ziya selçuk

#siyaset  #eğitim 

eski talim terbiye kurulu başkanlarından, eğitimci profesör. bildiğim kadarıyla çoklu zeka kuramı'nı ülkemize tanıtan ilk akademisyen. ayrıca maya kolejlerinin de kurucusu bildiğim kadarıyla.

gazi eğitim fakültesinde eşimin hocasıydı. geldiği yere sıfırdan gelen biri olduğunu biliyorum. eğitim meselelerimize fazlasıyla kafa yoran ve dünyadaki uygulamaları/yenilikleri yakından takip eden bir eğitimci kendisi. ancak eleştiri ve önerileri maalesef pek kayda alınmıyor gördüğümüz kadarıyla.

devamını gör...
yeni milli eğitim bakanı. eğitim kökenli biri olması iyi bakanlık için. belli bir vizyonu olan, birikimli biri. inşallah verimli olur bakanlığı.
devamını gör...
milli eğitim bakanlığı talim terbiye kurulu eski başkanıdır. ziya selçuk çoklu zeka kuramı ile ilgili olarak kitaplar yazmaktadır. gazi üniversitesi eğitim fakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak da görev almıştır. 21 mart 2003 tarihinde milli eğitim bakanlığı talim terbiye kurulu başkanlığı görevine gelmiştir. bence çok iyi olmuş eğitim için hayırlı olsun inşallah.
devamını gör...
öğrencilik dönemimde ziya selçuk’un birkaç seminerine katılma fırsatım olmuştu. eğitim ile ilgili fikirlerini önemserdim o dönemlerde. çoklu zeka kuramı ile ilgili çalışmalar yürütüyor ve bunu önemsiyordu. bakan olması ile içime umut tohumları serpildi. ne azından eski talim terbiye kurulu başkanı.
devamını gör...
hayırlı olsun yeni çalışma arkadaşımız. çok mu samimi oldu ?
devamını gör...
milli eğitim bakanı.
türkiye zeka vakfı yönetim kurulu üyeliği ve gazi üniversitesi eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümü öğretim üyeliği yapmıştır. daha önce birkaç kongrede kendisini dinleme fırsatım oldu. türkiye zeka vakfı bu yıl altıncısını düzenleyeceği “zeka ve yetenek” kongresinde kendisini dinleme fırsatı yakalayabilecek miyiz bilmiyorum lakin heyecanla bekliyorum.
güzel şeyler olacağına dair umudum var artık.
devamını gör...
bugüne kadar gördüğüm tüm kabinelerdeki en isabetli seçim ama ne kendi haline bırakırlar, ne iş yaptırırlar. kuyusunu kazmaya şimdiden başlayacak tonla çakal var.

Allah yardımcısı, hızır kılavuzu olsun.
devamını gör...
eğitim sistemi için yeni bir umut olmuştur. umarım değişim rüzgarları esmeye başlar artık meb'de.
devamını gör...
getireceği yeni sistemi merakla beklemiyoruz. çünkü artık bizi şaşırtacak olan yeni sistem yok eski sisteme devam demesi olacaktır.
devamını gör...
inşallah yıllar sonra yapılan onca eleştiriden sonra, eğitim açısından umut vadeden kabinede görev almış yeni milli eğitim bakanımız. hayırlı uğurlu olsun diyelim. işin ehline işini teslim etmek dediğimiz durum yaşanmıştır. umarım yapılacak olan icraatlarla eğitim sistemimiz yerine oturur. buna ülke olarak çok fazla ihtiyacımız var. çok sevindiğim bir gelişme.
devamını gör...
ziya hocanın talim terbiye kurulu başkanlığından istifa ettiği dönemden (2008) daha iyi bir meb kadrosu yok halihazırda.

bu kokuşmuş kadroyu yenilemesi için tam yetkili kılınması çok önemli. bu başarılamaz ve arkasında durulmazsa bir yıl bile durmaz o koltukta, karakteri buna müsaade etmez.
devamını gör...
sonunda eğitimden gelen bir milli eğitim bakanıdır.

şöyle bir videosuna denk geldim, iyi olacak gibi...

devamını gör...
eşimin de hocası olması vesilesiyle birkaç yıl evvel kendisini bir hususu danışmak üzere ziyaret etmiştik. ufku inanılmazdı.
tıp fakültesinde geçen yaklaşık 16 yıllık mesaimde ziya hoca gibi en fazla iki veya üç hoca tanımışımdır. başarılı olması için dua ediyorum.
dibe varınca tek yön yukarısıdır. eğitimde ülkenin halini çok yakından, içinden biliyorum. bundan kötüsünü yapamazdı ak parti.
sağlam bir ekiple beklenenin de üzerinde bir başarı sağlayıp ak parti ve erdoğan iktidarına inanılmaz bir itibar katabilir.
ne yazık ki erdoğan ve bakanlar maddi başarılara angaje. evet kitap, derslik, tablet vs önemli. ama eğitimin soyut yanı hep arka planda kaldı. işte bu adam geleceğin toplumunu emanet edebleceğimiz biri. sağdan veya soldan ziya selçuk kalibresinde kişi memlekette on tane daha yok ve çoğu fikri düzeyde. ziya hoca'nın özelliği aksiyonda da olması.
ben umutluyum.
zaten başka şansımız da yok.
(bkz: allah utandırmasın)
devamını gör...
çalışmalarında yeterince bağımsız olabilir ve gerekli destek sağlanabilirse milli eğitimde devrim yapabilecek olan bakandır. bürokrasi kesimindeki yetersiz ve başarısız isimler tarafından yaptığı işler baltalanmazsa eğitim sisteminin aksaklıklarının bir kısmını onarabilir. bir kısmı diyorum. çünkü o kadar çok aksaklık var ki onarmak için en az 20 yıl lazım.
devamını gör...
umarım bakan olduğunda değişmez/bozulmaz!
-öğretmenliğe neden kutsal diyorlar? çünkü kutsal işlerle uğraşanlar az para ister.
-biz kutsal değiliz ağbi!
t: sınıf öğretmenliği mezunudur.
devamını gör...
meb'i özel sektöre devretmek için biçilmiş kaftan gibi gözüküyor. adam özel okul sahibi zaten şirketi olmayana bakanlık vermemişler görelim bakalım neler olacak...
devamını gör...
nabi avcı ve ismet yılmaz'dan bir milyon kat daha iyidir.
akparti'nin 2002'den bu yana tartışmasız en isabetli milli eğitim bakanıdır kanımca.
halen özel okul sahibi olmasını pek doğru bulmasam da eskileri gördükten sonra pe könemli değil artık.
devamını gör...
açık ara hayal kırıklığı olacak bakandır.
türkiye'de eğitim sisteminin sorunları kroniktir ve cumhuriyet ile yaşıttır.
bu sistem içerisinde yetişen hiç kimse bu sistemde kolay kolay köklü değişiklik yapamaz.
kimse kendini kandırmasın.
kendi okulları da mevcut eğitim sisteminin yan ürünleridir.

ha, bütün il milli eğitim müdürlerinin istifasını ister,
öğretmenin toplumdaki maddi ve manevi statüsünün yükseltilmesinde çok ciddi ilerleme kaydeder;
o zaman bir daha konuşuruz.
devamını gör...
şu anda eski milli eğitim bakanı ismet yılmaz konuşurken, sıkıntıdan ölmemek için uğraşıyor.
devamını gör...
16 yıldır bu hükümeti baştan aşağı eleştirdiğim neredeyse tek birim eğitim bakanlığı... ama dünkü açıklanan ziya selçuk isminden sonra vallahi gözlerimden ışıklar belirdi. ilk defa gelen milli eğitim bakanı için "oh be içim rahatladı" dedim ya!
devamını gör...
bugün kendisine ait bazı notları okudum. şu kadar diyeyim eğer bu adama fırsat verirlerse,eğitim sistemimizde gözle görülür değişimler meydana gelecek. tabi olayı tek bir kişinin üzerine yıkmak doğru değil. bu bir ekip işi. ekip de aynı bilinçle hareket ederse çok iyi işler yapılır. Allah yardımcıları olsun.

--- alıntı ---

yeni meb bakanı ziya selçuk'tan notlar - ileride robotlardan dolayı çocuklarımız iş hayatına atılamayacaklar. işten atılacaklar. o yüzden okullar robotların beceremeyeceği alanlara, yani temel insani özelliklerin geliştirilmesine yoğunlaşmalı.
- eskiden şekeri sadece zenginler yermiş. bu yüzden bazı insanlar ne kadar zengin olduklarını göstermek için dişlerini çürütürlermiş. çürütemezlerse de siyaha boyarlarmış. biz de bugün ne kadar başarılı olduğumuzu göstermek için çocuklarımızı çürütüyoruz.
- karnenin sol tarafı talim, sağ tarafı terbiyedir. sol tarafa yazılacak notlar için kurulan sistemleri, altyapıyı ve bürokrasiyi düşünün. bir de sağ tarafı öğretmenlerin ne şekilde doldurduğunu düşünün. sonra da terbiyeli çocuklar yetiştirme konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu...
- eğitim emzirmektir. yani şefkat, temas ve paylaşım olmadan eğitim olmaz. şefkatsiz bir emzirme düşünebilir misiniz?
- doktorun elinde bir ilaç varsa, ona uygun bir hastalık bulur. ölçme değerlendirme sistemlerini bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. sayılara işkence yaparsanız, size istediğinizi vereceklerdir.
- ortalamadan hızlı olmak, ortalamadan zeki olmak anlamına gelmez. çocuklar sınavlarda bir veya iki dakikalık sürelerle puan kaybediyorlar. ama gerçek hayatta öyle problemler var ki, bir ömür sürüyor. birkaç dakika süren problemlere de genelde ihtiyaç molası deniyor.
- 21. yüzyıl becerilerinden hangisi da vinci veya mimar sinan'da yoktu? mesela işbirlikçi problem çözme becerisinin boyutlarından bir tanesi de şu; "öğrenci ne zaman dinlemek ne zaman konuşmak gerektiğini bilir." peki 13. yüzyılda yaşayan sadi şirazi ne demiş; "insan ruhunu iki şey karartır. susulacak yerde konuşmak, konuşulacak yerde susmak." 800 sene sonra daha tatsız tuzsuz bir cümleyle karşımıza çıkan bu beceri gerçekten 21. yüzyıla ait mi?
- eğitim ihraç edilebilir ama ithal edilemez. kes yapıştır bir sistemle medeniyet tasavvuru mümkün değildir.
- bir kere başarısız olmak her şeyin sonu değildir. ehliyetinizde kaçıncı seferde aldığınız yazıyor mu?
- bazı öğretmenler iklim oluşturur. bazıları da sadece hava durumu sunar. bu iki öğretmen tipi mutlaka ayrı değerlendirilmeli ve kıymetlendirilmeli.
- öğretmen yetiştirmeyi üniversiteye havale ettik. üniversiteler otuz yıldır iyi öğretmen yetiştiremiyor. - araçları amaç kıldık; sınav kazanmayı sistemin ana gayesine dönüştürdük. ösym bir dakikada soru çözebilenleri başarılı, iki dakikada çözebilenleri başarısız diye etiketlerken, aslında milyonlarca çocuğumuzun kendine olan güvenini yok eden bir kuruma dönüştü. türkiye'de başarısız olarak etiketlenen onbinlerce çocuğumuz dünyanın iyi üniversitelerinde pekala üstün başarılar ortaya koydular.
- iyi yapamadığımız şeyleri daha çok yapmaya çalıştık. hiç kimsenin ingilizce öğrenemediği bir sistemi onbinlerce yeni öğretmen atayarak devam ettirdik.
- öğretmen kalitesiyle uğraşmak yerine, bilgisayar alımı, sınav sayısını artırma, öğretmene sınav koyma gibi gereksiz işlere yöneldik.
prof. dr. ziya selçuk.

--- alıntı ---
devamını gör...
"ziya hoca'nı milli eğitim bakanı olması, eğitim camiasında heyecan yarattı ama sanki meb sevinemedi. hemen her konuda twit atan meb kurmaylarından çıt yok.hayırlı olsun twiti bile atmadılar.belli ki içeride fırtınalar kopuyor.belli ki beklentiler farklı yöndeydi!haydi hayırlısı!"

-abbas güçlü-
devamını gör...
nitelikli bir insan.

tüm nitelikli insanlara, tüm yiyicilerin yaptıkları ile karışılaşacak, umalım ki dirensin, umalım ki meb in çok büyük çocunluğunu saran, köşe tutup hak yeme işi ile iştigal eden hırsızların sözde eğitimcilerin kökünü kurutsun. umalım ki çocuklarımız üzerinden yardım projeleri düzenleyerek kasasını dolduran çirkinleri kazısın eğitim dünyasından. umalım.

hiç umudum yok da umalım. tüketmeseler, kanser etmeseler adamı bari.
devamını gör...
şahsi fikrim bu adama bir şey yaptırmayacakları öte yandan diğer fikrim ise bu adamın ileride yapılacak olan şeylere fikirsel ve şekilsel alt yapı hazırlayacağı. yani kendisi yapamasa bile ileride yapabilecek kişilere en azından cesaret, fikir ve özgün nitelikli yöntemleriyle örnek olabileceğini düşünüyorum.
devamını gör...
yaptığı açıklamalarla yüreklere su serpmiş olan milli eğitim bakanı.
sorunlara odaklandığı belli. amacı gerçekten 2040 yıllarda işini ehliyle yapacak olan öğrenciler yetiştirmek. öğrencilere gerçekten değer veriyor. Allah yolunu açık etsin. atacağı her adımda ayağı taşa değmesin.
şimdiye kadar böyle nitelikli açıklama yapan bir milli eğitim bakanı hatırlamıyorum.
en önemli noktalardan birisi de bu adama müdahele edileceği düşüncesi. bunu yapamazlar çünkü gücü doğrudan recep tayyip erdoğan’dan alıyor.
eğitim noktasında üç dört sene içerisinde çok nitelikli çalışmalar yapılacağının sinyalini veriyor. vallahi mutlu oldum. *
devamını gör...
gerek tweetleriyle, gerekse açıklamarıyla tarafımda "bakanım benim!" diyerek sarılma isteği uyandıran milli eğitim bakanımız.
sistemle alakalı en son yaptığı açıklama da önceki bakanların yaptığını çok iyi açıklıyor: sofradan tuzluğu kaldırıp sistemi değiştirdik diyemezsiniz.
bakanımız son açıklamalarında şöyle bir demeçte de bulundu: "bizim buraya geliş amacımız, masanın üstündekileri değiştirmek değil. biz masayı sıfırdan yapacağız, birkaç yıla çocuklarımızın rahat bir eğitim görmesini sağlayacağız."
biz iyi bir eğitim göremedik, bari bizden sonrakiler görsün.
devamını gör...
milli eğitim bakanı kim olursa olsun içimde umut olmazdı. henüz daha çok erken ama sanırım bu adam başarılı olacak. konuşmasından hem gerçek bir eğitimci hem iyi bir yönetici ve bürokrat olduğu belli oluyor. bir bakanın sahip olması gereken vasıflara sahip gibi. Allah utandırmasın. inşallah başarılı olur.
devamını gör...
bakanlığı açıklandığı gün maya okullarındaki tüm hisselerini devreden ve ilişkisini kesen bakan. buradan

bu adam başarılı olacak gibi. ülkenin de başarılı olmasına çok ihtiyacı var.
devamını gör...
sahibi olduğu özel okullardaki hisselerini devretmesi takdire şayan olan milli eğitim bakanı .bakalım iş yaptıracaklar mı göreceğiz ...
devamını gör...
onu bunu bilmem. meb camiasında olanlara bir mektup göndermiş mektup şöyle:

değerli meslektaşlarım,
cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk millî eğitim bakanı olarak göreve başlamış bulunuyorum. okulu, öğretmenler odasını bilen ve o günleri daima hatırlayan biri olarak sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

sizler gibi meslek hayatıma ben de öğretmen olarak başladım. daha sonra akademisyen ve yönetici olarak çeşitli üniversitelerde, kurumlarda görev yaptım. kısacası ömrüm okullarda, eğitim ortamlarında geçti. içinizden bazı öğretmen arkadaşlarımla birçok çalışmada aynı havayı teneffüs ettik, aynı mekânları paylaştık. sizlerin neler hissettiğinin, neler düşündüğünün farkındayım.

şimdi, millî eğitim bakanlığının koridorlarında benim şahsımda temsil edildiğinizi; aklımda, düşüncemde, gönlümde, duygularımda hissiyatınızın taşındığını bilmenizi isterim. samimiyetle ifade etmek isterim ki görevimi ifa ederken en önemli güvencem siz değerli meslektaşlarım olacaktır. başarılı olacaksam bu, sizlerin sayesinde; desteği, duası ve katkılarıyla olacaktır.

sevgili mesai arkadaşlarım,
günümüz dünyasında kişilere atfedilen değer, insanlara duyulan saygı, aslında çalıştıkları kuruma verilen değer ve saygı ile doğru orantılıdır. bu itibarla her bir öğretmen arkadaşımın, millî eğitim bakanlığının değerli bir mensubu ve bakanlığımızın saygın bir bireyi olmakla gurur duymasını istiyorum. yine bakanlığımızın yaptığı her güzel işi ve gerçekleştirdiği her anlamlı faaliyeti; öğretmenlerimizin “bunu, benim bakanlığım yaptı.” diye sahiplenmesini ve benimsemesini istiyorum.
bilindiği gibi okullar, derslikler, laboratuvarlar, kitaplar, velhasıl eğitime dair ne varsa; çocuklarımızın hukukunu koruma ve onların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlama amacına yönelik inşa edilmiştir. nihayetinde eğitimde yapılan her çalışmanın temelinde en kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımız vardır.

sevgili öğretmenlerime şu hususu ifade etmek istiyorum. sizler bizim için çok değerlisiniz. çünkü bugünü ve geleceği sizler yeşertiyorsunuz. verdiğiniz emeğin, çektiğiniz sıkıntıların farkındayız. bu meşakkatli görevi ifa ederken karşımıza çıkan engelleri elbirliği ile aşma gayreti içinde olacağız. öğretmenlik sadece öğrencilere bazı bilgileri öğretmek değil, daha ziyade öğretmenin kendi kemalatını tamamlama ve olgunlaşma yolculuğudur. büyük ve fedakâr meb ailesi olarak bu yolculukta, ülkemizin bütün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz. iyiye, güzele ve hakikate dair ne varsa ülkemiz ve çocuklarımız için birlikte başaracağımıza olan inancım tamdır. bu duygu ve düşünceler içinde tüm öğretmen arkadaşlarıma sağlıklı, huzur dolu bir ömür, güzel bir gelecek ve yaptıkları özverili çalışmalarda başarılar diliyorum.

bu vesileyle; başta cumhuriyetimizin kurucusu başöğretmen mustafa kemal atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi, bilhassa bayrağımızın dalgalandığı her yerde şanla, şerefle görev yapmakta iken şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.
sevgi ve saygılarımla…

ziya selçuk
millî eğitim bakanı
devamını gör...
bu adam eğitim sistemini düzeltirse tc'nin hiç değilse 20 yılı düze çıkar. yok düzeltemedi memleket pert, geçmiş olsun. eğitim konusunda durum çok ciddi.
devamını gör...
inşallah.. inşallah... ınşallah... yerleşik teamüller denilen çürütücü, yok edici, hasta, kagir bürokratik yapı, bu adamı bitirmez! hükümet bu adamı ite çakala yedirmez ise geleceğe dair bir umudumuz olabilir. eğitimde de müteahhit kafasıyla iș tutmakta ısrar edilirse * resmidir.
t: umut veren bir isim.
devamını gör...
nimet çubukcudan itibaren süregelen milli eğitim bakanlarından sonra yeni sistemin donanımlı, bilime önem veren ve çağdaş milli eğitim bakanıdır. konuşmaları muazzamdır heleki okul,çocuk ve aile üzerine olan konuşması ayrıdır. kimileri ziya selçuğun çocuklarımıza evrimi öğreteceği ve ateist yapacağı yönünde eleştirilerde bulunuyor. gerçekten komik. hatta komik değil üzücü. kendisinden çok şey bekleniliyor. şaşkınım çünkü uzun bir aradan sonra kökden işin ehli olan biri, bir kurumun başına geldi. bunu gördüğüm için mutluyum. teşekkürler gerçekten.
devamını gör...
açıklamaları umut verici, ögretmenlere yolladığı mektup bir veli olarak beni bile motive ettiyse öğretmenleri düşünemiyorum. gel gör ki, fulbright antlaşması aklıma gelince bir umutsuzluk beliriyor. bir de, eksikliklerden bahsederken dışardan destek almak dediydi ki, bu inşallah eğitimin özelleştirilmesine yol açmaz. *
devamını gör...
herkesin hakkında iyi konuştuğu az insan var memlekette, bu da o azlardan biri görünüyor. inşallah muvaffak olur.

ben gene de olaylara yaklaşımımızdaki bir ikiyüzlülüğe işaret edeceğim. malum şu tur şirketi sahibinin turizm bakanı olmasına yapılan eleştirilere, ''ya ne olacaktı işten anlamayan birini mi o işe bakan yapacaklardı?'' şeklinde tepkiler gelmişti. şimdi ise eğitim bakanının, bakan olması üzerine okul hisselerini satmasından ötürü ne kadar erdemli olduğuna işaret ediliyor. doğru olan eğer bu adamın yaptığıysa, öteki durum yanlış demektir...
devamını gör...
kendisi ortalama bir bakan olabilir lakin boyle guzelliklere oyle hasret kalmisiz ki adami padisah yapiyoruz.

ayrica ozel okul hisselerini devretmesi gercekten takdire sayan bir hareket. zira herkes cebi doldurup reklamina bakarken boylesi bir is.
devamını gör...
başarılı olmasını yürekten istediğim milli eğitim bakanı.

bu ülkenin betona bağlı bir ekonomiden kurtulması eğitimin kalitesine ve eğitim olanaklarında eşitliğe bağlı. bunu başarırsa efsane olur, olamazsa esi bakanları andığımız gibi anarız kendisini.

not: sayın bakan keşke hisseleri aileden olmayan birilerine devretseydi. biliyorsunuz ülkemizde bakanların kendisi olmasa bile bakan akrabaları ve tanıdıkları pastadan hala pay alıyorlar. bunun daha önüne geçemedik maalesef.
devamını gör...
lise yerlestirmelerinde, hatalı yerleştirme programı hazırlayıp ve binlerce öğrencinin liselere yerleșememesine neden olan bürokratı görevden alarak yüreklere su serpen bakan. budur baba, olay bundan ibaret!
devamını gör...
okullara artık profesyonel yöneticiler atanacak. bir dönem meb'de profesyonel yöneticinin bakanlık yaptığı akla gelince, eğitim de özelleştirme sinyallerini doğru aldığım kişi.
devamını gör...
yıllarca donanıma para saçan bakanlara karşın öğretmenlerin daha donanımlı olmaları için büyük bir eğitim projesi başlatacağını açıklayan bakan. ben bile eğitim konusunda bu cahil halimle esas sorunun bu olduğunu yazıp duruyorum.

--- alıntı ---

selçuk: büyük çaplı bir proje başlatacağız
milli eğitim bakanı selçuk, "önümüzdeki süreçte, öğretmen eğitimleri, öğretmenlerin çok daha donanımlı, çok daha iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için çok büyük çaplı öğretmen eğitimi projeleri başlatacağız" dedi.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
bakanlıkta düzenlenen 2018-2019 eğitim-öğretim yılı mesleki çalışma programı açılışında umut veren konuşmalar yapmış milli eğitim bakanı. bu sefer güzel bir bakan denk gelmiş. o makama yıllardan beri böyle güzel konuşan bakan gelmemişti. inşallah konuşması kadar icraatları da güzel olur.

"aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir

"gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. şartlar kötü olsa bile, çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz."

öğretmenlik, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmaktır

"çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ‘kocaman’ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak. öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. öğrenmeyi “hükmedici bir öğretmen” olarak değil, “kolaylaştırıcı bir rehber” olarak yapmayı tercih etmek"

bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan

"bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. şurası olmadı, burası olacak der. budayamazsa uzman bulur, budattırır. ek dersti, etüttü, takviyeydi, budar. toprak her misafire hürmet eder. bahçıvansa ayrık otu arar durur"

doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir

"çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. öğrenciler, ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. o yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz"

iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır

"öğretmenler olarak en büyük yanılgımız, peyami safa’nın deyişiyle, üniversite bittiğinde eğitimimizin bittiğini sanmamız olacaktır. diplomamız değil, daha sonra öğrendikleriniz ve yaptıklarımızdır ruhumuzdaki ateşimizi büyüten. o nedenle, iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır."

siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız

"öğretmen ziya selçuk olarak yanınızdayım. birlikte başaracağız. eğer bu çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyorsak, birbirimize destek olalım. hiçbir mazeret, hiçbir ideolojik görüş farklılığı çocuğun hakkını ihmal etmemize engel olamaz.siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız. sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız."
devamını gör...
mizacıyla, kullandığı dil ile, gûven veren, inancımı artıran fikirleriyle, önceden bir milli eğitim bakanından hiç duymadığım umut verici cümleleriyle sağlam adımlar atmaya çalışan bakan.

tabi zor işi. türkiye nin yumuşak karnı, ağrısı. kendisi bizden zaman istiyor ama. biz de zaman çok hocam. çocuklarımız gülsün yeter.

bu arada en çok gözümü dolduran projesi de sosyal medyayı çok iyi yöneten bir ekip kurmasıdır. tamamiyle sosyal medyanın avuçlarına konmuş, çocuklarımızı düşünen bu oluşuma bayıldım. yolu aćık olsun o vakit.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar