tek kelime ile kepazelik. ancak mevcut şartlarda olağan gözüküyor. çünkü kulüpler giderlerini hala daha vakıf giderleri olarak gösteriyorlar. bundan ala saçmalık olabilir mi? uygulanması gereken sistem için hiç kafa yormaya gerek yok. bakacaklar ingiltere premier ligine, şablon orada hazır. ufak dokunuşlarla tüm kulüpleri şirket statüsüne geçiricekler. yönetim eğer kulüp yönetmek istiyorsa borçlarla birlikte satın alacak. lamı cimi yok. oldu yahu, ne kadar ıvır zıvır iş adamı varsa geçsinler kulüplerin başına, batırsınlar kulüpleri. sonra? devlet baba gel kurtar. kulüpleri bu hale sokanlardan neden hesap sorulmuyor? cevabı belli. çünkü baş suçlulardan birisi tff'nin başında ve ülke futbolunu yönetiyor.

vallahi yazıktır. milyarlarca lira bu kulüplere borç verilecek. sonra bunlar geri ödenemediği zaman adım gibi eminim ki hibe edilecek. bunun nice örneği mevcut. madem devlet bankalarının bu kadar nakit çıkarma durumu var versin vatandaşa. açsın kredileri millet üretsin. halka gelince yüzde bilmem kaç faizle sömürün, kulüplere gelince batıran arsızlara dokunmadan borçları üstlenin. vallahi Allah hesap soracak ve o hesap çok çetindir. hiç merak merak etmeyin.
devamını gör...
duy da inanma dediğimdir. emekli borcunu kapatmak için başvurdum bin dereden bin su getirdiler, sonunda krediyi verdiler ama maaşımı komple yatırmama rağmen üstüne para ekleyerek ödemek zorunda kaldım aldığım krediyi, demediler nasıl olsa devletin emeklisi kaçacak yeri yok maaşını biz veriyoruz elimizde demediler iliğimi sömürdüler. yine de şükürler olsun sayelerinde emekli olabildim ama hiç ödemede kolaylık göstermediler.
devamını gör...
imar affına benzer mantıktaki idare uygulaması. burdaki üstün yarar şu sanırım, normalde kulüpler zaten borçlarını ödemiyor ve sürekli olarak vergi affıyla borç silmeyle, başka bankadan kredi almakla paçayı kurtarıyorlar. şimdi ise ziraat tüm borçları devralacak ve kulüpler de ziraat'e borçlu olacak. böylece bunların zaten ödemediği borçlar tek banka tarafından üstlenilip taksitlere bölünecek ve devlet bu ödemeleri sıkı kontrol edecek. yani zaten hazine arazisine çökmüş olan vatandaşa hiç değilse imar affıyla belgeni al bana da bi para öde sen de legal hale gel ben de zararımın bi kısmını karşılayayım demek gibi bi şey. bunlar pansuman uygulamalardır. siz bu pansumandan sonra "yapacağım iyiliği yaptım artık hazine arazisine çökenin gözünün yaşına bakmam" demezseniz hiçbir anlamı kalmaz. keza devlet bu borç devrinden sonra taksitleri sıkı takip etmezse eskisinden de beter bi tablo ortaya çıkar. ziraat bankası gerekirse icra yoluyla kulüp taşınmaz ve araçlarına haciz koydurabilmeli.

bence de kulüpler kesinlikle şirket olmalı, ceo'ları belli olmalı. transfer komisyoncuları ancak birilerinin madden canı yanarsa önlenebilir. kamuya yararlı dernek veya vakıf statüsündeki kurumlarda yolsuzluklarda kimsenin bireysel olarak canı yanmadığı için yiyenin yanına kâr kalıyor.
devamını gör...
çiftçilerin borçlarını ödeseler ama doğru lan çiftçilerin üretimlerini ihtal etmek üzere sonlandırmışlardı geri dönüşümü yok çiftçilerden. yatırım yaparak genişleme gitmeye çalışmış sanayicileri falan konuşmaya gerek yok zaten. futbolculara yapsınlar yardımı.
devamını gör...
işte bu şekilde bu kulüpler hiç bir zaman adam olmaz..."nasıl olsa borçları ödeyen ziraat bankası var...nasıl olsa vergi indirimi yapan maliye var...nasıl olsa stadımı bile yapan devlet var...nasıl olsa belediye yardımları var" ohhh suyundan da istenmi?
devamını gör...
niye böyle dolambaçlı işlere giriyorlar ki? elektrik faturalarına bir hane daha eklesinler, futbol kulüplerini kurtarma payı diye. doğrudan ödeyelim gitsin. banka da yorulmasın boşuna..
devamını gör...
ziraat bankasının artık ne yapacağını şaşırmış olmasından kaynaklanan, yine gariban halkın üzerine bir yükün daha bineceğine işaret açıklamadır.
devamını gör...
futbolcuların, klüplerin kârlarından vatandaş pek bir fayda göremiyordu neden şimdi onların borcu ödeniyor ki vatandaş tarafından. gsm şirketlerinin borcu da bize yüklenmişti. olm lan biz boş vakitlerimizde hobi olarak para mı basıyoruz? hasılı, zengin yine daha zengin, fakir yine daha fakir oluyor.
devamını gör...
biraz detay bilgi verilmesi gereken hede. öncelikle borçları ziraat bankası ödemeyecek, kurulacak fonu ziraat bankası yönetecek. bu bilgi itirazlarımızın haklılığını değiştirmiyor tabiiki. sadece çiftçi duyarları biraz boşa çıkacak. bu işin negatif yönü.
pozitif kısımsa şu ki futbol kulüplerini artık tbb veya kurulacak yeni bir sistem denetleyecek. bu çok güzel gelişme, çünkü futbol kulüplerimiz zaten vergi affı vs durumlarıyla cebimizdeki parayı alıyor. bunun artık olmaması için kurulacak yeni bir düzen bizler için olumlu, ancak işleyeceğine dair ciddi soru işaretlerim var. şöyle ki;
1) futbol kulüpleri, siyasetle çok yakın temas içinde. üç büyük istanbul takımı (hatta başakşehir ve kasımpaşa da dahil) camialarının önde gelenlerinin iş dünyasının da önde gelenleri olması sebebiyle (gs için buna bürokrasiyi de katabiliriz) anadolu kulüpleri ise şehirlerinin milletvekilleri üzerinden siyasetle dirsek temasında olan ve bu teması kulüp için artıya çevirmeye alışmış vaziyette.
2) kulüpleri denetlemekle görevli olan tff ise yönetim itibariyle kulüpler tarafından seçilen bir yapı. benim seçtiğim bir sonraki seçimde yine oyuma talip bir kimse beni denetleyemez gerçekçi olalım. bu saçmalık acilen düzelmeli. bunu en çok yabancı kuralı diye bilinen ancak açıklanış itibariyle yerli teşviği ismiyle müsemma projede gördük. daha ağırlıklı yerli oynatan kulüpler yabancı başına ödenen harçlardan pay alacaktı ancak niyeyse bu projede yalnızca yabancı sayısı kısmı uygulandı ne paralar yerli oynatan kulüplere verildi ne de yabancı oynatandan alındı.

çözüm içinse ingiltere örneğinden ziyade almanya örneğine odaklanmalı. oradaki sistem de derneklerle yürüyor. ayrıca şirketleşmenin güçlü örnekleri görüldüğü gibi dibe batan da çok fazla örnek var dünya futbolunda. bizim dünya futbol camiasında güçlü olduğumuz konu genç nüfus ya da endüstri diliyle ham madde. bunu işlersek para kazanan bir yapıya dönüşebiliriz. bunu bir klişe olarak almayınız lütfen.
devamını gör...
bir ara patlayan haber. sonra fos çıktı falan dendi ama inanmıyorum açıkçası kulüplerin son pahalı transferlerine bakın ne oldu da birde o kadar pahalı transferler yapmaya başladılar acaba? eğer öyle birşey olduysa bu ülke baştan aşağı perişan olsun, işgal edilsin müstehak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar