zeytinyağı

fazlası kilo aldırır.abartmamak lazımdır.her gün 1 kaşık sarımsaklı zeytinyağ ve 1 kaşık limonun karıştırılıp içilmesi halinde mide,karaciğer ve bağırsaklar güzel temizlenir.
devamını gör...
ülkemizde kişi başı ancak yılda 1 litre tüketilen yağ. ki dünyanın en iyi yağlarından biri olduğu biliniyor edremit-ayvalık zeytinyağının. sızma olanı, paraya kıyılırsa soğuk taş baskı olanı tercih edilmelidir.
devamını gör...
eger omru boyunca marketlerde satilan zeytinyaglarindan baskasini tatmamissa biri, ben zeytinyagi yedim-severim dememelidir, diyemez.
zeytinyagi dedigin etiketsiz, markasiz ve hatta belki kola sisesinde direkt uretiminden alip yedigindir.
devamını gör...
sızma kabiliyeti fena halde yüksek bunun. 2,5 litrelik kola şişesine su koyup kapağını sıkıca kapattığınızda binlerce kilometre yolculuğa çıkarmanız kabilken aynı şeyi zeytinyağı dolu şişeyle denediğinizde sonuç vahim oluyor. gazabına uğramamak için evvela şişeyi gazeteye sarıp bantlamanız, sonra şişenin alt ve üst tarafına karşılıklı iki poşet geçirmeniz, son olarak da büyükçe bir poşete güzelce yerleştirip ağzını bağlamanız ve tekrar bantlamanız gerekebiliyor.
devamını gör...
damak tadınıza bağlı olarak; zeytinyağını yapıldığı yörenin zeytinlerine göre seçmenizde fayda var. benim tercihim güney ege tarafının, yani aydın, izmir, muğla tarafının zeytinyağı. daha keskin bir aroması var. edremit, ayvalık tarafının zeytinyağı daha hafif aromalı... ama kekikle kahvaltıda her ikisi de on numara beş yıldız...
devamını gör...
ege ve akdeniz bölgesinde yaşayanlar için, bulunmaz bir nimet. Allah a ne kadar şükretseler azdır. abartı değil. marketlerde satılan yağlar hikaye gibi geliyor. köylüden alıp kullandığımız zeytinyağlarını görünce.

zeytinyağının iyisini öğrenme yöntemini de söyleyelim. zeytinyağında yumurta pişirin. boğazınızı yakmaması gerekiyor.
devamını gör...
(zeytinyağı 70 derde devadır.) [ebu nuaym, deylemi]

(zeytinyağı ile tedavi basura faydalıdır.) [taberani, ebu nuaym]

(zeytinyağı ile tedavi olun.) [hâkim]

(zeytinyağını yiyin ve onunla yağlanın. o, mübarek, bereketli bir ağacın meyvesinden çıkar.) [tirmizi, ibni mace]
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar