zombie

6. sınıftan beri dönüp dönüp dinlediğim şarkı her seferinde ayrı bir zevk veriyor bi türlü bıkamadım.
hele şarkının sonundaki soloya bitiyorum. sanki teoman'ın "rapsodi istanbul" şarkısında da bu solo var.*
devamını gör...
gözlerinin akı olmayan, tenleri bembeyaz olan hayalürünleridir, yaşayan ölülerdir, vampirler gibi güneşten felan etkilenmezler*. şu ana kadar izlediğim zombie içeren en iyi filmler için:

(bkz: rec)

(bkz: rec 2)

3. ye rec gã©nesis adını koymuşlar, 2011 de vizyona girmesi bekleniyor.
devamını gör...
the cranberries'in aşmış güzellikteki şarkısıdır. bir yerde duydum nasıl dinliyorum aklımda kalsın diye. kalmaz tabi, gittim sordum. ve sonra gelip doyasıya dinledim. lanet olsun, çok geç tanıştım böylesi güzel bir şeyle.

şarkının klibini izledikçe, hikayesini öğrendikçe daha bir etkilendim. arka fon şarkımdır hayatımda şu sıra.
devamını gör...
grubun vokalisti dolores o'riordan'ın bir röportajında şarkının hikayesi böyle anlatılmış:

--- alıntı ---

1993 yılında bir gün, anne ve küçük oğlu londra’da bir marketten alışveriş yaptıkları sırada marketin önünde bulunan bir çöp bidonu içindeki bombayı fark edemezler. ira (irlanda cumhuriyetçi ordusu) adlı yasadışı örgütün bıraktığı sanılan bomba tam anne ve oğul market kapısındayken büyük bir gürültüyle patlar ve hedef daha ne olup bittiğini anlamayan ufaklık olur. bu lanetli durumun sebebi, irlanda’nın güneyi ve ingiltere arasında bitmek bilmeyen politik savaştır. o’riordan, haberlerde defalarca izlediği bu görüntüye dayanamaz ve yazmaya başlar. “1916’dan beri sürüyor bu…” dediği mısralarda, dublin’de çıkan ve çok kan döken paskalya ayaklanması'nı refere eder. (beş gün süren ayaklanmayı bastırmak için ingiltere, kenti tanınmaz hale getirmiş ve devrimcileri kurşuna dizmişti.) o’riordan o günleri unutturmayacak satırlarıyla günümüzde bile sürmekte olan savaşlara, ölümlere ve adaletsizliklere atıfta bulunur.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar