zorunlu din dersi kaldırılsın

en çok sıranın üzerine çıkarılıp namaz kıldırılan öğrencilerin tekrar ettiği bir tekliftir. bu kadar sıkıntı meydana getirmişse bu fiil, yeni bir yöntemle bu çözülebilir. işte son teklif: namazlar yerde kıldırılsın.
varmısın, yokmusun.
devamını gör...
ihl sözlükteki bazı arkadaşlarımıza bakarak, bırak kaldırılmasını hem miktar, hemde içerik olarak arttırılmasını dilediğim ve katılmadığım önermedir. sadece cemaatlere bırakılmamalı din eğitimi...
devamını gör...
dini ve islamı bu devletin atadığı din külürü öğretmenlerinden öğrenen insanların bir çok konuda gereksiz ve yersiz şüphelere düştüğünü, hatta bu şüpheler yüzünden bir takım üzücü yargılara vardığını, hatta sırf bu insanlardan öğrendikleri basit,yüzeysel islama gösterdikleri "öyleyse ben yokum arkadaş" refkelsiyle ateist ya da agnostik olduklarını düşündüğümüzde -bahsettiğim "din kültürü öğretmenleri"nin arasındaki alim ve arif kişileri tenzih etmekle beraber onların da "devlet memuruyum şu şu konuda şöyle konuşamam" demelerindeki pasiflik ve korkaklıktan duyduğum nefretle din derslerinin zorunluluğunun kaldırılmasını vicdanã® müsademle tasdik ediyorum. bırakın gönüllü alimler öğretsin dini. bırakın birileri dini yanlış öğretecekse de devletin değil kendi yanlışlıklarının esiri olan cemaatler öğretsin. arayan bulur.
devamını gör...
an itibarıyla twitter'da trend topic olmayı başarmış bir hashtagdır.

#zorunludindersikaldırılsın şeklinde yazılır,

#mademandımızıkaldırdınızozamanbunudakaldırındasizineşitolduğunuzainanalım.kanakan,canacanisterük" şeklinde okunur.
devamını gör...
çocuklar dinsiz imansız mı yetişsinler dedirten hashtag'dır.ağaç yaşken eğilir 15 16 yaşına kadar hiç dini eğitim görmezse daha da çok zordur sonuçta %99 u müslüman olan bir ülkeyiz dinsiz imansız kimselerin oyununa gelmeyelim.
devamını gör...
bu ülkede herkes türk değil argümanıyla andımız kaldırıldığına göre bu ülkede herkesin müslüman olmadığını yada herhangi bir dine bağlı olmamayı seçen bir kitle olduğunu da düşünürsek haksız olmayan bir istektir.
din dersinin kaldırılması değil, seçmeli hale getirilmesi demokrasinin gereğidir.

80 darbesine her ortamda lanet okuyanlar zorunlu din derslerinin de 80 darbesinin bir ürünü olduğunu unutmasınlar.
samimiyseniz darbe ile gelen değişiklikleri bütün olarak eleştirin.
devamını gör...
türkiye bütün dinlere eşit uzaklıkta bir ülke. çoğunluğunun müslüman olması, diğerlerinin gözardı edileceği anlamına gelmez gelmemelidir de. madem bir sürü yenilik yapılıyor bunlar devrim kabulediliyor, o halde bu duruma da el atmaları gerekiyor.
devamını gör...
garip önerme.
ayrıca yıllardan beri dileyen aile gidip çocuğunun din dersinden muaf olmasını sağlayabiliyor. pratikte zorunlu değil zaten.
bir "atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi" değil yani...
devamını gör...
andımızın kaldırılmasına bir ''madem'', ''demek öyle'', ''o zaman'' olarak ortaya konmuş tepki. dursun anasını görmesin misali.

zorunlu din dersi insan haklarına aykırı bir şey değildir. haftada hepi topu 1 saat. ilk ve orta derecede 30 saat olduğuna göre 30'da 1, lisede ise 40'ta 1 oranında bir ağırlığı var. ve toplumda ciddi anlamda çocukların din öğrenimini okul vasıtasıyla almasına yönelik talep var. zorunlu din dersi kaldırılsın diyebilirsin ama mesela seçmeli din dersi yer almalıdır, buna itiraz edemezsin.
din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin müfredatı değişmeli, doğrusu bu. islam hakkında temel bilgileri bilmek laik kesimin çocukları için de yararlı olacak zira müslüman yoğunluklu bir coğrafyada yaşıyorlar. mesela alevilik de müfredatta yer almalı. caferilik de öğretilmeli, yok efendim hz. aişe'ye beddua ediyorlar diye yarın öbürsü gün cahil bir sünni, bir caferiyi saldırdığında niye doğrusunu öğretmedin diye ben gider öğretmene saldırırım. ya da mesela hristiyanlar kilisede şarap içip alem yapıyor diye bilen müslümanın varlığı beni rahatsız eder. bunun böyle olmadığını bildirmek, toplumda en temel networke sahip devlete ve onun eğitim kurumlarına ilişkin bir husustur.
aksi takdirde mumsöndü gibi çirkin iftiralara, bilgisizlik sebebiyle sebep olunabilir. yahudilik, budizm, hinduizm ha keza. dinlere ilişkin temel bilgiler, esaslar kültür mahiyetinde öğretilebilmelidir. tabii toplumun geneli müslüman olduğu için islam ve alevilik de özel yer almalıdır. bu yadırganmamalı, hristiyan bir toplum olsaydık, hristiyanlık müfredatta geniş yer bulmalı dememiz mesela abes olmazdı, o misal.
devamını gör...
içeriği sünni müslümanları eğitmeye(!) yönelik olmadığı halde ders kaldırılırsa sünni müslümanlar çok uzulecekmiş sanılan istek.ulan zaten haftada 1 saate kimsenin iplemediğini bile bile agnostisizmden haricilere,ordan atatürk ün dine ve bilime bakışına kadar her şeyi anlatmaya çalışıyorlar.
varlığı ne işe yarıyor ki yokluğu ne kaybettirsin.2014 olacak artık geçelim bunları ya
devamını gör...
okullarda zorunlu din dersi olduğunu sanan kuş beyinli beyanatı siz değilmiydiniz onun adı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi diye kemocanlar durun hele attaürk portleri büstleri ve son vuruş anıtkabirde yıkılacak.
devamını gör...
çoğu kişinin "alevilik de yer almalı, hristiyanlıktan da bahsedilmeli,"vb. ebele gübelesiyle desteklediği öneri.

kuzum, yavrum, bak müfredatı bilmiyorsanız bu tarz konuşmalar yapmayın be çocuğum. o dediklerin müfredatta var zaten. biz bir ünite alevilik anlatmak zorundayız, işte o zaman da tek bir alevinin bile olmadığı sınıflarda arıza çıkıyor:"hocam bu ne yaa, sınıfta alevi bile yok, ne anlatıyorsunuz" diye.

sekiz yıllık öğretmenim, bir tane alevi öğrenci denk geldi sadece. onu da zorunlu tutmadım bazı konularda, kendisi bile isteye katıldı derslere.

ha bir de şu muafiyet olayını unutmayın ha! cidden var böyle bir şey. çocuğunun din kültürü dersi almasını istemiyorsan gidip dilekçe veriyor ve muaf bırakmış oluyorsun öğrencini. diyeceksiniz ki şimdi, "aaağ o çocuğun uğrayacağı psikolojik baskı için ne yapacaksınız?" e ben de soruyorum, din dersi seçmeli olduğunda siz kaç kişinin almayacağını sanıyorsunuz ki? o seçmeyenlerin durumu farklı mı olacak?

muafiyet durumu yıllardır vardı zaten. yoksa ne diye "din kültürü dersini almayan öğrenciler bu soruları cevaplayacaktır" diye üç beş sosyal sorusu daha sıkıştırsınlardı ki sınavların sonuna?

ha bir de zırt pırt eski din kültürü derslerinin ve hocalarının işe yaramazlığından bahsedenler var. kardeşim, yıllardır cebindeki telefon kaç kere değişti kimbilir, sen onların da aynı kaldığını mı sandın?
devamını gör...

bence de kaldırılabilir...

bu zamana kadar zorunlu din dersi vardı da n'oldu?

işe yaramadığına kanıt istiyorsanız, inci, ekşi, uludağ, itü gibi sözlük çukurlarına bakınız!

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar