zenginlerin hiç derdi olmaması

zenginlerin " temel ihtiyaçları giderme" ( evlilik, iş, beslenme, barınma, binek) gibi dertleri olmaz sadece. kimse bu konu ile " bak zenginin bile derdi varmış" diye yoksulu, yoksulluğa razı etmeye kalkmasın.
devamını gör...
Allah'ın adaleti var ise ki ben iman ediyorum, kimse benden şanslı veya şanssız olamaz. bu bağlamda çok büyük travmalar yaşamış yoksul insanlar benden şanssız değildir ve çok zengin insanlar da benden şanslı değildir. imtihan=dert dersek eğer başlıktaki ifade geçersiz bir önermedir. herkesin imtihanı vardır, eşit değillerdir ama adillerdir. kabın kadar su alırsın, kabının büyük olması senin çilekeş olduğun anlamına gelmediği gibi kabının çok küçük olması da şanslı olduğun hiç derdinin olmadığı anlamına gelmez.
devamını gör...
bu zenginlerin de derdi var konularında verilen örnekler o kadar saçma ki adeta hepsi züğürt tesellisi. eşit şartlarda olmayan örnekleri karşılaştırıp insanları fakirliğe ikna etmeye çalışıyorsunuz. mesela şu en meşhur sakıp sabancı'nın engelli oğlu örneği. sakıp sabancı'nın değil de çok fakir bir ailenin engelli oğlu olsaydı bir fark olmayacak mıydı? sabancı'nın oğluna sağladığı tedavileri, imkanları verebilecek miydi?
parayla sağlık olmaz denilip duruluyor da parasız oluyor mu? tedavi masraflarını karşılamadığı için ölen insanlar neden ölüyor? birazdan kaydırdığınız hikayelerinizde sma hastası bebekleri görüp üzülürsünüz. peki ya o bebeklerin de diğer zenginler kadar parası olsaydı?
devamını gör...
bu gün duyduğum en saçma cümle. dertsiz insan mı olur? fakir belki ekmek bulamıyor dertli. zengin de almak istediği 11. yeri alamadı o da dertli. belki elini kapıya kıstırdı yaw yine dertli.

dertsiz insan olmaz.
devamını gör...
"parayla saadet olmaz!" diyerek fakirlerin kendilerine özenmesini engellemek isterler. zira para kolay kazanılmaz ki birçok zengin de cimridir bu yüzden; elini cebine atamadan ölmüştür niceleri. zenginliğin belalı ve bol sınavlı bir şey olduğuna inanan kanaatkar fakir ve orta kesimler de şükreder haline.
devamını gör...
insan dertsiz olmaz. zenginler de dertsiz başlarına illa bir dert açmaktadırlar, dolayısıyla pek geçerli olmayan bir bakış açısı bu. ha bir de gerçekten dert sahibi zenginler de var. örneğin hayatım boyunca muhtemelen kendisi kadar para kazanamayacağım bir tanıdığımın kızı kan kanseri. bir türlü iyileşemiyor, adama tüm malvarlığını ver, yarın asgari ücretle işe başla, kızın da sağlığına kavuşsun deseler, göz kapalı kabul eder.
devamını gör...
geçen gün trafikte kırmızı ışıkta duruyorum. duruyorum dediysem arabam duruyor. doblo. " enişte naptın sattın mı dobloyu " doblosu.
yandaki arabadan bir kızın sesi geliyor.
kız hüzünlü hüzünlü " bu hayatta ne annemden ne de babamdan hayır gördüm " diye tlf konuşuyor.
içimden üzülerek ve konuşarak " ya ne dertli insanlar var hâline şükret " dedim.
neyse sonra yeşil yandı. hanım kızımız son model volvo jeep ile gaza basıp uzaklaştı.
keşke bizde annemizden veya babamızdan bu kadar hayır görseydik...
devamını gör...
gerçekliği olmayandır.

insan bu dünyanın tamamına sahip olsa da ruhundaki boşluğu dolduramaz.

en büyük zenginlik iman zenginligidir.

insan ruhundaki boşluğu ancak Allah'ı tanımakla ve ona kul olmakla doldurabilir.

--- alıntı ---

şu perişan dünyada, âvâre nev-i beşer içinde, semeresiz bir hayatta, sahipsiz, hâmisiz bir surette, âciz, miskin bir insan, bütün dünyanın sultanı da olsa kaç para eder?--- alıntı ---
devamını gör...
sakıp sabancı'ya sormuşlardı: efendim bu kadar çok varlığınız var, mutlu musunuz? keşke olsa dediğiniz bir şey var mı?

" metin sağlıklı olsa, bana baba diyerek sarılsa" mealinde bir cevap vermişti.

para amaç değil, araçtır. para ile mutlu eden şeyleri satan alabilirsiniz, mutluluğu değil. ve dert dediğimiz şey dünyanın esas olayıdır zaten. hiçlik mi? o da nereden çıktı?
devamını gör...
insan, yaratışılı gereği bulunduğu konuma ve duruma çok çabuk alışan, kendi normalini ona göre tayin eden bir varlık.

bunu en güncel koronavirüs önlemlerinden de görebiliriz.

dünyada toplasan 300-400 bin vaka varken, önlemler gelmeden sokaklar boşalmıştı. şimdi virüs gerçek anlamıyla bir tehdit ve istanbulda eskisinden beter trafik var.

çünkü virüs ilk başta korkunçtu, şimdi alışılmış ve normalimiz olmaya doğru gidiyor.

maddi durum da böyle bir şey. ihtiyaçlar piramiti olarak ifade ettiğimiz şeyin her basamağını tamamladıkça üstteki basamağın eksikliğini çekeriz. açlık düzeyindeki insan, gıda problemi çözüldüğünde ve her gün ölmeyecek kadar yiyebilir hale geldiğinde, ömrü boyunca mutlu olmaz. sınıf atladığı takdirde ev düşünür araba düşünür, bunlar tamamlanırsa başka şeyler düşünür, maddiyat belli bir yere geldiğinde maneviyat dert olur.

her gün kuru ekmek yiyen adama kebap yedirirsen çok mutlu olur. ama her gün kebap yiyen adam kebabından bir gün mahrum kalırsa bu durumdan ekstra huzursuz olur, her gün yediği kebap da kendisini sadece baz ruh halinde tutar, fazladan mutlu etmez.

bizim nasip olursa son model araba alırsak mutlu olacağımız açık, ama son model araba rutini olmuş insanın, bundan tatmin olma şansı yok. ama her insanın tatmin ihtiyacı vardır ve o da o tatmin için gözünü daha üstüne diker.

şükür ve ibadetler burada devreye girmeli işte. insan, nefsiyle her an mücadele anında olur, durumu kendinden kötü olanların farkında olur, bunun derdiyle dertlenir ise, elindeki mal onun için şükür ve mutluluk sebebi olarak kalır.

bu fakir insanlar için de geçerli. aksi halde o fakir kişi zenginleşse de mutluluğu, tatmini artmayacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar