zıvanadan çıkmak

15. (Tematik)
zıvana: büyük vb. malzemeyi birbirine sabitlemek ve bir arada durmalarını sağlamak için kullanılarn u şeklindeki demir yapı malzemesi. bu demirlerin uçları eritilerek yerlerine yerleştirilmeleri olası ayrılıkları engeller. eski yapılarda zıvana kullanımı hala görülebilir (özellikle zeminde)

zıvanadan çıkmak: yapının bir arada duramaması dağılması.
devamını gör...
zıvana Farsça zebane (dil) kelimesinin muharrefidir. Eskiden iki nesneyi birbirine tutturmak için oluşturulan aparata zebane denir idi. Zebane, marangozluk ıstılahı olan erkek ve dişiden meydane gelir idi. Erkek olan geçmeye zebane dili, dişi olan parçaya ise zebane deliği denir idi. ilaveten çark, teker gibi dairesel hareket eden nesnelerin medarına da (etrafında döndüğü merkeze de) zebane denir idi. böylece malum oldu ki zebaneden çıkmak olmuş zıvanadan çıkmak.
devamını gör...
başbakan binali yıldırım'ın abd başkanı trump için söylediği söz.

--- alıntı ---

bm güvenlik konseyi'nde yapılan oylamada 14 güvenlik konseyi üyesinin yanında amerika yalnız kalmış ve son çare olarak genel kurulda amerika aleyhine oy verecekleri tehdit edecek noktaya kadar gelmişlerdir. eğer amerika'nın aleyhinde oy verirseniz size mali yardım yapmayız, para vermeyiz, ayağınızı denk alın diyecek kadar işi zıvanasından amerikan başkanı çıkarmış gözüküyor.

--- alıntı ---
buradan
devamını gör...
son zamanlarda içinde bulunduğum ahval.

artık merkür sağa kaykıldı da, jüper sola mı meyletti, uranüs hop hop hoplarken, satürn güneşe şaplak mı attı bilemem, ama bildiğim tek şey insanlar çıldırmış. yani herkes ciddi manada çıldırmış.

bir söz okumuştum geçenlerde; insanı çileden çıkarıp gerçek yüzün buymuş diyorsunuz diye. işte aynen böyle bir şey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar