zıt görüşe tahammül edememek

yalnızca kendi doğrularıyla yaşayan, aynı zamanda doğrularını da başkalarına dayatmaya çalışan, yeniliklere kapalı olan, kapalı olduğu gibi kendi karanlık dünyasındaki düşünceleri takılmış plak gibi tekrar tekrar oynatan, her şeyin en doğrusunu ben biliyorum diye zırvalayan; ekseriyle cahil insanların yaptığı hede.

yazık diyorum sadece.
devamını gör...
şimdi karşıt görüşlünün karanlık dünyası olduğunu iddia etmek de bu kategoriye girer bence. insan kendi düşüncesini de sorgulamalı, "ya benimki yanlışsa?" diyebilmeli. direkt karşı tarafa cahil, kötü damgası yapıştırıp geçmemeli.
devamını gör...
tahammül etmek demek benim düşüncem doğru seninki de yanlış ama yaaani işte mecbur katlanıyorum sana demektir.

günlük hayatta da tahammül etmek olumsuz manada kullanılır. katlanmak, hoşgörmek gibi...

saygı duymak ile hoşgörü, katlanmak anlamındaki tahammülü karıştırmamak lazım. birisi size sana tahammül ediyorum derse vurun ağzına bir tane. çünkü o sizi aşağıda, kendisini yukarıda konumlandırmış demektir.
devamını gör...
tahammül edilir de bir yere kadar. ama bu zıt fikirleri ilerletip cılkını çıkarıp, sizin fikrinizi çürütmeye and içmiş insanlara gıcık oluyorum.
devamını gör...
kendi içimde saygı duymam ama dışardan tahammül ederim. huzur bozan her şeyden uzak durmak lazım. görüşler farkl i diye tartışmak mesela. o fikir beyan etmekten çıkıyor çünkü bir müddet sonra.

o yüzden senin görüşün sana, benimki bana deyip geçmek lazım.
devamını gör...
homojen ortamlarda büyüyüp, hiçbir yerde azınlık durumunda kalmamanın getirdiği gevreklik durumu.
hamdım, yandım, piştim olayının ilk basamağındakilerin harcı. biraz hayatın eline bırakmak lazım bunları, umulur ki evirsin çevirsin tavuk döner gibi kızartsın fikirlerini..
devamını gör...
merrydeff adlı yazarın dediği gibi kendi fikirleri dışındaki ortamlarda pek vakit geçirmemiş insan davranışı. zamanla kesinlikle değişiyor bu çünkü hayat bir vuruyor şamarı seni hiç tahmin bile edemeyeceğin ortamlara dimdizlak birakiveriyor. eğer dirensen kendi kendini yiyip bitireceksin bu yüzden zamanla he sende haklısın demeyi seve seve öğreniyorsun. çünkü birileri birilerini çekmeden toplum diye bir şey olamaz kaos olur lan. bu hikayede ki kişi bendim bir zaman.
devamını gör...
bir cümle yüzünden sana düşman olanların delili olacağı şeydir. bu abartı değil ve böyle davranan 2-3 kişi tanıyorum. her başlığın altında laf sokup her yerde eksiler verdiler. umurumda değil ancak bu kadar düşmanlığı hakedecek ne yaptığını düşünüyor insan.

yalnız herkes de başkasını tahammül edememek ile suçluyor. kimse de dönüp bakmıyor ki ben neyim.
devamını gör...
zıt görüşe tahammül edememek değildir, zıt görüşe sahip kişinin kendi görüşünü sanki başka fikir ve görüşler yokmuşcasına savunmasıdır. bu durum insanı çıldırtır. karşınızdaki ile uzlaşmanız asla mümkün değildir.
devamını gör...
fanatizm ile tartışamazsınız, zıt görüşlü kişi bir fanatikse ve görüşleri esnemiyor veya değişmiyor sadece zaman zaman sizin yumuşak karnınıza göre söylem geliştiriyorsa tabi tahammül edemezsiniz. çünkü o, o görüşü bir fanatik gibi benimsemiş, onun önüne ne sürerseniz sürün ikna edeceğim diye kendinizi parçalayın o yinede bildiği yoldan devam edecektir. siz bir şey söylediğinizde o da bir şey söyleyecektir ama sizin savınızı dikkatle dinlemeyecek hatta inanmayacaktır. taraftar kafasıyla, fanatik tutumla tartışamazsınız, onu öyle kabul edeceksiniz. onu kurtarmaya çalışmayacaksınız. çünkü o da sizin hakkınızda kurtarılmaya ihtiyacı olan birisi olduğunuzu düşünüyor. bu kısırdöngü tartışmayla aşılamıyor. en fazla şu olur, insani olarak olumlarsınız birbirinizi ve öyle kabul edersiniz yapacak bir şey yok. o da seninle benimle aynı oksijeni alıyor ama içeride ne oluyorsa böyle azotlu bir sonuç çıkıyor işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar