ziya selçuk

#siyaset  #eğitim 

eski talim terbiye kurulu başkanlarından, eğitimci profesör. bildiğim kadarıyla çoklu zeka kuramı'nı ülkemize tanıtan ilk akademisyen. ayrıca maya kolejlerinin de kurucusu bildiğim kadarıyla.

gazi eğitim fakültesinde eşimin hocasıydı. geldiği yere sıfırdan gelen biri olduğunu biliyorum. eğitim meselelerimize fazlasıyla kafa yoran ve dünyadaki uygulamaları/yenilikleri yakından takip eden bir eğitimci kendisi. ancak eleştiri ve önerileri maalesef pek kayda alınmıyor gördüğümüz kadarıyla.

devamını gör...
yeni milli eğitim bakanı. eğitim kökenli biri olması iyi bakanlık için. belli bir vizyonu olan, birikimli biri. inşallah verimli olur bakanlığı.
devamını gör...
milli eğitim bakanlığı talim terbiye kurulu eski başkanıdır. ziya selçuk çoklu zeka kuramı ile ilgili olarak kitaplar yazmaktadır. gazi üniversitesi eğitim fakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak da görev almıştır. 21 mart 2003 tarihinde milli eğitim bakanlığı talim terbiye kurulu başkanlığı görevine gelmiştir. bence çok iyi olmuş eğitim için hayırlı olsun inşallah.
devamını gör...
öğrencilik dönemimde ziya selçuk’un birkaç seminerine katılma fırsatım olmuştu. eğitim ile ilgili fikirlerini önemserdim o dönemlerde. çoklu zeka kuramı ile ilgili çalışmalar yürütüyor ve bunu önemsiyordu. bakan olması ile içime umut tohumları serpildi. ne azından eski talim terbiye kurulu başkanı.
devamını gör...
hayırlı olsun yeni çalışma arkadaşımız. çok mu samimi oldu ?
devamını gör...
milli eğitim bakanı.
türkiye zeka vakfı yönetim kurulu üyeliği ve gazi üniversitesi eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümü öğretim üyeliği yapmıştır. daha önce birkaç kongrede kendisini dinleme fırsatım oldu. türkiye zeka vakfı bu yıl altıncısını düzenleyeceği “zeka ve yetenek” kongresinde kendisini dinleme fırsatı yakalayabilecek miyiz bilmiyorum lakin heyecanla bekliyorum.
güzel şeyler olacağına dair umudum var artık.
devamını gör...
bugüne kadar gördüğüm tüm kabinelerdeki en isabetli seçim ama ne kendi haline bırakırlar, ne iş yaptırırlar. kuyusunu kazmaya şimdiden başlayacak tonla çakal var.

Allah yardımcısı, hızır kılavuzu olsun.
devamını gör...
eğitim sistemi için yeni bir umut olmuştur. umarım değişim rüzgarları esmeye başlar artık meb'de.
devamını gör...
getireceği yeni sistemi merakla beklemiyoruz. çünkü artık bizi şaşırtacak olan yeni sistem yok eski sisteme devam demesi olacaktır.
devamını gör...
inşallah yıllar sonra yapılan onca eleştiriden sonra, eğitim açısından umut vadeden kabinede görev almış yeni milli eğitim bakanımız. hayırlı uğurlu olsun diyelim. işin ehline işini teslim etmek dediğimiz durum yaşanmıştır. umarım yapılacak olan icraatlarla eğitim sistemimiz yerine oturur. buna ülke olarak çok fazla ihtiyacımız var. çok sevindiğim bir gelişme.
devamını gör...
ziya hocanın talim terbiye kurulu başkanlığından istifa ettiği dönemden (2008) daha iyi bir meb kadrosu yok halihazırda.

bu kokuşmuş kadroyu yenilemesi için tam yetkili kılınması çok önemli. bu başarılamaz ve arkasında durulmazsa bir yıl bile durmaz o koltukta, karakteri buna müsaade etmez.
devamını gör...
sonunda eğitimden gelen bir milli eğitim bakanıdır.

şöyle bir videosuna denk geldim, iyi olacak gibi...

devamını gör...
eşimin de hocası olması vesilesiyle birkaç yıl evvel kendisini bir hususu danışmak üzere ziyaret etmiştik. ufku inanılmazdı.
tıp fakültesinde geçen yaklaşık 16 yıllık mesaimde ziya hoca gibi en fazla iki veya üç hoca tanımışımdır. başarılı olması için dua ediyorum.
dibe varınca tek yön yukarısıdır. eğitimde ülkenin halini çok yakından, içinden biliyorum. bundan kötüsünü yapamazdı ak parti.
sağlam bir ekiple beklenenin de üzerinde bir başarı sağlayıp ak parti ve erdoğan iktidarına inanılmaz bir itibar katabilir.
ne yazık ki erdoğan ve bakanlar maddi başarılara angaje. evet kitap, derslik, tablet vs önemli. ama eğitimin soyut yanı hep arka planda kaldı. işte bu adam geleceğin toplumunu emanet edebleceğimiz biri. sağdan veya soldan ziya selçuk kalibresinde kişi memlekette on tane daha yok ve çoğu fikri düzeyde. ziya hoca'nın özelliği aksiyonda da olması.
ben umutluyum.
zaten başka şansımız da yok.
(bkz: allah utandırmasın)
devamını gör...
çalışmalarında yeterince bağımsız olabilir ve gerekli destek sağlanabilirse milli eğitimde devrim yapabilecek olan bakandır. bürokrasi kesimindeki yetersiz ve başarısız isimler tarafından yaptığı işler baltalanmazsa eğitim sisteminin aksaklıklarının bir kısmını onarabilir. bir kısmı diyorum. çünkü o kadar çok aksaklık var ki onarmak için en az 20 yıl lazım.
devamını gör...
umarım bakan olduğunda değişmez/bozulmaz!
-öğretmenliğe neden kutsal diyorlar? çünkü kutsal işlerle uğraşanlar az para ister.
-biz kutsal değiliz ağbi!
t: sınıf öğretmenliği mezunudur.
devamını gör...
meb'i özel sektöre devretmek için biçilmiş kaftan gibi gözüküyor. adam özel okul sahibi zaten şirketi olmayana bakanlık vermemişler görelim bakalım neler olacak...
devamını gör...
nabi avcı ve ismet yılmaz'dan bir milyon kat daha iyidir.
akparti'nin 2002'den bu yana tartışmasız en isabetli milli eğitim bakanıdır kanımca.
halen özel okul sahibi olmasını pek doğru bulmasam da eskileri gördükten sonra pe könemli değil artık.
devamını gör...
açık ara hayal kırıklığı olacak bakandır.
türkiye'de eğitim sisteminin sorunları kroniktir ve cumhuriyet ile yaşıttır.
bu sistem içerisinde yetişen hiç kimse bu sistemde kolay kolay köklü değişiklik yapamaz.
kimse kendini kandırmasın.
kendi okulları da mevcut eğitim sisteminin yan ürünleridir.

ha, bütün il milli eğitim müdürlerinin istifasını ister,
öğretmenin toplumdaki maddi ve manevi statüsünün yükseltilmesinde çok ciddi ilerleme kaydeder;
o zaman bir daha konuşuruz.
devamını gör...
şu anda eski milli eğitim bakanı ismet yılmaz konuşurken, sıkıntıdan ölmemek için uğraşıyor.
devamını gör...
16 yıldır bu hükümeti baştan aşağı eleştirdiğim neredeyse tek birim eğitim bakanlığı... ama dünkü açıklanan ziya selçuk isminden sonra vallahi gözlerimden ışıklar belirdi. ilk defa gelen milli eğitim bakanı için "oh be içim rahatladı" dedim ya!
devamını gör...
bugün kendisine ait bazı notları okudum. şu kadar diyeyim eğer bu adama fırsat verirlerse,eğitim sistemimizde gözle görülür değişimler meydana gelecek. tabi olayı tek bir kişinin üzerine yıkmak doğru değil. bu bir ekip işi. ekip de aynı bilinçle hareket ederse çok iyi işler yapılır. Allah yardımcıları olsun.

--- alıntı ---

yeni meb bakanı ziya selçuk'tan notlar - ileride robotlardan dolayı çocuklarımız iş hayatına atılamayacaklar. işten atılacaklar. o yüzden okullar robotların beceremeyeceği alanlara, yani temel insani özelliklerin geliştirilmesine yoğunlaşmalı.
- eskiden şekeri sadece zenginler yermiş. bu yüzden bazı insanlar ne kadar zengin olduklarını göstermek için dişlerini çürütürlermiş. çürütemezlerse de siyaha boyarlarmış. biz de bugün ne kadar başarılı olduğumuzu göstermek için çocuklarımızı çürütüyoruz.
- karnenin sol tarafı talim, sağ tarafı terbiyedir. sol tarafa yazılacak notlar için kurulan sistemleri, altyapıyı ve bürokrasiyi düşünün. bir de sağ tarafı öğretmenlerin ne şekilde doldurduğunu düşünün. sonra da terbiyeli çocuklar yetiştirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu...
- eğitim emzirmektir. yani şefkat, temas ve paylaşım olmadan eğitim olmaz. şefkatsiz bir emzirme düşünebilir misiniz?
- doktorun elinde bir ilaç varsa, ona uygun bir hastalık bulur. ölçme değerlendirme sistemlerini bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. sayılara işkence yaparsanız, size istediğinizi vereceklerdir.
- ortalamadan hızlı olmak, ortalamadan zeki olmak anlamına gelmez. çocuklar sınavlarda bir veya iki dakikalık sürelerle puan kaybediyorlar. ama gerçek hayatta öyle problemler var ki, bir ömür sürüyor. birkaç dakika süren problemlere de genelde ihtiyaç molası deniyor.
- 21. yüzyıl becerilerinden hangisi da vinci veya mimar sinan'da yoktu? mesela işbirlikçi problem çözme becerisinin boyutlarından bir tanesi de şu; "öğrenci ne zaman dinlemek ne zaman konuşmak gerektiğini bilir." peki 13. yüzyılda yaşayan sadi şirazi ne demiş; "insan ruhunu iki şey karartır. susulacak yerde konuşmak, konuşulacak yerde susmak." 800 sene sonra daha tatsız tuzsuz bir cümleyle karşımıza çıkan bu beceri gerçekten 21. yüzyıla ait mi?
- eğitim ihraç edilebilir ama ithal edilemez. kes yapıştır bir sistemle medeniyet tasavvuru mümkün değildir.
- bir kere başarısız olmak her şeyin sonu değildir. ehliyetinizde kaçıncı seferde aldığınız yazıyor mu?
- bazı öğretmenler iklim oluşturur. bazıları da sadece hava durumu sunar. bu iki öğretmen tipi mutlaka ayrı değerlendirilmeli ve kıymetlendirilmeli.
- öğretmen yetiştirmeyi üniversiteye havale ettik. üniversiteler otuz yıldır iyi öğretmen yetiştiremiyor. - araçları amaç kıldık; sınav kazanmayı sistemin ana gayesine dönüştürdük. ösym bir dakikada soru çözebilenleri başarılı, iki dakikada çözebilenleri başarısız diye etiketlerken, aslında milyonlarca çocuğumuzun kendine olan güvenini yok eden bir kuruma dönüştü. türkiye'de başarısız olarak etiketlenen onbinlerce çocuğumuz dünyanın iyi üniversitelerinde pekala üstün başarılar ortaya koydular.
- iyi yapamadığımız şeyleri daha çok yapmaya çalıştık. hiç kimsenin ingilizce öğrenemediği bir sistemi onbinlerce yeni öğretmen atayarak devam ettirdik.
- öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.
prof. dr. ziya selçuk.

--- alıntı ---
devamını gör...
"ziya hoca'nı milli eğitim bakanı olması, eğitim camiasında heyecan yarattı ama sanki meb sevinemedi. hemen her konuda twit atan meb kurmaylarından çıt yok.hayırlı olsun twiti bile atmadılar.belli ki içeride fırtınalar kopuyor.belli ki beklentiler farklı yöndeydi!haydi hayırlısı!"

-abbas güçlü-
devamını gör...
nitelikli bir insan.

tüm nitelikli insanlara, tüm yiyicilerin yaptıkları ile karışılaşacak, umalım ki dirensin, umalım ki meb in çok büyük çocunluğunu saran, köşe tutup hak yeme işi ile iştigal eden hırsızların sözde eğitimcilerin kökünü kurutsun. umalım ki çocuklarımız üzerinden yardım projeleri düzenleyerek kasasını dolduran çirkinleri kazısın eğitim dünyasından. umalım.

hiç umudum yok da umalım. tüketmeseler, kanser etmeseler adamı bari.
devamını gör...
şahsi fikrim bu adama bir şey yaptırmayacakları öte yandan diğer fikrim ise bu adamın ileride yapılacak olan şeylere fikirsel ve şekilsel alt yapı hazırlayacağı. yani kendisi yapamasa bile ileride yapabilecek kişilere en azından cesaret, fikir ve özgün nitelikli yöntemleriyle örnek olabileceğini düşünüyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar