefsi için biriktirerek zengin olmuşsa helal değil kardeşim.

Allah rızkı istediğine veriyor; lakin, verdiğine 4 avrat, sınırsız cariye alıp beygir gibi ye, demiyor. israf, ihtiyaç dışı malı kullanmaya kalkmaktır ve bu haramdır.
devamını gör...
alım denilince ben jeolog, tarihçi, nörolog, fizikçi gibi akademisyenlerin bilgili olanlarını anladım. batıda kökleri yüzyıllar öncesine dayanan aristokrat ailelerin bazı bireyleri ilimle meşgul olagelmiştir. hatta akademi camiası genellikle orta üst ve üst sınıf ailelerin çocuklarından oluşuyor. zenginlerin bilime yönelmesi kendilerini gerçekleştirme yollarından biridir. alerjinin kaynağı "bunların tuzu kuru tabi" ile başlayan cümlelerle ifade edilir ancak neresinden tutarsanız tutun yanlış bir alerjidir. bilakis zenginlerin alım olmaya çalışması insanlığı uçurur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar