zeytin ağacı

madem geldin, uğradın yanıma
yaslan, kavruk gövdem bu.
yaşım kaç mı? saymadım ki,
ya da unutmuşum, bağışla.

bu: bir boşluk: içimde
yaşamak izi de denir,

sanki, nice kelebek tozu, içinde.

çok durdum, hiç gitmedim ben, bu dağ başında
rüzgâra ağladım bazen,
bazen derdimin dibini saydım ıssıza.
yaşlı, durgun bir zeytin oluşuma bakma
şuramda bir su vardı ve şuramdan
neşeyle akardı aşağıya.
ela bir kızı sevdim ben de zamanında.

kalkıyor musun? kalk, ama
kaderinin sesini unutma, gönül gözünün yanına.
ve sözünün içine çektin madem,
madem aldın beni rüyana
bu da benden, dalımdan bir hatıra:
ayrılığın gümüş bilgisidir o , al
helalü hoş olsun sana.

git ve unutma
ha vardır benim dallarım şimdi
ha hatıra.


birhan keskin
devamını gör...
uzun bir süre yaşayabilir, eğer kesilmez ise..

ben zeytini çok severim. kim bilir belki o da beni seviyordur. ancak eski tadını bulamıyorum.
nerde o eski zeytinler demiyorum elbette. eski 'ben' yok, zeytin yok, eski dünya yok.

insanın dünya hayatı en fazla kaç yol? 60, 70 bilemedin 90. zeytin ağaçları öyle değil işte. rahat bırakılırsa ortalama 400-500 yıl yaşayabilir. 1.000 yıllık zeytin ağaçları varmış. onun için neyi kestiğine iyi dikkat et!
devamını gör...
1200 yıl sonra olduğu yerden nakledilse bile, yeniden meyve verebilen güzel ağaç...

--- alıntı ---

istanbul - izmir arasındaki otoyol projesi kapsamında kamulaştırılan bi araziden sökülen 800 ve 1200 yaşlarındaki iki zeytin ağacı odun olarak satılmak istenmişti. daha sonra ise ağaçlar kurtarılarak antalya vakıf zeytinliği'ne dikilmişti. iki yıl aranın ardından toprağa tekrar uyum sağlayan ağaçlar bu yıl zeytin verebildi.

20 bin zeytin ağacının bulunduğu vakıf arazisinde bu iki ağaca özel ilgi gösterildi ve önce ağaçların dalları yeniden çıkmaya başladı. iki yıl aranın ardından da 5'er kilo zeytin verecek verime eriştiler.

doğan haber ajansı'nda yer alan habere göre; otoyol projesi nedeniyle akhisar’da istimlak edilen arazideki zeytin ağaçlarının sökülüp, odun olarak satıldığını belirten zeytinpark a.ş. genel müdürü vahdet narin, bu iki ağacı odun olmaktan kurtardıklarını söyledi. birçok kamu kurumu, belediye ve firmanın kamulaştırılan alandaki zeytin ağaçlarını kendi bahçelerine naklettiğini anlatan narin, şöyle dedi:

“biz ikisini kurtardık. iyi bir şeye vesile olduğumuzu düşünüyorum. orman mühendisleri derneği’nin ölçümlerine göre ağaçlardan biri 800, diğeri 1200 yaşında. birinci aşama olarak toprağa uyumları söz konusuydu. toprağa uyum sağlandı. şimdi de üstündeki dalları budayarak artık gövdeye gitmesine yardımcı olacağız. bu sene bir miktar zeytin de verdi. 800 ve 1200 yaşındaki iki ağaçtan zeytin yemek oldukça sevindirici. iyi bir şey yaptığımızı düşünüyorum.”

narin, 2 ağacın 2’nci yılda ürün vermesini ‘mucize’ olarak nitelendirirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“bu durum çok keyif verici. antalya bölgesinde bu kadar uzun yıllık zeytin ağacı çok fazla yok. bazı dostlarımız bize neden 2 ağacı buraya getirdiğimizi ya da bu kadar nakliye ya da benzeri şeylerle uğraştığımızı soruyor. tabii ki biz bu ağaçları zeytin için getirmedik. bu ağaçlardan zeytin elde etmek keyifli bir şey ama asıl 800 yıllık tarihi yaşatmış olmaktan haz alıyoruz. 800 yıllık tarihte bu ağacın birçok şeye tanıklık yaptığını düşünebilir ve keyif alabilirsiniz. birçok kişi bu ağaçları görmek için geliyor, ziyaretçi sayımızda artış oldu. 1200 yaşındaki bir ağaca dokunmak insana farklı bir haz veriyor.”

--- alıntı ---

not: ağaçların insanların duygularını hissettiklerini ve sevinçle tepkiler verdiklerini düşünmüşümdür her zaman... bu iki ağaç da, olaydaki insani duygulara meyve vererek teşekkür etmişler sanki...
devamını gör...
kuran'da adının geçmesinin henüz bilmediğimiz, bilemediğimiz hikmetleri olmalı...
deniyor ki dünyamızın ileriki zamanlarında bir kuraklık dönemi yaşanacak ve o dönemde çok nadir olarak yaşayabilen ağaçlardan biri zeytin olacakmış.
Allahu âlem...
devamını gör...
önünde çok oturmuşluğumuzun olduğu ağaç. gövdesi ve dalları kadar kökü de çok büyük bu ağacın. zeytin ağaçlarıyla dolu bağlarda çok defa dostlarla muhabbet ettik üniversite yıllarımızda.
zaman zaman toplama işlerini de gerçekleştirdik.

altında uyuması çok güzel oluyor ayrıca.
devamını gör...
yaprakları çok güzel görünen* bir ağaçtır. fakat sakın ola ağaçta zeytini görünce koparıp yeme gafletine düşmeyin. şehir bebesi olarak böyle bir şey yaptım. ağzıma atmamla tükürmem arasında geçen süre zaman birimi olarak baz alınabilecek kadar kısaydı. zira bu zeytinler, sofradaki haline gelmesi için bir ton işlemden geçiyormuş. dalındaki haliyle yediğin zaman zehir yemiş gibi oluyorsun. dilin, ağzın da boyanmış gibi simsiyah oluyor. hala hatırlıyorum. yaklaşık bir saat boyunca tat ve siyahlık gitsin diye tükürmüştüm. lama'nın teki görse akrabasını görmüş gibi sevinirdi, o derece.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar