zorunlu müdafilik

en kolay anlaşılır haliyle amerikan filmlerinde polislerin tutukladıkları kişilere okudukları haklardan biri olan avukat tutabilirsin avukat tutamayacak durumdaysan devlet sana bir avukat görevlendirebilir kısmındaki devletin görevlendirdiği avukatın yaptığı iştir.

cmk ya göre 18 yaşından küçükler ve yabancılar için zorunlu olan bu durum diğerleri için isteğe bağlıdır.
karakolluk olduğunuzda, savcıda bir soruşturmanız veya ceza mahkemelerinde bir davanız olduğunda ilgili birimden veya direk barodan müdafi ( avukat) isteyebilirsiniz.

hukuk davalarındaki adli yardımın ceza davalarında uygulanan şeklidir ve kıstasları daha hafiftir. hukuk davalarını kendi başınıza kör topal idare edebilirsiniz * ama cezalık işlerde yanınızda mutlaka bir avukat olmalı ki durup dururken söyleyeceğiniz yanlış bir ifade ile kendinizi suçlu duruma düşürmeyin veya basitçe kurtulabileceğiniz bir durum için senelerce mahkemelerde sürünmeyin.
devamını gör...
avukatlar arasında cmk görevi olarak anılır. barolarda kurulan cmk uygulama merkezine kayıt olan avukatlar uygulanan bir puanlama sistemi ile vakalara otomatik olarak atanır. görevi kabul eden avukat dahil olduğu aşamaya göre ücret alır. genelde mesleğe yeni başlayan avukatlar ek bir gelir kapısı olarak görür ve iyi bir deneyim kazanma imkanıdır.

halk arasında devlet avukatı olarak nam salıp değersiz görülür karşılaşılan avukat tiplerinden dolayı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar